Битката с инфлацията в еврозоната все още не е приключила, предупреди гуверньорът на Латвийската централна банка и член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Мартинс Казакс, цитиран от Bloomberg.
Финансистът се въздържа да даде насоки за пътя на лихвените проценти в условията на повишена несигурност. На фона на търговското напрежение, геополитическите предизвикателства и войната в Украйна латвийският гуверньор се придържа към стандартния език на ЕЦБ, като заяви, че паричната политика ще се определя на базата на отделните срещи.
„В настоящия момент наистина не е възможно да се каже много ясно каква ще бъде бъдещата динамика на лихвените проценти“, посочи той пред телевизия TV24 в четвъртък. „Една от причините е потенциалната търговска война на американския президент Доналд Тръмп с Европа, която може да повиши цените“, допълни той.
Централният банкер посочи, че в момента се наблюдава тенденция към намаляване на цените на електроенергията.
По-рано днес гуверньорът на Германската централна банка Йоахим Нагел заяви, че инфлацията в еврозоната ще се върне към целта на ЕЦБ от 2% до края на 2025 г.
„Ще постигнем ценова стабилност през тази година“, посочи той в интервю за ВВС.
Миналата седмица паричният орган представи нови икономически прогнози, според които инфлацията ще достигне целта от 2% в началото на 2026 г.
Запитан за планираното от Европа увеличаване на военните и инфраструктурните разходи, Йоахим Нагел изрази надежда.
„Сега е моментът да направим повече в Европа“, каза той, като добави, че грижата за европейската общност трябва да надхвърля разходите за отбрана.
Нагел също така посочи, че Германия е особено уязвима от търговските мита на президента на САЩ Доналд Тръмп.
„Когато сте изложени на експортно ориентиран модел, тогава сте по-уязвими в ситуация, в която митата се повишават и има толкова много несигурност, толкова много неизвестни“, посочи гуверньорът. Той добави, че митата на Тръмп могат дори да предизвикат рецесия в Германия през тази година.