Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да остане внимателна при следващите си решения за лихвените проценти, тъй като продължава да се сблъсква с инфлационни рискове. Това предупреди гуверньорът на Словашката централна банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ Петер Казимир, цитиран от Bloomberg.
„През следващите седмици трябва внимателно да оценим всички постъпващи данни и да допълним наученото с предпазлива преценка“, посочва той в статия, публикувана на уебсайта на неговата институция. По думите му тази гъвкавост означава „да запазим всички възможности отворени, независимо дали ще решим да намалим лихвите отново или ще направим пауза“.
„Въпреки окуражаващите инфлационни тенденции, все още търся неоспоримо потвърждение, че дезинфлацията ще се задържи. Сега не е време за автоматични решения или за бързане“, категоричен е централният банкер.
Миналата седмица ЕЦБ понижи лихвените проценти за шести път от юни насам. Това подсказва, че цикълът на облекчаване на паричната политика може би е към края си, тъй като инфлацията в еврозоната се охлажда, а икономиката се приспособява към геополитическите промени.
Инвеститорите намалиха залозите за още намаления на разходите по заемите през тази година, след като водещи европейски икономики разкриха плановете си за значително увеличаване на разходите за отбрана. Те вече не предвиждат със сигурност още две намаления с по четвърт пункт на депозитната лихва, която понастоящем е на равнище 2,5%.
Петер Казимир посочва, че борбата за укротяване на потребителските цени все още не е спечелена и ЕЦБ трябва да остане бдителна.
„Въздействието на случващото се върху инфлацията все още не е напълно изяснено“, каза той, като се позова и на геополитическото и търговското напрежение в момента. „За съжаление, инфлационните рискове остават възходящи.“
Гуверньорът изтъкна също, че икономиката на еврозоната „се адаптира към нови обстоятелства, белязани от изключителна несигурност“.