IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Младите в България не искат да започнат работа за под 1000 лв.

Около 300 хиляди младежи у нас нито работят, нито учат

16:12 | 12.05.16 г. 65
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Младежите не желаят да започнат работа за заплата под 1000 лева, а за работодателите вече се налага да въвеждат бонуси "редовно явяване на работа", за да накарат младите хора да идват на работното си място всеки ден. Това заявиха проф. Катя Владимирова от Института за изследване на населението и човека към БАН и Иво Царев, председател на УС на Стопанската камара - Смолян, на дискусия за младите предприемачи, организирана от Българската стопанска камара (БСК).

Не демографската ситуация в страната, а тъжното заключение, че трудът вече не е ценност за младите хора, е по-големият проблем за развитието на предприемачеството в България, казаха експертите на форума.

Младежите, които нито работят, нито учат, в България са вероятно около 300 хил., каза Катя Владимирова. По думите й от този факт загубите за икономиката ни са много големи. Щетите не могат да се равняват дори и от тези от външна емиграция.

Експертът цитира данни, според които две трети от намалението на населението в страната се дължи на превес на смъртността над раждаемостта, а на емиграция - една трета.

Тя посочи, че делът и броят на населението до трудоспособна възраст намалява 16 години - от 21,6 на сто през 1990 г. до 14,6 на сто през 2010 г. , но в последните години остава непроменено.

Населението в трудоспособна възраст се увеличава от 55,5 на сто на 62,7 на сто от 1990 г. до 2010 година и неизменен остава през последното десетилетие делът на населението от високите възрастови групи - под 23 на сто.

Според Катя Владимирова тези данни могат да се тълкуват, че имаме достатъчно население, проблем обаче е ниската икономическа активност на трудоспособното население и високият дял на хората, които нито учат, нито работят.

Проф. Владимирова смята, че за този проблем не се говори достатъчно в обществото, а всички търпим загуба от хората, които нито плащат данъци, нито се осигуряват.

Тези младежи се издържат най-често от родители в чужбина. Те изпитват страх, че ако започнат работа, ще изгубят родителската издръжка, която обикновено е по-висока от заплатата, която биха получавали, обясни Владимирова. Според нея вече никой в България не смята, че с труд ще стане по-богат.

Тя призова за управленски решения, насочени към групата на нищоправещите, която до голяма степен ще определя бъдещето на страната.

Предприемачество за възрастните хора

Необходими са ниши за развитие на предприемачеството сред възрастните хора, както и за грижа и алтернативни форми на образование за децата, смята Владимирова. Тя посочи, че е крайно време възрастните да спрат да бъдат възприемани като хора, които си стоят вкъщи и ходят само по магазините и лекарите, а политиците да се сещат за тях само по избори. Те имат нужда от активен живот и младите предприемачи трябва да се възползват от това, препоръча проф. Владимирова.

По думите й вероятно печалбите от такова предприемачеството ще дойдат по-бавно, но бизнесът в България трябва да престане да се възприема като дейност, която носи несметни богатства за бързо време.

Иво Царев обясни, че фирма в региона със 700 работници дава 100 лева допълнителен месечен бонус, за да гарантира присъствието на работниците всеки ден на работното място. По думите му една от фирмите в региона от автомобилната индустрия е загубила 14 млн. лева инвестиция заради това, че не може да намери квалифицирани кадри.

Ситуацията е бъдеще без бъдеще, обобщи председателят на Националната асоциация на младите предприемачи Ивета Стефанова.

Тя посочи, че в България от средното образование излизат неграмотни деца без мотивация да учат, да се развиват, защото някой ги издържа и отказват да работят за заплати от по 500 - 600 лева. По думите й това е сериозен проблем, защото, когато някой реши да се занимава с предприемаческа дейност, кадри няма.

Проблем е и финансирането, каза Стефанова и допълни, че това, че "едни банки са готови да подпомогнат младите хора" е само добра рекламна кампания, а на практика това не се случва.

Административните пречки не дават сигурност на идеята за бизнес, а липсата на държавна политика за стимулиране на предприемачеството допълнително спъва всяка инициатива, каза Стефанова.

Младите хора могат да бъдат задържани в България, ако още от осми клас се организират курсове по по-сложно програмиране, смята Иво Царев. Той обясни, че в Смолян има чужди IT фирми, а младежите работят с желание там заради по-високото заплащане. Според него добрият интернет в България позволява развитието на този бизнес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

45
rate up comment 19 rate down comment 1
Jay Gould
преди 8 години
Има фирми които плащат, но са предимно и почти само в София. Във Варна дори хората в държавната администрация вземат доста по-малко от тия със същата длъжност в София. Имам например приятели данъчни или в други държавни агенции, заплатите им въпреки над 20 годишния стаж или шефски длъжности са много, ама много по-ниски от тези които се дават за същите длъжности на колегите им в София.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 7 rate down comment 4
STRAHO
преди 8 години
Бакшиш пишеш а!? :))))) Ти лично оставяш ли и колко? Признавам че аз не се сещам или ако съм оставял са стотинки. Тази лъжа с бакшиша, дори ако работят с неграмотни селяци от близките села, би им свършила работа максимум един сезон. На следващия отново ще реват че нямали кадри! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 8 rate down comment 1
uspechvde@gmail.com
преди 8 години
хахаха, съгласен съм с вас, но първо грешите, понеже всеки бизнес или работа се върши с акъл и ако го нямаш тогава да 400-600 лв. също са много. В противен случай щяхме всички да бъде айти-екперти, което не може да стане. Истината, че човек трябва да почне от някъде, дори и в малка България. По-бързо и лесно е да станеш за съжаление престъпник в България от колкото, да работиш честно в екип с общи цели. Вище само биографията на г-н Делян Пеевски и ще разберете какво имам в предвид. В България просто образованието няма ценз, а правораздаването и политиците са корумпирани и порочни, затова психологическия праг да станеш престъпник е адски нисък. Байдъвей, сигурно няма нужда да пояснявам, че човек ако в България е честен и не айти, е будала :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 20 rate down comment 0
Jay Gould
преди 8 години
Ама как бе искат се поне 3 езика и висше по специалността, а после и ръка да целуваш, че имаш работа за 3-4 месеца в които я ти платят, я не.. щото се плаща ако има печалба.. Имах приятел отиде главен инженер в Комплекс Берлин - това значи отговаря за всичко в хотелите от помпите в басейните до ел. крушките. 800 лв. заплата, моли се за пари за всяка крушка или че трябва да се смени контакт, при това заплати зимата не се получават вземат се само лятото... зимата трупаш стаж и ако лятото има пари ти се плаща.. Естествено напусна след 1 година
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 19 rate down comment 0
Jay Gould
преди 8 години
*** работи на шведска маса - да видим ще има ли бакшиши.. И тия 50 лв. са басни. Освен някои бармани и сервитьори и то в много малко заведения - оборотни и в които може да се взема бакшиш (дискотеки и някои, но само някои ресторанти) рядко се вземат въобще бакшиши. При това в много от заведенията бакшишите се делят. В повечето обаче въобще няма такива, а тия които обслужват олунклузив туристи въобще нямат такива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 4 rate down comment 2
radovel
преди 8 години
То те по принцип главно и основно не искат да работят ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 5 rate down comment 8
gabarduk
преди 8 години
на морето ако чакаш на заплата си умрял.Там се бачка за бакшиш който не пада дневно под 50лв.Т.е 1500лв бакшиш и 400-500 заплата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 17 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
ха ха ха ха квалифицирани кадри в туризма!!!!??? В общия случай под това се разбира обслужващия персонал! Чудна квалификация се изисква /изключвам готвачите/!! Да могат да правят лебедчета от хавлии, да знаят с коя ръка да държат метлата или таблата с манджи!? ха ха ха квалифициран персонал! Там май най -голямата квалификация която търсят, е да издържат на многото часове търчане и мазнене пред феодала собственик иначе току виж феодала ги гръмнал като ложни животни! :))))) Въпреки простотата си обаче и при тази работа работника похарчва времето си, а то струва ПАРИ! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 16 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
Никъде още не съм прочел някой да е правил подробни сметки при горепосоченото заплащане, колко струва изграждането на един специалист. Нека приемем че самото образование е безплатно! Сметнете дори само пропуснатите ползи за времето похарчено за образование.Дори не смятайте разходите съпътстващи безплатното образование. Поставете оценка на ресурса време! Като пазарно мислещи хора не смятате ли, че разумен човек би търсил някаква норма на печалба при продажбата на произведения от него краен продукт!? А ако все пак го прави без такава, то той явно не е разумен човек. При това положение как очаквате от неразумен човек да ви носи ползите които очаквате?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 20 rate down comment 0
Jay Gould
преди 8 години
Мега яко ме кефят заглавия от вида на "Заплатите по морето СКАЧАТ на 400 лв., но никой не иска да работи!" (при условие, че минималната заплата е 420..) или "Търсят сервитьорки, предлагат 2000 лв. (Уаааааааа), но няма желаещи!''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още