IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пл. Димитров: България ще е най-губещата страна в ЕС от "Зелената сделка"

Не получаваме нищо, което да е реципрочно на това, което биха искали да поемем като негативи, смятат от КНСБ

16:12 | 06.01.20 г. 52
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

България ще е най-губещата страна членка на ЕС от така наречената "Зелена сделка" на новата Европейска комисия. Страната ни спешно трябва да поиска особен статут по отношение на новите екологични изисквания, които Брюксел ще налага, заяви пред БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Темата беше обсъдена от синдикатите, бизнеса и вицепремиера Томислав Дончев.

"То не е сделка за мен, тъй като ние в тази сделка не получаваме нищо, което да е реципрочно на това, което биха искали да поемем като негативи. Това, което чухме от министъра на енергетиката, е, че до 2030 година, за да може България да изпълни съответните изисквания, най-вероятно ще са нужни около 25 милиарда евро, в това число и новата атомна централа, която се оценява на около 10 милиарда евро".

Губещи у нас от новите европейски политики ще са и секторите транспорт, земеделие и добивните индустрии, каза Пламен Димитров. 

Той отрече с бизнеса да е договорено увеличаване на часовете извънреден труд от 150 на 300 в рамките на година.

"Няма такова споразумение. Нямаме договорка изобщо в тази посока. Ние сме доказали с конкретни разчети, че нашите правни норми в момента са в нарушение на Конвенцията на Международната организация на труда (МОТ), с други думи позволяват повече извънреден труд", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Европейската комисия (ЕК) представи своя план за привеждане на икономиката на Европейския съюз (ЕС) в съответствие с нуждите на планетата в средата на декември 2019 година, като наложи по-строги ограничения по отношение на емисиите на парникови газове, промяна в данъчното облагане и създаване на нови правила за корпоративния свят.

С цел да бъде климатично неутрална до 2050 г., Европа може дори да промени начина, по който облага търговията с държави, които не отговарят на новите ѝ зелени критерии.

Ако т. нар. „Зелена сделка“ работи, защитниците ѝ казват, че инвестициите могат да доведат до трансформация, каквато не се е наблюдавала от близо половин век. Но съществуват рискове заради по-високите цели, повишавайки несигурността, разходите и напрежението в търговията.

Важно е да бъде дадено необходимото време, така че процесите да протекат плавно и да не пострада нито енергийният микс, нито миньорите и другите работещи в сектора. Така премиерът Бойко Борисов коментира в Брюксел новата „Зелена сделка“ на Европейския съюз, веднага, след като беше анонсирана.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:10 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 14 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 4 години
Помним, помним - със сигурност повече от тебе. Сигурно, щот и двете си деца изгледах на тъмно без ток и учиха в килийно училище на лоеници, затова са сега и двете с шестцифрени доходи оттатък водата. И аз две висши на свещи зех - и аз ходех в килийно училище на свещи, та да свети Турция. Сигурно щото редко го пускаха тока, та месечните сметки на едно семейство беха по 1.60 лв. Напрао си беше черна дупка - да се чуди човек откъде толкова кинти, бизнес и банки се нацвъкаха за 2-3 години след преврата... Требва да са били под дюшеците още от 1944 г....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 11
Вся власть Советам!
преди 4 години
Откъде да знам чии заддници са целували. Бегай на Позитано 20 и ги питай тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 14
Вся власть Советам!
преди 4 години
"Целият Балкански полуостров светеще с български ток"Хахаха,Балканският полуостров светел, ама като геврек с черна дупка по средата. Щото у нас си бяхме постоянно на тъмно. Помниш ли, деменци?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 4 години
Вие - да. Ние - не. :lol: Козлодуй не се изплати с продажби на ток по половин стотинка на КВч, а с продажби по цент и половина на Турция, Гърция, Югославия и Румъния. Целият Балкански полуостров светеще с български ток и ако некой можеше да помирише природен газ, беше го получил от/през България, за което си беше платил тоже в $.Вие сега ше купувате и ток и газ от Турция и Гърция, щот руските ви миришат кофти, но пък ше дишате чист въздух и ше пиете бистра водица като папуасите и чукчите - да ви е сладко! А българският бизнес, по привера на германския, ше търси малко по-мръсен въздух и повече кинти по широкия свят... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 0
mangalistan
преди 4 години
Ало инвестор ?! Защо трябва да пишем европейски отпадъци вместо Б******!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 4
mangalistan
преди 4 години
С европейския *** ще имаме най-чистия въздух...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 3
ing5rov
преди 4 години
що , те чии заддници целуваха тогаз ...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 5
Вся власть Советам!
преди 4 години
Ако имаш претенции ги отправи към Меглена Кунева. Министър по европейските въпроси в правителството на Сергей Станишев.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 5
ing5rov
преди 4 години
забрави да кажеш за затварянето на 3 и 4 блок на Козлодуй ... много ни помогна тогава ... и днес се радваме още !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 14
Вся власть Советам!
преди 4 години
Абсолютно сме губещи. Както винаги досега. Събориха комините на Кремиковци, направиха тецовете на газ, сложиха сероочистки на въглищните централи, на бензина му махнаха оловото...Тия не разбраха ли че на българина саждички му трябват?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още