Не смятам, че ще има липса на диалогичност между Европейския съюз и Великобритания по отношение на Brexit. Мисля, че ще видим отстъпки, но изглежда, липсва съдържателност в тази сделка. Това мнение изрази Мила Мошелова, политолог, британски възпитаник, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria .
Тя напомни, че от самото начало на преговорите относно Brexit ключов момент се оказва уреждането на отношенията на Република Ирландия със Северна Ирландия. “Предложението на британския премиер Борис Джонсън е отново настояване за избягване на твърда граница, посочи политологът и напомни, че трябва да се реши как Северна Ирландия ще остане в митнически съюз без „пълния набор от критерии, които останалите страни следват".
Според Мила Мошелова има вариант Северна Ирландия да остане в митническата зона в много олекотен вариант и с привилегировани регулации. "Това, което буди недоверие в Ирландия и в ЕС, е фактът, че правителството на Борис Джонсън не успява да артикулира как ще бъдат избегнати митнически проверки", допълни тя.
Политологът смята, че в позицията си в момента Джонсън не се различава от Тереза Мей да удовлетворява всички страни. "Той следва линия на аргументация и риторика, в която усилено се прехвърля вината за ситуацията върху ЕС. Има голяма полза да представи тази сделка като голям компромис и за своя електорат във Великобритания", поясни още Мошелова.
По думите ѝ позитивната нагласа в последната реч на Джонсън има за цел да възвърне доверието в способността му да обедини Консервативната партия. “Възможно е гласуването до 19 октомври на конкретната сделка или друг вариант, или на гласуване за излизане без сделка", разсъждава Мила Мошелова. "Но ако парламентът не подсигури законодателно това излизане, на 31 октомври може да излязат без сделка".
Политологът уточни, че е трудно е разграничаването между личните нагласи спрямо Борис Джонсън и разумното желание да се върви напред във връзка с изпълняването на потребностите на електората.
"Парламентът е разделен, но риториката на Джонсън създаде агресивна динамика и деструктивност спрямо депутатите в парламента. Урони се интегритетът на демократичните ценности", констатира Мила Мошелова.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.


Германия разгроми Кюрасао със 7:1
Илияна Йотова откри официално Световното първенство за спортисти със синдром на Даун в София
Бебе се роди в линейка
Ударна акция: Арестуваха 36 души по обвинение, че са част от "Калашниците"
Демерджиев: Мръсните пари ще бъдат изкарани на светло
Ръцете са основното предизвикателство в роботиката
Промяната в туризма: Клиентите няма да знаят дали говорят с AI агент или с човек
Глобалният капитализъм залага всичко на AI бъдещето, което плаши избирателите
Тръмп предупреди Израел да спре ударите по Ливан заради сделката с Иран
В продажбата на оръжие, Китай все още не е суперсила
Невиждано оспорван Льо Ман, Toyota се върна на върха
Класическият Mercedes-Benz S-Class на Мелания Тръмп получи нов живот
Koenigsegg за 5 милиона долара се паркира на яхта за 86 милиона
Безпилотно такси помогна на крадец да избяга
Финландската твърдотелна батерия се оказа измама
Везенков изпрати най-успешния си сезон под звуците на Бангаранга
ПБ са категорични: Конфликтът в Украйна няма да се разреши по военен начин
Музикантът Оливър Трий загина в катастрофа с хеликоптер