IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В кой свят живеят централните банкери?

Проблемът с ниските инвестиции не е проблем на търсенето, който може да бъде решен с експанзионистична парична политика

08:48 | 09.05.16 г. 68
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Очевидно светът на централните банкери и светът на средностатистическите граждани са различни. Миналата седмица беше белязана отново от парично-политически акценти, които в дългосрочен етап вероятно ще донесат повече вреди, отколкото ползи.

В понеделник гуверньорът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги отново яростно защити своята парична политика. Той намекна, че вложителите, особено германските, носят вината за ниските лихвени проценти, които той счита за симптом, но не и причина за сегашните проблеми пред финансовите инвестиции. В сряда ЕЦБ реши постепенно да премахне от употреба банкнотите от 500 евро, за да насърчи борбата с престъпността.

Някои анализатори са на мнение, че речта от понеделник е била подготовка за решението в сряда. И двете събития имат една и съща цел – държавно финансиране чрез печатница за пари. Да се признае обаче това в прав текст би било интелектуално, морално и правно „обявяване на фалит“.

И двете събития при всички случаи показват наяве едни много сериозни конфликти в европейския финансов свят. 

Да започнем обаче от самото начало. Президентът на ЕЦБ използва за начало на речта си пред Азиатската банка за развитие на 2 май стария аргумент на пренасищането със спестявания. Това означава, че спестяванията растат в световен мащаб - отчасти поради процесите на стареене в богатите страни, при които обаче няма налични и достатъчно доходоносни инвестиции. Това води, по думите му, до понижение на реалните лихвени проценти.

Търговският излишък на Германия е отражение на това развитие - в Германия трябва да се инвестира повече, аргументира се Драги. В допълнение той настоява и за приемане на необходимите реформи.

След това Драги се аргументира, че ролята на паричната политика трябва да бъде да се направят инвестиционните проекти по-привлекателни чрез по-нататъшното намаляване на лихвените проценти. Допълнителни смъквания на лихвените проценти биха направили спестяванията нежелателни и ще насърчават хората да консумират. Тъй като хората спестяват толкова  много и понеже се инвестира малко, ЕЦБ трябва да продължи да свива лихвените проценти, коментира той.

Aргументацията съдържа две сериозни концептуални грешки. На първо място, настоящият проблем с ниските инвестиции просто не е проблем на търсенето, който може да бъде решен с експанзионистична парична политика или с по-висок публичен дълг. Той е, а това казва и Драги в речта си, структурен проблем. Много пазари, включително пазарите на труда в еврозоната, са свръхрегулирани, често в полза на традиционните оператори. По-ниските капиталови разходи не решават проблемите от този род. С други думи: това е микроикономически, а не истински макроикономически проблем. Мислене в посока на съвкупното търсене няма да помогне.

Втората опасна грешка – ниските лихви на централните банки в комбинация с покупките на държавни облигации в големи размери (Quantitaive Easing, QE) водят до това, че правителствата не предприемат структурни реформи. Реформите са трудни от политическа гледна точка, защото те вървят ръка за ръка с потенциални и често реални загуби за определени компании и за много служители. Това е валидно поне за краткосрочен до средносрочен план. Преди реформите да заработят и да се създават нови работни места, идват следващите избори, а политиците са заплашени от напускане на властта. 

От тази гледна точка политиката на евтиното задлъжняване, в комбинация с обещанията за негативни реални лихви, е по-атрактивна от политическа гледна точка. Така ЕЦБ индиректно става лакей за онези, които не искат да предприемат реформи

Точно тук пасва и забраната за големите банкноти. Защото така ЕЦБ може да наложи по-лесно отрицателните лихвени проценти срещу банковия сектор (и обществото). По този начин разходите за съхраняване на парични средства в големи суми се повишават – за банките, както и за частните лица. Да, сред тях наистина може да има и престъпници, но е комично ЕЦБ да се представя като фронтмен на трансграничната борба срещу организираната престъпност.

Конфликтът на ЕЦБ върна напрежението между Северна и Източна Европа, което възникна принципно по време на кризата в еврозоната, писа и авторитетното британско списание The Economist. С големите си излишъци по текущите сметки Германия и Холандия са нетни заемодатели. Те пострадаха от ниските лихвени проценти, които помогнаха на южноевропейските държави да заемат повече кредити при изгодни условия.

Друг източник на напрежение е неравенството, което се засилва. Една нова книга на германския икономист Марсел Фратчер твърди, че хората с най-ниски доходи в Германия имат в действителност по-малко пари, отколкото хората в която и да е друга страна в еврозоната. Финансовата индустрия в Германия пък лобира все по-силно правителството и финансовият министър Волфганг Шойбле да защитят вложителите, пише още The Economist.

