Няма нито един автомобил, който да е спрян от движение заради това, че замърсява околната среда. Tова коментира пред БНР Христо Христов, председател на Асоциацията на вносителите на автомобили. Повод за изказването му е вчерашната акция на Столична община и обявените масови проверки на КАТ заради завишените над 5 пъти стойности на фини прахови частици. С газ анализатори униформените трябваше измерват вредните емисии от автомобилите, но данни от инспекциите така и не бяха публикувани.
Христов коментира и идеите на евродепутата Андрей Новаков за автомобилите втора ръка, които предвиждат още в началото на 2020 г. да има възможност всеки, който си купува такъв автомобил, да може да провери на колко реални километра е той, както и тези автомобили да се купуват с гаранция от 6 месеца.
„Безопасността трябва да е приоритет. Реално обаче тези идеи ми изглеждат типично по български и че пак започваме да откриваме топлата вода. Не съм съгласен с похарчените средства за тези правила и директиви относно проверката на километража. Това е процес, който е изключително трудно доказуем. Освен това в близките 2-3 години абсолютно всички съвременни автомобили ще имат възможност онлайн да се проверява пробегът. При много от марките и в момента пробегът и сервизната история освен в автомобила, има q качена и на ключа. Не виждам смисъл да се прави чак директива и някакви правила, за които са похарчени доста средства“, обясни Христов в предаването „Преди всички“.
Според него при покупка на стар автомобил българинът няма навика да проверява нито километража, нито състоянието на колата. Затова той смята, че тези мерки няма да имат успех.
Христов подчерта още, че идеята на евродепутата за автомобилите втора ръка с гаранция е от преди 10 години. По думите му обаче тази идея не е проработила, а автомобилите, които са с гаранция и стикер за гаранция, почти не се търсят, защото са малко по-скъпи.


МЗ е дало съгласие за теглене на нов заем от МБАЛ "Света Анна" във Варна.
Кола се блъсна в крайпътен стълб до "Евксиноград"
Областният управител на Варна: Незаконните постройки в Баба Алино трябва да бъдат съборени
Нов ужас на пътя! Трима души загинаха в катастрофа
Доставките на самолетни горива у нас за лятото са гарантирани
Тръмп и Моди се опитват да възстановят отношенията си след ударите на САЩ
Vanguard сложи край на 20-годишното царуване на BlackRock на ETF пазара в САЩ
Европа се готви за драстични съкращения на приносa на САЩ в НАТО по време на война
Най-горещият технологичен тренд сред поколението Z? Анти-AI
Турция заплаши с твърд отговор след отбранителния пакт Франция-Кипър
Шефът на НАТО изненада с избора на лична кола
Не всичко е електричество - Skoda готви нов Karoq с ДВГ
Новият регламент за накладките изправя Европа пред сериозен проблем
Льо Ман: Какво трябва да знаете за най-великото автомобилно състезание?
Lexus пусна дезодорант за крака в автомобила
"София прайд": Това е празник, но и протест, защото всички сме равни
Патриарх Даниил: Шествието на семейството не е контрапротест, а призив към Божията любов
Прайдът е изразяване на една политическа идеология
Два телефона и приложение: Как руснаците заобикалят дигиталната желязна завеса на Путин
преди 7 години Минималната гаранция трябва да стане задължителна и тогава всички ще са поставени при еднакви условия. Конкуренцията ще решава въпроса с цената. Все пак не се продава скрап, а техника, която уж е годна за употреба и не е опасна! отговор Сигнализирай за неуместен коментар