IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БНБ: Няма причина за промяна на курса на лева към еврото

Подобни твърдения са некомпетентни и безотговорни, посочват от централната банка в коментар

19:01 | 15.03.23 г.
Снимка: БГНЕС/БОБИ ТОШЕВ
Снимка: БГНЕС/БОБИ ТОШЕВ

Няма причина за промяна на съществуващия курс на лева към еврото, а подобни твърдения са "некомпетентни и безотговорни".

Това заявяват от Българската народна банка (БНБ) за БТА. Централната банка е потърсена за коментар, след като днес в медийното пространство се появиха публикации за наличие на доклад, изпратен от Министерството на финансите към Министерски съвет, в който е посочено, че е възможна промяна на заложения курс към единната валута заради текущото състояние на държавните финанси, ако не се предприемат спешни действия.

На въпрос дали има причини да се смята, че курсът лев/евро може да бъде променен, от БНБ отговарят: "Не, няма такива причини. Международните валутни резерви на Българската народна банка (които обезпечават левовете в обращение - бел. ред.) са на най-високото си ниво за последните 30 години. Подобни твърдения за промяна на курса лев/евро са некомпетентни и безотговорни".

От централната банка посочват още, че не са водени разговори между техни представители и на Министерството на финансите относно евентуална промяна на курса.

От БНБ допълват, че "такава промяна е невъзможна“.

Припомняме, че по-рано днес БГНЕС писа за доклад на финансовия министър Росица Велкова до Министерския съвет, в който се посочва, че България има сериозни финансови проблеми и че дори страната е заплашена от фалит.

„За неопределено време се налага отлагане на присъединяването ни към еврозоната. Може да се наложи взимането на заем от МВФ, за да се спаси фискалната стабилност. Това ще наложи сериозни финансови рестрикции. В тази ситуация ще се стигне и до замразяване на доходите“, пише финансовият министър в доклада.

Според разчетите на ведомството бюджетният дефицит има риск да нарасне до почти 7% от БВП, което ще влоши фискалната устойчивост.

На брифинг днес Велкова обяви, че служебното правителство ще предложи пакет от мерки за намаляване на дефицита на стойност над 11 млрд. лева до около 5 млрд. лева (3% от БВП, колкото е определената от европейските власти граница като „здравословна“).

Една от предвижданите мерки е въвеждане на еднократен данък от 33% върху свръхпечалбите на всички фирми в България (с изключение на публичните предприятия) за второто полугодие на 2023 г.

Предвижда се също така възстановяване на някои от намалените ДДС ставки. По-ниско ДДС ще остане само за хляба, брашното, бебешките храни и книгите. Ще има увеличение и на тол таксите и концесионните възнаграждения, ограничаване на командировки, представителни разходи и разходи за издръжка и др. мерки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:05 | 15.03.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още