IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ще се регламентира дистанционната работа у нас?

Хибридният вариант ли е най-добрият за работа от разстояние и как „правото на изключване“ ще се впише в Кодекса на труда, коментира експертът Георги Първанов

14:43 | 22.08.23 г.
Автор - снимка
Редактор

Парламентът е във ваканция, но предложенията за реформи не спират и през август. Предлагат се промени в Кодекса на труда за работата от разстояние, както и въвеждането на все по-популярното в Европа "право на изключване".

„Идеята на законодателя не е да ограничава, а да регламентира този начин на работа, като сега в нашето законодателство има дистанционна и надомна работа, но те са крайно недостатъчни предвид новата ситуация. Става въпрос за една директива на ЕС и нейната цел е над 10% от хората да работят дистанционно“, коментира законодателната инициатива в ефира на Bulgaria ON AIR Георги К. Първанов от Българската конфедерация по заетостта.

„Без промени няма как да бъде регламентирана дистанционната работа. Не очаквам да има лоши реакции нито от работодателите, нито от служителите. България е на опашката за дистанционната работа. И тук, и в чужбина ръстът на този вид работа е 300%", посочи той.

Експертът е на мнение, че след пандемията от Ковид-19 са останали много сиви зони в дистанционната работа. Според него най-добрият вариант за работа е хибридният, защото по този начин може да се развива екипната работа и фирмената култура. По думите му „много от сферите биха могли да работят частично от дистанция“ и определи като мит, че само позиции от ИТ сферата са подходящи за този вид работа.

„По отношение на временната и гъвкава заетост също е необходимо да се направят промени. Там има изискване, че не повече от 30% от персонала може да бъде под такава форма на заетост", разкри Георги Първанов ситуацията в законодателството ни сега и като добър пример посочи Полша, Румъния и Унгария, където регулациите са доста по-гъвкави. „Имаме клиенти, има и инвеститори, които идват в България, и имат практика голяма част или дори целият персонал да работи по този начин. В момента законите в България възпрепятстват това“, заяви той.

Експертът посочи и промени в законодателството за дистанционна работа във Великобритания, където нагласата на хората е да работят половината от месеца дистанционно. „Новите регулации са няколко. Първо е „правото на изключване". Не е тайна, че границата между дистанционната работа от вкъщи и от други места е размита. В почивките, които са регламентирани, служителят има право да не отговаря на работодателя. Втората регламентация – ако работодателят разгледа документите на служителя с помощта на изкуствен интелект, служителят може да изиска човек, който да ги преразгледа“, коментира Георги Първанов.

Той потвърди, че не е изчистена и законодателната рамка по отношение на данъците в ЕС и към момента работодателите не приемат възможността за дистанционна работа извън България.

Експертът определи предпочитанията за работа като избор на самия човек, но смята, че доста от тях са да се ходи по-често до офиса. Той изрази и лично мнение „На мен не ми се отразява добре и се разсейвам, ако работя от вкъщи. Дистанционната работа е привлекателна за много хора, но зависи и от дисциплината“, подчерта Първанов.

Ще се стигне ли до ограничаване на работата от вкъщи? За кои професии е най-подходяща дистанционната работа? Каква е ситуацията с работата от разстояние в Германия, Италия и Франция? Как ще разграничава работното от личното време? Каква ще е ролята на изкуствения интелект? По какъв начин ще се отчита работата и ще може ли всеки работник да осигури условия, които да гарантират безопасност на труда? Защо в обявите за работа все по-често се подчертава, че тя ще е дистанционна?

Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:43 | 22.08.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Пазар на труда виж още

Коментари

Финанси виж още