IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Председателят на ЕК губи своите комисари

Урсула фон дер Лайен е авторитарен лидер и не успя да обедини екипа си, смятат анализатори

10:44 | 25.07.23 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

11 месеца преди края на мандата на Европейската комисия председателят Урсула фон дер Лайен постепенно започна да губи своите комисари, пише в анализ европейското издание Politico. Тя е жената с най-голяма власт в Европа в момента, управлява общността по време на пълномащабната война до границите ѝ, преведе я през пандемията от коронавируса, работи за възстановяването на връзките със САЩ. Но се оказа, че не е в състояние да държи екипа си обединен.

Все повече висши служители в ЕК се оглеждат за нови възможности. Една от първите беше Мария Габриел - комисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата и образованието. Тя напусна Брюксел и се върна в политиката в България, заемайки вицепремиерския пост и министър на външните работи в кабинета "Денков".

В родната политика се завръща и зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс, който през 2019 г. беше претендент за поста на Фон дер Лайен и се очакваше интересът му към постове в Брюксел да се запази. Тимерманс обаче има шанс да заеме премиерската позиция в Нидерландия, след като Марк Рюте изненадващо съобщи, че напуска политиката. Изборите в Нидерландия са насрочени за ноември.

И друг зам.-председател е с единия крак извън ЕК - Маргрете Вестагер, отговаряща за технологиите. Тя се кандидатира за позиция в Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), която ще се освободи в края на годината. Ако бъде одобрена от финансовите министри на страните от ЕС, Вестагер ще напусне ЕК през есента и ще получи и остро предупреждение да избягва конфликт на интереси. А ако не получи подкрепата - вероятно я чакат трудни месеци до края на мандата.

Анализатори коментират и комисаря по въпросите на земеделието Януш Войчеховски, който прекарва много повече време в родната си Полша, отколкото в Брюксел, и често се поставя под съмнение доколко изпълнява своите задължения.

Авторитарен лидер ли е Урсула фон дер Лайен?

В края на мандата е нормално хората да оглеждат нови възможности за своята кариера. За Тимерманс и Вестагер това е краят на втория им мандат като комисари - и двамата бяха в състава на комисията "Юнкер", макар и с други отговорности. Но според наблюдатели и самият начин, по който управлява председателят, може би има връзка с желанието за напускане на комисарите.

Според анализатори Урсула фон дер Лайен е най-твърдият председател на ЕК от времето на Жак Делор насам. Но често взима решенията си зад затворените врати на кабинета си само в компанията на малък брой съветници. Комисарите ѝ често остават настрани, дори и когато темата е част от тяхните отговорности.

Източник на Politico коментира, че в това тя се различава съществено от своя предшествеинк Жан-Клод Юнкер, който много умело е включвал своите служители в дискусиите и взимането на решенията. Вероятно причината за това е, че Урсула фон дер Лайен няма истински управленски опит като премиер например. "Всеки, който е управлявал правителство, знае, че трябва да привлече хората, да се консултира с тях, да прави отстъпки", коментира източникът на изданието.

Друг служител в ЕК също потвърждава, че във Фон дер Лайен липсва колегиалност. Тя действа, както е решила, не непременно лошо, но не насърчава дискусиите.

Комисарите всъщност никога не са били единни - те са издигани от националните правителства, често от различни политически семейства. Но и председателят на ЕК така и не се справи да ги обедини, смята анализаторът Алберто Алемано, преподавател по европейско право в частното бизнес училище HEC в Париж.

"Вероятно тя ръководи ЕК като технократ от Германия, заобиколена от своите германски съветници", допълва той.

Бъдещето на Фон дер Лайен

Една от причините за напускането на комисари вероятно е несигурността около бъдещето на самия председател. Урсула фон дер Лайен не е коментирала дали ще остане още един мандат на този пост, а медийни публикации преди време свързваха името ѝ с пост в НАТО. След няколко удължавания мандатът на генералния секретар Йенс Столтенберг изтича през октомври 2024 година, тоест съвсем навреме за председателя на ЕК.

Ключовите предизвикателства пред ЕК през следващия мандат са няколко и основно това е членството на Украйна в ЕС. Урсула фон дер Лайен гледа на идеята много позитивно и дори се очаква Киев да започне преговорите за влизане в общността до края на годината. Друга тема е новият програмен период, който винаги се договаря трудно между страните членки.

За да застане отново начело на ЕК обаче, Урсула фон дер Лайен трябва да получи партийната подкрепа на консервативната партия в Европейския парламент, а никой не може да прогнозира какво ще се случи при следващите избори през май 2024 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:44 | 25.07.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още