Поне в краткосрочен план прогнозата за паритет на еврото с долара отпада – сега е по-вероятно двойката евро/долар да достигне 1,10, отколкото паритет до края на 2025 г. Тази прогноза направи Йохан Габриелс, регионален директор за Югоизточна Европа в iBanFirst, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria. Според него това зависи от политиките на централните банки.
„Забелязва се поскъпване на еврото през последните седмици заради несигурността в политиките на Белия дом по отношение на световната търговия“, коментира той.
Йохан Габриелс посочи, че прогнозите за растеж на САЩ бяха ревизирани надолу. „В началото на годината прогнозата за първите три месеца беше за 3%, след обявяването на митата тя беше преразгледана до минус 4% – това са 7% надолу, дори без да се вземат предвид всички обявени мита“, обясни той.
По думите му Европейската централна банка (ЕЦБ) ще изчака да види как се развива ситуацията в САЩ, преди да вземе решение за допълнително намаляване на лихвите. Според него в същото време Тръмп ще се опита чрез политиките си и съпровождащата ги инфлация да повлияе на Федералния резерв в САЩ да намали разходите по заемите.
Габриелс смята, че налагането на мита никога не е добра идея, тъй като може да предизвика спирала от реципрочни действия, като при повишена инфлация всички ще пострадат и се очаква силна волатилност на пазарите.
„Случващото се в САЩ е призив за пробуждане в Европа – при вноса разчитахме на енергийни ресурси от Русия, разчитахме и на Вашингтон за защита“, заяви той.
Габриелс се надява, че бизнесите в Европа ще се възползват и ще започнат да търсят нови пазари – в Латинска Америка, в Африка и Азия и така ще станат по-малко зависими от долара. Той напомни, че има и други валути, освен долара, и някои от тях са по-малко волатилни.
Според него има засилено търсене на решения за управления на валутния риск в настоящата среда.
Накъде ще се движат валутните пазари в условията на търговско напрежение? Какви решения за валутен риск предлага iBanFirst? Как се застрахова валутният риск за бизнесите в ЦИЕ? Има ли европейски сектори, които са по-изложени на валутен риск? Какви са рисковете за България и Румъния от митата може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Статията има информационен характер и не е препоръка за взимане на инвестиционно решение!
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.