Доскоро имаше едно забележително отсъствие във войната в Иран - това на руския президент Владимир Путин. Преди ден обаче той се заяви категорично - потвърди подкрепата си за Иран, възхищавайки се от "смелата и героична борба" на иранския народ за свобода и независимост. Това е едно от малкото официални заявления от Кремъл за войната, макар че Русия има претенциите за велика сила, която определя насоките при решаването на световните конфликти.
И макар че изглежда категорична, тази позиция беше изказана по време на среща с външния министър на Иран Абас Арагчи. Преди това Арагчи беше в Оман и в Пакистан, на който, според медийни публикации е предал предложението на Техеран за мирен план. Според CNN едва ли предложението ще бъде прието от американския президент Доналд Тръмп - най-вече, защото то предвижда прекратяване на огъня и отварянето на Ормузкия проток безусловно, а с това лостовете за преговори по ядрената програма на Иран изчезват.
В момента имено Пакистан е посредникът в преговорите между САЩ и Иран, пише в анализ и Newsweek. Официално Русия не участва в разговорите за бъдещето на един от най-близките си съюзници, с който обменя военни технологии, а според данни от специалните служби на няколко държави - и предоставя информация за позиции на американските военни в Близкия изток.
Във Вашингтон неглижираха тези съобщения - не ги определиха като фалшиви, а като маловажни. В първите дни на конфликта американският президент съобщи, че е получил обаждане от Путин с предложение за помощ, но и допълни, че му е казал почти буквално да си гледа собствената война.
Реално въпреки заявките на президента Русия не оказва никаква помощ за Техеран, а преди месеци беше много широко отразеното подписването на споразумение за стратегическо сътрудничество в множество сфери.
Войната в Украйна отслабва Русия
Според оценка на центъра Carnegie Russia Eurasia в момента голяма част от военния потенциал на страната е изтощен от войната в Украйна, която продължава вече пета година и без особен успех за Москва. Това не позволява подкрепа за партньорите и Москва загуби влиянието си в Сирия, а е напът и да се провали в Африка, след като нейният "Африкански корпус", който наследи ЧВК "Вагнер" отстъпва от позициите си в Мали. В началото на годината Кремъл само отбеляза недопустимите действия на САЩ във Венецуела, след като американски военни арестуваха президента Николас Мадуро. Малко преди това той поиска помощ от Русия, която така и не стигна до него.
Войната вече се усеща и в икономиката на Русия. Преди дни анализ в руското опозиционно издание The Moscow Times отбеляза, че икономиката е в криза, от която трудно ще излезе.
Заради войната, която започна в Украйна, Кремъл е в изолация, а най-близък съюзник е Китай. Но отношенията между двете държави са "асиметрични" - Русия е по-малкият и зависим партньор.
Нещо повече - оказа се, че въпреки зависимостта си, на която се подиграват в Кремъл, Европа може да каже "Не" на американския президент Доналд Тръмп. Възможно ли е Русия да направи същото по отношение на Китай, отбелязва още Newsweek. Москва е силно зависима от Китай и според публикации продава своите суровини с голяма отстъпка, защото няма други пазари, а и зависи от вноса на китайски продукти
Русия печели от войната в Иран, но заради решенията на САЩ
Русия печели от войната в Иран, но икономически, а не стратегически. Ползите идват от поскъпването на петрола и решението на САЩ да отменят част от санкциите за руския петрол, а не защото Москва има някакво влияние върху ситуацията или управлява конфликта.
И все пак руският президент все още има козове, колкото и да са отслабени. "Играта" му е хибридни атаки и натиск, включително и ядрени заплахи, които да задълбочат кризата в НАТО. Вероятно и чрез усилване на натиска към Украйна с лятната си офанзива и ракетни обстрели.
"Това е слаба ръка - картите на сила, която разчита на блъф, а не диктува играта", отбелязва в заключение Newsweek.


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?


преди 1 месец До: Голямото-дърво Много ви се ще на копейничетата, ама даже и вие не си вярвате. А след жужето видя какво причиниха на топ чаалмите в Иран, направо се изпусна...и спря нета на руснята.. :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец САЩ изгуби статуса си на велика сила и войната в Иран го потвърждава,правилното заглавие! : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Хах ... тошко_стоте_акаунта го е ударил на минуси здраво ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: aldy Хехее, айде малко по-сериозно, а? То наистина от кaпейка интелект не се очаква, ама все пак.. Любимия ви Дони изтърбуши Иран, заедно с цялата чаалма вожд и генерал, дето имаше, но иначе "бой ядял" хехе.. И нямало връзка на пРасия и Иран, нали, даже не се и познават, веднъж се били видели, ама случайно... хехеее... Жужето хледа на другата страна, защото му е ясно, че НИЩО не може да сдлела, освен да пуска декларацийки. Което казва и статията. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец "Русия изгуби статуса си на велика сила и войната в Иран го потвърждава" Че каква работа има Рашата в Иран? Там Чичо Сам яде бой по коравото главище, а не Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Alex SilverМи, что четеш, бе, жмел?! Има си достатъчно инвестиционни теми! А ако още не си дорасъл и не си разбрал, войните по света имат пряко въздействие върху стокмаркета, че в тази конкретната, русия на всяка страна моли иранците да се съпротивляват, за да е висока цената на барелчето, значи си многа жалка стори! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец От кога го разправям?! Толкова ритници изядоха и в Сирия, и в Ливан, и в Украйна, и в Африка. В Иран са ясни! Изастанала технологично диктатура, с лошо образование, здравеопазване, социални грижи, води до това. Да не говорим, че имат борса, чията цяла стойност е равна на една средна по-капитализация - американска компания! Жалка стори! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Силният скимтеж и напъни на кoпeйкoслугинажа да се отклони темата, само доказва, че е в десетката :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Глей с кво се занимава Инвесторът - заприличал е съвсем на онова нещастно "Работническо дело". Някога бяхте приличен инвестиционен сайт. Сега сте политизирана мокра кърпа за бърсаве на разни работи. Резил! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Мама ме е учила - ако гледам неприятел да прави грешка, да не му се пречкам. Що очаквате некой да се пречка на САЩ да си е.ат сами мамката :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар