IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проф. Пилософ: Фондът за лечение на деца в чужбина трябва да продължи да работи

Има дейности във Фонда, които се припокриват с дейността на НЗОК, трябва да избистрим нещата, каза новият директор

13:51 | 24.04.16 г.
Проф. Пилософ: Фондът за лечение на деца в чужбина трябва да продължи да работи

Фондът за лечение на деца в чужбина трябва да продължи да работи. Това каза пред БНР новият директор на Център "Фонд за лечение на деца в чужбина" проф. Владимир Пилософ. Той се опита да разсее слуховете,че Фондът ще бъде закрит и ще заработи като дирекция към здравното министерство.

„Имам уверенията за пълна подкрепа на всички нива. Да се надяваме, че никой не е споменавал, вече това искам да ви кажа съвсем сигурно, че някой има намерения да закрива Фонда. И някой да иска да го направи, мисля, че трябва да разбере, особено за момента, това въобще е неразумно да се прави”, посочи проф. Пилософ.

Той обясни, че от разговорите, които е имал с д-р Москов и неговия екип такъв проблем и такава задача не се е поставяна.

„Напротив, желанието е по възможност Фондът да продължи да работи. Неминуемо ще има известни проблеми, които идват преди всичко не толкова от смяната на директора, а от това, че много от служителите на Фонда, а те не са чак толкова много – 8 човека заедно с директора на Фонда, от които на практика 5-ма са извън строя”.

Фондът трябва да работи и стратегическата цел е да огледаме нещата от А до Я, да погледнем и нормативните документи, които са доста остарели на този Фонд.

Проф. Пилософ заяви,че не е редно да прави коментари за нарушенията във Фонда докато тече прокурорската проверка, но обясни, че едно дете няма как да отиде в чужбина да се лекува, без да бъде придружено поне от единия си родител. 

„Значи тука разходи ще се правят. Дали тези разходи трябва да бъдат изцяло за бюджета на държавата, това е друга тема, която трябва да се дискутира. Второ, има действително неща, които се припокриват с дейността на касата. Тоест там трябва да избистрим нещата в много бърз порядък, за да можем да сме на ясно, какви взаимоотношения фондът има с касата. Трето, има много разходи, които се правят, не в чужбина, а в България”, отчете той.

В някои специалности се харчат доста пари от Фонда. Аз не казвам, че те се харчат неправомерно или, че се харчат не защото има нужда от това, но ето например аз работя от години в областта на детската кардиология, да сте чули някога, че някакви сърдечноболни пациенти трябва да се лекуват в чужбина. Това се случва много рядко, каза той.

„Трябва да бъдат доизкусурени нещата и да бъдат направени по-прозрачни, включително и във вземането на решения от експертите. Тоест така да е ясно, че след като се харчат тези пари и те се взимат с  крайното решение на Обществения съвет, те са действително са изхарчени, защото е било необходимо”, обясни новият директор.

От началото на тази година разходите на Фонда са от порядъка на 4,5-5 милиона лева. Събраните дарения са 6 326 лева. Тоест това е 0.14 % от разхода. За по-миналата година приходите от дарения са 250 000 лв. срещу почти 12 милиона разход, което прави под 2%. Следователно хората и представителите на различни организации, които са призвани да осигуряват дарителски кампании и т.н., изглеждат не работят достатъчно ефективно. Тогава се пита след като целият разход е от бюджета на министерството, тогава то да си ръководи Фонда.

„Ако видя, че нещата не вървят, аз много лесно мога да кажа "Довиждане" и толкова... Никой не може да ме задължи да работят при условия,  които е невъзможно да се работи”, заяви проф. Пилософ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:38 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още