IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

OПЕК+ вече не е силата, която беше

През 2023 г. картелът е контролирал едва половината от световните доставки на петрол

17:09 | 24.12.23 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Войната между Израел и „Хамас“ сега се разпростира към Червено мореq пише икономическият колумнист на Financial Times Крис Джайлс и допълва, че след атаките на йеменските бунтовници хути, свързани с Иран, най-големите световни корабни компании и производители на петрол прекратяват плаването към Суецкия канал. Страните-членки на ОПЕК+ се съгласиха да удължат съкращенията в производството на петрол.

"Всичко това звучи познато и депресиращо", пише Джайлс. 

Анализаторът припомня кораба Ever Given, който заседна в същата търговска артерия в началото на 2021 г., във време на строги ограничения от страна на ОПЕК+. Тогава глобалните вериги за доставки бяха прекъснати и цените на петрола скочиха, подхранвайки най-лошата световна инфлация от 40 години.

Но този път е различно - цените на петрола и газа едва помръднаха след последните новини. Суровият петрол тип Брент се търгува малко по-ниско, отколкото преди година, докато европейските цени на газа са се сринали с близо 70 процента. Икономиките на САЩ и Европа са много по-устойчиви от преди две години на този вид смущения и има доказателствата, че ще продължи да е така, смята още Крис Джайлс.

Причината е, че OПЕК+, картелът на производителите, доминиран от Саудитска Арабия и Русия, просто вече не е силата, която беше преди, контролирайки едва половината от световните доставки на петрол през 2023 г. Неговото господство в световното предлагане е подкопано от големи увеличения на производството в САЩ, Бразилия и Гвиана. САЩ, по-специално, вероятно ще са увеличили добива на петрол с 1,4 милиона барела на ден през 2023 г., три пъти повече от намалението от 0,4 милиона барела на ден от държавите от ОПЕК+.

Не забравяйте, че САЩ правят това, като същевременно продължават своя зелен преход, посочва авторът.

Напредъкът не се ограничава до предлагането на енергийните пазари. Обещанието на последната годишна среща на ООН за климата (COP28 през декември в Дубай) за преход встрани от изкопаемите горива е важно, но едва ли  ще доведе до сериозни промени. Беше възможно да се договори формулировката именно защото преходът вече се случва.

Капацитетът за производство на слънчева електроенергия нараства с рекордни темпове по целия свят и се очаква да се ускори още, а цените на възобновяемите енергийни източници отново спадат, като тези тенденции ще се засилят, ако лихвените проценти се понижат през 2024 г. С продължаващия бърз растеж в електрификацията на превозните средства и отоплението на дома Международната агенция по енергетика (МАЕ) продължава да приближава времево прогнозната дата за достигането на пик при изгарянето на изкопаеми горива. Агенцията вече смята, че това ще се случи преди 2030 г.

Трансферът на технологии е част от повишената устойчивост на икономиките, но също и увеличената ефективност при използването на енергия, особено в Европа след скока в цената на природния газ през 2022 г. Тези намаления на потреблението в повечето случаи останаха в сила, въпреки че цените на енергията паднаха през 2023 г. Германия например е консумирала с 15 до 20 процента по-малко газ в края на 2023 г., отколкото през същото време на годината в периода 2018-2021 г.

Добрата новина е, че по-ниското търсене не е резултат от по-лоши глобални икономически резултати. Макар че европейските прогнози за растеж през 2023 г. бяха намалени, световната икономика се представи малко по-добре от очакваното преди година.

Разбира се, далеч не всичко на енергийните пазари е положително, пише още Крис Джайлс. Русия все повече успява да заобикаля определения от Г-7 таван в цената на петрола от 60 долара за барел, предназначен да ограничи потока на средства към Москва. Но глобалният спад на цените на петрола от септември насам понижи цената и на Уралс, основният сорт петрол, който Русия изнася. Цената му в средата на декември спадна обратно от връх от над 80 долара за барел под тавана, определен от Запада, от 60 долара.

Нищо от това не означава, че рискът от енергийна криза е изчезнал, като западните икономики, заедно с Китай, все още са уязвими, ако злонамерени държави внезапно спрат притока на петрол или газ. Но година след година спестяванията от ефективност се запазват, преходът към възобновяема енергия се засилва, потребителите (вече ориентирали се към термопомпи или електрически превозни средства) не се връщат към изкопаемите горива, а САЩ продължават да сондират и изпомпват, за да гарантират, че ОПЕК+ не може да държи света като заложник.

Генералният тренд е положителен. Пикът при петрола наближава и ОПЕК+ не може да направи много по въпроса, завършва Джайлс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:02 | 24.12.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

4
rate up comment 10 rate down comment 2
OHЯ
преди 4 месеца
Тъжно за копейкопоклонниците ! А още по-тъжно е че KлoшapиЯ не разполага с големи запаси на литий , и редкоземни метали ! Свиквайте дрОгарЕ по-лошото тепърва предстои.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 3
sosi
преди 4 месеца
ВЕИ-та разказаха играта и на колхозниците и на камиларите. Но това е само началото. Тяхната мощ расте по експонента,. Цените им пък падат със скорост за която не смогват да научат по българските села.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 5
khao
преди 4 месеца
До: Tikva007 хаха, професионален лозунгар.. :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 14
Tikva007
преди 4 месеца
*OПЕК+ вече не е силата, която беше* - Нищо не е това, което беше. Още Хераклит го е казал: *Всичко тече, всичко се променя.*
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още