Войната в Иран е причината за безпрецедентно сътресение на петролните пазари, засяга 7,5% от световното снабдяване и дори още по-голям дял от износа, заявиха от Международната агенция по енергетика (МАЕ).
„Войната в Близкия изток създава най-голямото сътресение при снабдяването в историята на световния петролен пазар“, посочват от агенцията в месечния си доклад, публикуван в четвъртък. Предходния ден страните се договориха за безпрецедентно отпускане на 400 млн. барела от извънредните резерви за противодействие на създалия се хаос.
Най-непосредственият ефект от войната за енергийните пазари е затварянето на Ормузкия проток, задушавайки ефективно потока на петрол и газ. И тъй като производителите от Персийския залив се оказват принудени да намалят добива, защото им е невъзможно да изнасят от региона, конфликтът изяжда от световното свръхпредлагане. Това също така означава и че ефектите ще се усещат много след повторното пускане на протока.
От МАЕ изчисляват, че войната ще намали световното снабдяване с петрол с 8 млн. барела дневно този месец, или почти 250 млн. барела общо. Потокът на „черно злато“ през морския път, през който само миналата година са преминали 20 млн. барела суров петрол и петролни продукти, е намалял с над 90%, изчисляват още от агенцията.
Ценовият пик, отмяната на полети и икономическата несигурност също се отразяват на търсенето, предупреждават от МАЕ. Агенцията намали и прогнозата си за световното потребление тази година с приблизително 25% до 640 хил. барела на ден. Това е най-ниското равнище, откакто започват да се публикуват прогнозите за тази година през миналия април.
По-рано в четвъртък цената на суровия петрол Брент отново мина прага от 100 долара за барел, след като два петролни танкера бяха ударени в иракски води, а Оман евакуира ключов петролен терминал за износ.
Шокът при снабдяването сви прогнозите на МАЕ за глобален излишък през 2026 г. с малко над една трета до около 2,4 млн. барела на ден.
Преди кризата от агенцията очакваха рекорден излишък за тази година заради растящото снабдяване в Северна и Южна Америка – начело със САЩ, Канада, Гаяна и Бразилия – което компенсира ръста в търсенето.
Засега загубите от Близкия изток се балансират от по-голямото производство от страните извън ОПЕК и партньорите ѝ, както и от ръст от Казахстан и Русия, посочват от МАЕ.
Също така ефективното затваряне на Ормузкия проток застрашава и регионален капацитет за рафиниране в размер на около 4 млн. барела на ден, се казва още.
Междувременно по-рано днес новият мърховен лидер на Иран Моджтаба Хамаеней заяви, че лостът за въздействие със затварянето на Ормузкия проток трябва да бъде използван във войната със САЩ и Израел. Той посочи това в първото си обръщение, откакто пое поста, предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс и Асошиейтед прес.
В изявлението, което беше прочетено по иранската държавна телевизия, той призова народа към единство.
Хаменей добави, че всички американски бази в района трябва да бъдат незабавно закрити.
"Иран няма да се въздържи от отмъщение за мъчениците си", добави той.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
САЩ нанeсоха нови удари по цели в Иран след атаки с дронове
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 3 месеца До: ppp777 нали ... ем пратете им малко от руското ви жито през каспийско море, нали са ваши хора, от една религия сте! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца булшит... я бързо един ковид26 и 3 месеца локдаун и да видим :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Израелците ще следват същата процедура като е Газа. Лишаване от вода и храна. Ормузкия проток е затворен в двете посоки. Никакви насипни товари за Иран. А това значи жито. Гладът е най-силното оръжие. И евреите го знаят.В Иран живеят 90 милиона души. Затова Тръмп иска няколко седмици. Да свърши храната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Проверете си цифрите. Бъркате с много! Няма как капацитете на рафинериите в залива да е 4 млн. барела на ден, и годишно през протока да минават 20 млн. барела. отговор Сигнализирай за неуместен коментар