Значителен спад на въведените в експлоатация жилища и жилищни сгради в България през първото тримесечие на 2026 г. показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ), разпространени днес.
Броят на въведените в експлоатация жилищни сгради у нас през първото тримесечие на годината е 1241, а новопостроените жилища в тях са 4151. В сравнение с предходното тримесечие броят на сградите намалява с близо 28%, а на годишна база - с 5,5 на сто, сочи справка в базата данни на НСИ. По отношение на броя на жилищата пониженията са с 60% на тримесечна база и с 49 на сто на годишна.
От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през първото тримесечие на 2026 г. със стоманобетонна конструкция са 74,1%, с тухлена - 21,2%, с друга - 4,1%, а с панелна - 0,6%. Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (81,6%), следвани от жилищните кооперации (11,5%).
Най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в областите Пловдив - 171 сгради с 516 жилища, Варна - 160 сгради с 672 жилища, и София (столица) - 158 сгради с 968 жилища в тях.
Най-висок е делът на новопостроените жилища с две стаи (35,5%), следват тези с три стаи (31,5%), а най-нисък е делът на жилищата с шест и повече стаи - 5,6%.
Общата полезна площ на новопостроените жилища през първото тримесечие на 2026 г. е близо 417 хил. кв. м, а жилищната площ - малко над 296 хил. кв. метра. Средната жилищна площ на едно новопостроено жилище e 71,3 кв. метра.
Най-голяма средна жилищна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Силистра - 154,6 кв. м, и Стара Загора - 134,1 кв. м, а най-малка - в областите Бургас - 51,9 кв. м, и Варна - 53,1 кв. метра.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително


преди 1 месец Радев нищо няма да направи. Ще има свръх дефицит и до година две ще сме в процедура по свръх дефицит. Ако и тогава не се вземат мерки идва МВФ. Тогава никой няма да се интересува от пенсионери и администрация Пресен пример е Гърция от 2014. А сега Румъния и Франция се борят за да не се наложи да идва МВФ. Унгария и тя е на път. А Италия вече е най задлъжнялата страна в ЕС отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Az_Kocho аз съм на 37г и 2008ма я помня, иначе да ще има срив в един момент дано да е петрола и действията на новата власт катализатор на тоя срив. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Най-важното е сега Радев да махне тоя измислен таван на заплатите и да им бръкне в джоба на тия с-капаняци с тлъстите заплати, има и бая пенсионери на държавна хранилка за изхвърляне. Един *** пожарникар взима заплата и пенсия 4000 евро на месец за 7 дни работа. Аре стига вече, трябва и бюджетния дефицит да изчезне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Gna....няма да видиш нищо ново. Ако си от старата генерация вече си го виждал през 1997-2003 и 2008-2016. Ако си по млад ще се увериш че няма пазар който ВИНАГИ да върви в една посока. Нищо в живота не върви по права линия хахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Az_Kocho а дано. И аз искам да видя как една банда алчни г-ъзове са се усрали до уши. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец средната класа вече не може да си позволи тези цени. Банките не дават кредит за повече от 50 пр от доходите. Ер БНБ масово ще изкарат за дългосрочни наеми и ако няма наематели тези имоти ще се влеят на пазара за продажба. Тоест ръст на ПРЕДЛАГАНЕТО и спад в търсенето рано или късно ще доведат до спад в цените. Вече има отстъпки до 20 пр все още тихомълком. Когато това стане на яве ще има масово тичане към изходите за продажба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Gna...купувачите на жилища не са безброй. Жилище не се купува всеки ден като франзела. Няколко години медиите обработваха хората с най-различни лупости като например че като влезем в Ез цените ще скочат двойно защото чужденците щели да ни изкупят имотите. И така тези които нямаха намерение да купуват купиха, тези които се чудеха купиха, всички купиха. Това бяха сделките за следващите 5 години изтеглени сега. Освен това спекулантите се изтеглиха от пазара, ИТ Тата също а средната класа вече отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Az_Kocho именно, като паднат с 20-30 % и една банда *** ученици на Тонкин ще се юрнат да изкупят квото има. За да се сринат както трябва ни трябва тежка безработица, свиване на кредитирането и насочване на капиталите към други активи. Може, който е на зор да гледа стари жилища и къщи там евентуално няма много интерес от измислените иннеститори и ще се сринат по-сериозно цените си мисля. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Gna..в сащ например няма криза и икономиката купи. Цените на имотите в 28 от 33 най големи града са надолу с от 8 до 30 пр. Има по малко градове с до 100 любители и спад на цените до 50 пр. Всичко е въпрос на търсене и предлагане. Цените ще падат до новото на което са готови да пазаруват реалните купувачи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Az_Kocho така е ама колко точно очакваш да се сринат цените. Без няква тежка криза и безработица трудно повече от 20-30 %. отговор Сигнализирай за неуместен коментар