“За първи път държави и институции в Северна Европа наистина страдат от кризата“, казва Гунтрам Волф от базирания в Брюксел институт Bruegel.  "Това не може да свърши добре", заключава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

30
rate up comment 4 rate down comment 0
Атанасио
преди 7 години
На лоши кучета наморник - на лошо хора строги закони и регулации През периода 1950-1970г. капитализма и в САЩ постига най-добрите си резултати и като иконом.растеж защото има регулации и прогресивни данъци ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%''- http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/- средн.почас.възнаграждение от 1975 до 2010 г. е пораснало 10 пъти по-малко от производителността ... през 2012г. разликата в дохода на средния топ мениджър и средния му работник в САЩ е нараснала над девет пъти от 30 пъти в края на 70-те години, до 277 пъти днес - на свет. ниво нетната печалба след лихвите и данъците е нараснала пет пъти между 1980 и 2013 г., твърди проучване, публикувано през септември от McKinsey Global InstituteТова, което катастрофира през 2008 г. не е една банка или финанс.система, а една цялостна политич. философия и иконом. система, начин на живот и мислене за света
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 11 rate down comment 4
Боян
преди 7 години
Истината за мен е че банкерите вече няма как да печелят пари понеже лихвите са нищожни и единственото което им остава е да печатат. Същото важи и за правителствата те също са фалирали и единственото което им остава е да печатат. Та така понеже интереса им е взаимен и друг избор няма заедно под ръка сме се засилили към дъното. Добре е че поне ние в България сме вече изпечени в това, а и няма да паднем от високо, така че няма страшно други да му мислят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 2
scott
преди 7 години
ми да ти кажем, мож да ти звучи чудовищно, ама говорим от собствен ОПИТ!ПРЕЗ МИТИЧНАТА 1997-***, ЗА ДА ОЦЕЛЕЕМ СИ САМОНАЛОЖИХ ДА СЕ ОТЪРВЕМ ОТ СИЧКО ИЗЛИШНО!И се оказа, че в графа "излишно" са: семейството, домъ,колата, престижа.....тва да ти прилича на ЗАПАЗВАНЕ НА СЕГАШНОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ И НАПЪВАНЕ ДО КРАЕН ПРЕДЕЛ И ТО У БЪЛГАРИА....става само, ако имаш насреща си ЧОВЕКОБРОЙЛЕР, каквито тука, поради честите кризи:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 1 rate down comment 19
sdar
преди 7 години
Може ид асе износва и уморява, но то затова и у нас има ограничение за притежаването на оръжие, за да не стават такива неща.Иначе, едно високо ДДС ще стимулира хората да работят повече за са успеят поне да запазят сегашното си потребление и стандарт. Така ще избегнем и проблема със спестяването, защото хората няма да го правят. Отделно дори може да се увеличи вземането на кредити за да живеят по-добре хората.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 1
Атанасио
преди 7 години
В книгата Свет.иконом.криза и България проф.Иван Ангелов добре е обяснил цитирайки 20 нобелисти по икономика и още 50 водещи свет.професори по икономика Наясно съм със кейнсианството за управлението на икономиката но и това вече е грешно заради системната криза тоест вече не трябва да има ''бизнес кризи'' а ресурсно базирана и планирана екологична икономика планирането съобразно изчерпаемите енерг.източници и водатаХаджун Джанк(професор в Кеймбридж) в книгата си 23 неща които не се казват за капитализма също добре е обяснил за планирането и т.н. Неолиберализма в икономиката особено във финансовият капитализъм е престъпление срещу човечеството казано кратко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 1
scott
преди 7 години
чекай малко! Човека също се износва и уморява. И му писва и ако не разпуска - дръж автомат калашников и бам!Или викаш: вече и за тва намерихме цаката - роботи.Дреме ми за бюджетъ, некви цели на напудрени бюрократи. ДАЙСВОБОДАТАВЕДНАГТАБЕ! Нито ден работа, ако нема кеф!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 1
misanthrope
преди 7 години
За наморника си прав ама те се научиха и да пишат не само да говорят... дет вика Гацо Бацов див човек и силен ветър нищо не мое ги запре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 4
Атанасио
преди 7 години
Бъркаш за данъците и примера с България е показателен как плоският данък не стимулира фирмите да дават високи заплати тоест просто печалбите се изнасят и т.н. обяснил съм - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1742287312716162 На лошо куче наморник на лоши хора строги закони и таван на печалбите и заплатите казано кратко РЕГУЛИРАНА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА - например както за такситата имат таван за да не лъжат хората
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 18 rate down comment 0
misanthrope
преди 7 години
Логиката ти е сбъркана това ти казвам. Какви нови приходи в бюджета бе пич, нема да има нови. Вдигаш ДДСто, пада потреблението,падат и приходите щото хората купуват още по-малко не ти ли е ясно? Очеизвадно е.А новите приходи в бюджета има кой да ги.. изнесе на Каймановите острови а не кой да ги харчи у нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още