IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

ООН не успява да спаси света от изменението на климата

Преговорите за ограничаване на употребата на пластмаси завършиха с неуспех

20:05 | 20.12.24 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Ако се надяваме да избегнем най-катастрофалното затопляне на планетата, може би скоро ще ни е необходимо нещо, което да изпълни ролята, която глобалните преговори за климата отдавна играят - ако изобщо има такова, пише Марк Гонглоф за Bloomberg.

Преговорите на Организацията на обединените нации (ООН) за ограничаване на употребата на пластмаси завършиха с неуспех през ноември. Това се случи само няколко дни след провала на последния кръг от преговорите на ООН за климата, който дойде скоро след провала на преговорите на организацията за биоразнообразието. Както по-рано написа Дейвид Фиклинг от Bloomberg, „цялата машина на екологичната дипломация скърца“.

Няма причина да очакваме скорошно възстановяване, смята анализаторът. Враждебно настроеният към климатичните въпроси Доналд Тръмп се завръща в Белия дом, а зелените партии получиха удар на тазгодишните избори за Европейски парламент. Правителствата по целия свят се отмятат от и без това оскъдните си ангажименти за ограничаване на емисиите на парникови газове, които нагряват планетата. Компаниите просто се отказват от целите си за опазване на околната среда. Производители на петрол като Саудитска Арабия и Русия се намесват в преговорите в ООН, за да осуетят евентуални резки ходове. Петролните държави понякога дори ръководят преговорите. В Азербайджан, която беше домакин на конференцията по въпросите на климата COP29, хората буквално се къпят в суров петрол.

"Може би се надявате, че дори политиците, които не искат да се занимават с петрола, в крайна сметка ще видят проблема в това да оставят климатичните промени без контрол, излагайки избирателите си на всичко - от природни бедствия до по-високи цени на яйцата", пише още Гонглоф. Но изглежда не всички гласуващи държат на отговорността към планетата. Ново проучване на университета „Бокони“ в Милано установи, че гласоподавателите са възнаградили италианските политици, които отричат глобалното затопляне. Всъщност те просто са си приписали заслуги за справянето при бедствията след опустошителната, предизвикана от климата, ветрова буря, която връхлетя североизточната част на страната през 2018 г.

Възможно е също така, вместо да се превърнат в „зелени воини“, десните политици да прегърнат това, което авторът Ричард Сиймур нарече „национализъм на бедствията“ - да използват опустошенията от изменението на климата като извинение, за да се опрат още по-силно на своите антиимигрантски и реакционни политики. Тогава до екофашизма остават само няколко малки крачки, казва анализаторът.

Предишни договорки на ООН, като Парижкото споразумение от 2015 г. и допълнителните стъпки, които страните се съгласиха да предприемат на преговорите в Глазгоу през 2021 г., стимулираха глобалния напредък в областта на климата. Заедно тези две споразумения, ако се спазват, биха могли да ограничат затоплянето до по-малко от 2 градуса по Целзий над средните стойности от прединдустриалния период, казва климатологът от Пенсилванския университет Майкъл Ман. Това е далеч под затоплянето от 3,6 градуса по Целзий, което учените очакваха преди 2015 г.

В същото време Ман се присъедини към други експерти по климата, които призовават за преразглеждане на очевидно проблематичния процес на преговори. Въпреки постиженията си, тези преговори все още не са направили достатъчно, за да поставят света на пътя към постигане на крайната цел на Парижкото споразумение за задържане на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий.

„Няма съмнение, че тези споразумения доведоха до действия, които намалиха прогнозираното натрупване на парникови газове в атмосферата“, заяви Алис Хил, старши сътрудник по въпросите на енергетиката и околната среда в Съвета за международни отношения. „Въпреки това, те все още не са достатъчни, за да ни предпазят“, добави той.

И така, какво не просто ще замени изгубената енергия, когато преговорите престанат да бъдат продуктивни, а ще я засили? Има много кандидати, но никой от тях все още не изглежда подходящ за тази задача. Но може би заедно и с течение на времето те ще могат да генерират достатъчно енергия, за да запазят планетата обитаема.

Икономика

Неумолимият икономически импулс на зеления преход оцеля при първата администрация на Доналд Тръмп и след това се засили. Кингсмил Бонд, енергиен стратег в мозъчния тръст RMI, предполага, че все още сме в ранните етапи на S-образната крива на експлозивен растеж на възобновяемите енергийни източници. Когато тя стане параболична, банките и компаниите няма да имат друг избор, освен да яхнат вълната. Глобалната икономика ще се преобърне с главата надолу.

„В момента сме на върха на объркването, но до края на десетилетието ще има яснота. Когато хората се събудят, на финансовите пазари ще настъпи разплата“, смята той.

Местни жители

Първият мандат на Тръмп подтикна американските щати и градове да предприемат собствени действия за климата и те се готвят за повторение на този сценарий, но този път с малко повече политическа власт и по-силни икономически аргументи, посочи Кендра Пиер-Луис от Bloomberg Green. Такива действия на местно ниво могат да бъдат възпроизведени по целия свят и в рамките на региони и индустрии - движение отдолу нагоре, което контрастира с процеса на ООН отгоре надолу.

