Банката UniCredit отчита 1,2 млрд. евро нетна печалба през първото тримесечие на тази година, изключвайки финансовите си подразделения в Русия. Това води до генерирането на органичен капитал в размер на 44 базисни точки, нетни приходи в размер на 4,7 млрд. евро, което е ръст от 7,9% на годишна база и съотношение разходи/приходи в размер на 47,8%.
Групата заделя 1,3 млрд. евро провизии, в голяма степен заради войната в Украйна, и е в позиция да абсорбира възможните ефекти от промяната в макроикономическата ситуация благодарение на капитализацията и качеството на активите си, съобщиха от УниКредит Булбанк, която е част от международната финансова група.
Цената на риска, изключвайки Русия, е потвърдена на 30 до 35 базисни точки за тази година и за периода на стратегическия план 2022-2024, който изпълнява UniCredit.
На общото събрание на 8 април акционерите на UniCredit одобриха общо разпределение на дивиденти за 2021 г. в размер от 3,75 млрд. евро, което включва вече изплатените 1,2 млрд. евро дивидент в брой плюс 2,6 млрд. евро под формата на обратно изкупуване на акции.
Първият планиран за 2021 г. транш за обратно изкупуване на акции от 1,6 млрд. евро получи одобрение от надзора и се предвижда да започне възможно най-скоро, докато обратното изкупуване на останалите акции за 1 млрд. евро ще зависи от развитието на ситуацията в Русия.
Андреа Орчел, главен изпълнителен директор на UniCredit, твърди, че групата напредва в изпълнение на целите на UniCredit Unlocked за измерване на екологичния ефект от кредитния си портфейл, предлагане на ESG инвестиционни продукти и кредитиране със социална насоченост.
През първото тримесечие на тази година приключи продажбата на Yapi Kredi, като остатъчните въздействия върху капитала ще бъдат отчетени през второто тримесечие на 2022 г. Изплатеният дивидент за миналата година от 1,2 млрд. евро е изплатен на 21 април. Одобрен е първият транш за обратно изкупуване на акции за 2021 г. от 1,6 млрд. евро и се очаква това да започне възможно най-скоро.


Студен фронт ще обхване страната от петък
Пенсионери излизат на протест заради цените на тока и парното
Внесоха искане за арест на двамата обвиняеми за инцидента на Челопешко шосе
Втори протест с искане на оставката на Благомир Коцев във Варна
Варненското дерби е още във ІІ кръг на новото първенство
Още по-силна военна ескалация е най-големият черен лебед за пазарите
Картелите са най-малкият проблем за посетителите на Световното в Мексико
IAG: Европа се опитва да промени отношението си към консолидацията
Драхи продава SFR за €20,4 млрд. в една от най-големите телеком сделки в Европа
IATA очаква затягане на предлагането на горива през годината
Volkswagen вдига цените заради новия екостандарт Euro 7
Новите модели на KIA сами ви пазят от глоби за превишена скорост
10 от най-великите шедьоври на Maserati
В Индия пускат мотоциклети на алкохол
iPhone колата вече е реалност, но не от Apple
Американската армия се въоръжава с европейски снаряд с обсег от 43 мили
Река Ефрат някога се е вливала в Средиземно море, а не в Персийския залив
Шакира: Мислех се за по-крехка
Велурените чанти се завръщат през лято 2026