Няма нужда една държава да контролира индустрията за полупроводници, която е сложна и се нуждае от разделение на труда, заяви висш представител на властите в Тайван, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп разкритикува господството на страната при чиповете.
Тръмп повтори твърденията в четвъртък, че Тайван е превзел индустрията и той я иска обратно в САЩ, заявявайки, че има за цел да възстанови производството на чипове в страната.
Ву Чен-уън, ръководител на Националния съвет за наука и технологии на Тайван, не назова Тръмп в публикация във Facebook, но се позова на коментарите на президента на Тайван Уилям Лай в петък, че островът ще бъде надежден партньор в демократичната верига на доставки на световната индустрия за полупроводници.
Ву написа, че през последните години Тайван често е бил питан как тайванската индустрия се е превърнала в международно признат еталон.
Той разкрива как правителството е развило сектора от 1970 г., включително чрез основаването на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), сега най-големият производител на чипове в света, през 1987 г.
„Това показва, че Тайван е инвестирал половин век упорита работа, за да постигне днешния успех и със сигурност не е нещо, взето лесно от други страни“, изтъква Ву.
Всяка страна има своя собствена експертиза при чиповете, от Япония, която произвежда химикали и оборудване, до САЩ, които остават "ненадминати" по отношение на дизайна и прилагането на иновативни системи, добавя Ву.
„Полупроводниковата индустрия е много комплексна и изисква точна специализация и разделение на труда. Като се има предвид, че всяка страна има свои собствени уникални индустриални силни страни, няма нужда една държава да контролира напълно или монополизира всички технологии в световен мащаб“, категоричен е той.
Тайван желае да бъде използван като база за подпомагане на "приятелски демократични страни" да играят съответните роли във веригата на доставки на полупроводници, посочва още Ву.