Китай

С абдикацията на Тръмп от трона Китай става фактическият световен лидер в областта на климата. Азиатската страна вече огъва световната икономика, като произвежда евтини компоненти за възобновяема енергия и електрически превозни средства, а въглеродните ѝ емисии могат да достигнат своя връх преди 2030 г. Тя също така е жадна за глобално влияние и това е нейният голям шанс. 

Европейски съюз

Европейският съюз (ЕС), който номинално е втората по големина икономика в света, е задължен по закон да намали емисиите си, което би трябвало да ускори зеления преход. Авторът Томас Мийни дори изказа предположението, че триумвиратът от Китай, ЕС и Wall Street ще доведе света до по-зелено бъдеще. В момента подобен съюз изглежда малко вероятен, тъй като Брюксел налага високи мита върху произведените в Китай електрически превозни средства, а Wall Street се издържа от богатството на изкопаемите горива - поне докато S-образната крива наистина не се раздвижи.

Съдилища

Някои активисти в областта на климата се обръщат към съдилищата, за да принудят замърсяващите държави и компании да почистят след себе си или да си платят. Тази седмица Международният наказателен съд на ООН в Хага започна да разглежда дело, заведено от над 100 държави и неправителствени организации срещу развитите страни. Голям късмет би било да накарате САЩ, управлявани от Тръмп, да се съобразяват с решенията на Международния съд. Или пък да прокарате някое голямо съдебно решение срещу компании за изкопаеми горива през Върховния съд, доминиран от кандидати на Тръмп. Все пак едно решение срещу замърсителите ще създаде правен прецедент, който може да засили натиска за промяна.

Вие

Останалите не трябва да чакат тези други играчи да се разберат. Изборът на потребителите може да помогне за определяне на тенденциите, а общественият натиск може да бъде още по-ефективен за повлияване на правителствата и корпорациите. В момента почти не използваме тези инструменти. Но ако искате нещо да бъде направено както трябва, понякога трябва да го направите сами.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:05 | 20.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

15
rate up comment 0 rate down comment 0
martinablus
преди 5 месеца
Бяx почти импoтeнтeн, а сeга правя CEKC по 3 часа без пpeкъсване, нaкаpайте пpиятелката си да свъpши пoне пeт пъти пoдpед:----- https://come.ac/testo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 0
Alex Silver
преди 5 месеца
Дъглас Вогт | За истинските причини за изменението на климата === https://youtube.com/watch?v=np5D1sTz5Vc
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 0
Alex Silver
преди 5 месеца
Един страшно умен чиляк в ОНеНе заяви съвсем сериозно, че промените на климата към затопляне се дължат на 99% от човешката глупо..., пардон, дейност. Няма слънчева активност, няма вулкани, няма промени на морски течения. Само пръцкането наговедата е фатално за планетата! Е, как да взимаме на сериозно цялата дейност на тази пишман организация?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 0
Alex Silver
преди 5 месеца
От милиони години климатът на Земята е имал и има цикличен характер. Причините са много. Орбитата на Земята има цикличен характер и се променя с времето. Активността на Слънцето има цикличен характер. Активността на земното ядро също, при това се влияе от външното въздействие на Галактиката, в която сме. Всичко това се обявява заглупост и се въвеждат въглеродни квоти, за които се събира плата. Нещо като турското "Диш хака бей" за хабене на зъбите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 1
aldy
преди 5 месеца
Значи СО2 виновен, а за NO2, CO и други ОТРОВНИ газове, мълчат като риби. Щото от тях никакъв кяр. Не е като "въглеродната" квота. Същото беше с "озоновата дупка", ама сега да чувате нещо за нея? Спечели Дюпон, като стана абсолютен монополист за фпеоните и прибра много милиарди. Сега се включиха по-кадърни играчи, преки наследници на Остап Сюлейман Берта Мария Бендер бей. И скоро няма да мирясат. Докато не ги свие яко идващият ледников период.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 1
aldy
преди 5 месеца
Вече официално си признаха, че Протоколът от Киото няма научна основа. Върху едно предположение (Highly Likely) завъртяха невероятно печеливша търговия със "зелен хайвер", продавайки квоти въздух. Тук иде реч за много стотици милиарди долари, трилиони дори. Е, как ще признаят, че СО2 не само няма никакво отношение към промените на климата, но че без него ще погинат растенията и всичко живо? И сега, вместо да залесяват, те "закопават" в земята лошия СО2. Щото растенията отделят страшния газ О2.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 1
aldy
преди 5 месеца
ОНеНе първо да оправи четирите годишни времена. Не може 3 месеца да е горещо, 3 месеца да е кучешки студ. Или ще е горещо или ще е студено. За това трябва да се въведат квоти за вдишван и издишван въздух. Кислородът е виновен за всичко и ще трябва да бъде отстранен от атмосферата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 4
cyclop
преди 5 месеца
До: stonasto Пращай пари в Африка, да оправим времето. Ти спря ли да ядеш месце?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 0
martinablus
преди 5 месеца
Бяx почти импoтeнтeн, а сeга правя CEKC по 3 часа без пpeкъсване, нaкаpайте пpиятелката си да свъpши пoне пeт пъти пoдpед:----- https://come.ac/testo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 18
khao
преди 5 месеца
До: evlogi много лесно започна да твориш и ти глууупости, това вече го има от 10г.... но не го пише в ексела ти -- https://edition.cnn.com/2015/12/15/asia/china-canadian-company-selling-clean-air/index.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още