IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Alphabet ще зададе тона за сезона на отчетите в технологичния сектор

Компанията е изправена пред редица предизвикателства в момента

21:00 | 24.04.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Alphabet ще зададе тона за сезона на отчетите на технологичните компании, а инвеститорите са притеснени, че новините може да не са добри, пише Bloomberg.

Компанията майка на Google продължава да се бори с редица предизвикателства, включително наскоро загуби една от антимонополните си битки, и с опасения относно конкурентната динамика около изкуствения интелект (AI) – област, в която продължава да харчи милиарди долари. Има обаче и оптимизъм, че най-лошото може може да е минало, а тя може да продължи да генерира силен растеж, тъй като не е толкова уязвима от митата.

Резултатите на Alphabet трябва да бъдат обявени тази вечер и ще дадат ранна представа за това как акциите на технологичните гиганти с мегакапитализация се представят в една среда, белязана от повишен политически риск и нарастващи опасения за рецесия. По-рано тази седмица Tesla отчете рязък спад на приходите от продажби, а миналата седмица Netflix обяви рекордна печалба.

„Нивото на несигурност е максимално високо, като се има предвид, че не знаем какво ще се случи с митата или с регулаторните проблеми“, коментира Джим Ауад, старши управляващ директор в Clearstead Advisors. „Прогнозите ще бъдат много предпазливи“, допълва той.

Цената на акциите на Alphabet се понижи със 17%, като се представи по-слабо както от Nasdaq 100, така и от сектора за комуникационни услуги в S&P 500, а показателят за волатилността на книжата скочи до петгодишен връх по-рано този месец. В четвъртък стойността на акциите на компанията се повиши с 0,9%.

Съдебните битки се случват в лош момент, като Alphabet се опитва да защити своя доминиращ пазарен дял в сферата на интернет търсачките, докато опасенията за икономиката и митата оказват натиск върху по-широките перспективи за онлайн рекламата.

Очаква се Alphabet да отчете 6,2% ръст на нетната печалба за това тримесечие, заедно с ръст на приходите от почти 12 на сто. В бъдеще анализаторите очакват повишение на приходите с 12% тази година и двуцифрен годишен темп на растеж през следващите две години. Очаква се нетната печалба да се повиши с 10 на сто тази година и да се ускори през всяка от следващите две.

И все пак консенсусната прогноза за нетната печалба на Alphabet за 2025 г. беше понижена с 1,6% миналия месец, а тази за приходите – с 1,1%, сочат данни, събрани от Bloomberg.

За Грег Хатлър, директор на изследователския отдел в Carnegie Investment Counsel, нивата на оценките на Alphabet „изглеждат доста привлекателни“, тъй като прогнозите могат да бъдат допълнително ревизирани надолу, макар че е малко вероятно да има по-съществени намаления.

Разпродажбата на акциите доведе до коефициент от 16,5 пъти очакваната печалба на Alphabet, което е под дългосрочната средна стойност и представлява отстъпка спрямо общия пазар. Това е най-евтината акция от тези на компаниите от Великолепната седморка.

Ключов фокус ще бъдат плановете за разходи на Alphabet, особено що се отнася до AI. През последното тримесечие компанията обяви 75 млрд. долара капиталови разходи за 2025 г., което е повече от очакваното, и потвърди тези планове на събитие по-рано този месец. Друг голям играч на пазара на облачни изчисления – Microsoft, се оттегли от проекти за центрове за данни, а Wells Fargo Securities написа, че бизнесът с уеб услуги на Amazon.com паузира наемането на някои центрове за данни.

Ерик Кларк, портфолио мениджър в Accuvest Global Advisors, твърди, че тежките разходи и повишената конкуренция в онлайн търсенето от компании като OpenAI означават, че случващото се Alphabet е по-неясно от ситуацията при другите компании с мегакапитализация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:44 | 24.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още