IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Емисията еврооблигации постфактум не е чак такъв успех

За два месеца книжата поскъпнаха с 6,2% което е чиста печалба за спекулантите и загуба за българската държава

12:58 | 22.08.12 г. 36
Автор - снимка
Редактор
Емисията еврооблигации постфактум не е чак такъв успех

Издаването на български еврооблигации за 950 млн. евро в началото на юли 2012 г. вече не е такъв безсъмнен успех, за какъвто се смяташе тогава, като основанията за това са две.

На първо място облигациите поскъпнаха с 6,2% за по-малко от два месеца (което е над 40% на годишна база) до 105,375% от номинала за облигация на база цена купува към днешна дата. Съответно доходността им падна до 3,04% спрямо доходност при издаването от 4,44%. Тогава държавата ги пласира при цена от 99,182 от номинала.

Тази печалба от 6,2%, или 57 млн. евро, отиде в чуждите инвеститори, тъй като българските (в лицето на банки, пенсионни фондове и застрахователи) не бяха допуснати като купувачи, въпреки че искаха да купят.

Анализатор, пожелал анонимност, заяви за Investor.bg, че “6% за два месеца е прекалено много, държавата можеше да пласира книжата много по-добре“. На практика това означава, че продавачът в лицето на Министерството на финансите не си е свършил работата добре.

Второто основание успехът на емисията да се постави под съмнение е лошият (впоследствие) избор на момент

Те бяха пласирани на 2 юли 2012 г., когато се появиха първите признаци за разведряване на кредитната криза в Европа. Днес, два месеца по-късно, пазарите вече игнорират тази криза и немският индекс DAX от 6 150 пункта на 28 юни днес вече е 7 089 пункта, или 15% за по-малко от два месеца.

Всеки търговец знае, че изборът на момент е по-важен дори от това какво купуваш ("таймингът бие фундамента"). В Министерството на финансите обаче не предугадиха ситуацията.

България ще има нужда от получените пари чак на 15 януари 2013 г., когато трябва да плати падежираща емисия с главница от 818,5 млн. евро. За тези 6 месеца парите ще стоят на депозит в БНБ, който е при изключително ниска лихва, много под 4,44%, колкото ще трябва да плаща държавата.

От сегашна гледна точка е можело Министерството на финансите да изчака декември 2012 г. Най-малкото тогава нямаше да може да бъде обвинено, че ще плаща 4,44%, а ще получава под 1% за период от над 6 месеца.

Спокойствие на държавата даваше и Сребърният фонд, който можеше да се използва в краен случай, въпреки натиска. Тоест държавата държеше и ножа и хляба и нямаше нужда да се притеснява какво ще е настроението на международните дългови инвеститори през декември 2012 г.- януари 2013 г. Можеше да бръкне във фискалния резерв и да му възстанови взетото в подходящ момент през 2013 или 2014 г.

От сегашна гледна точка може да се направят малко неща

Например имаме падежираща през 2015 г. емисия доларови еврооблигации с текуща стойност от 862,9 млн. евро към 30 юни 2012 г. (стойността й зависи от курса евро/долар и се мени ежедневно). Годишната лихва по емисията е 8,25%.

Тя обаче не е изгодно да се изкупи предсрочно, защото текущата пазарна цена (оферта продава) е при доходност от 1,97%, или цена от 115 от номинала. Ако държавата тръгне да изкупува, доходността може да падне и до 1,5%, съответно цената да се повиши до 116-117.

Какво все пак може да се направи?

Единственото което остава на правителството е да спазва бюджетна дисциплина, за да може България да се финансира при 3% лихва по 5-годишните книжа.

Доходността по 10-годишните ни ДЦК отчете рязко понижение до 4,12% на проведения на 13 август 2012 г. аукцион с предложен номинален обем от 50 млн. лв. Тоест хубавата новина е, че високите текущи цени на българските 5-годишни еврооблигации за 950 млн. евро дават възможност на държавата да се финансира евтино чрез ДЦК.

В крайна сметка дори и не съвсем оптимално издадена, еврооблигацията за 950 млн. евро можеше да е при много по-лоши параметри, ако българският бюджет бе докаран до ситуацията на гръцкия, испанския, италианския или португалския.

Вероятно прибързването с еврооблигацията (от 2 юли 2012 г.) е плод на все още ниското самочувствие на България като емитент на международните пазари. Може би и защото не бяхме излизали на тях от далечната 2001 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 4 rate down comment 1
opelastra2000
преди 11 години
Ще видим, успех със статиите дотогава!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 8 rate down comment 0
rogers
преди 11 години
Най-важната думичка в статията е постфактум - тва е като ония дето като си продадат акцията и след това цената скочи и вика ама само да бях изчакал. Лесно е да се говори след като нещо вече е факт. Нали се видяхте всичките инвеститори какъв го ядохте на БФБ - реалността е малко по -трудна за предвиждане от теорията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 1
mpy_yordanov
преди 11 години
"Едно се чудя - дали, ако след 3 месеца цената на еврооблигациите падне с 6 процента, ще има противоположна на тази статия? Съмнявам се... "Ще има статия , но едва ли ще бъде противоположна, защото за да падне цената с 6% България ще е направила як дефицит, който ще е предизвикал пазарната реакция, а не Гърция, Испания, Белиз или Калифорния.Тоест ще анализирам дали проблема е вътрешен или външен. Дано не е вътрешен -> предизборно харчене
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 5
vzhekoff
преди 11 години
Няма какво да спорите с тях, За тях е важна само партийната линия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 2
opelastra2000
преди 11 години
Г-н Груев, честно да Ви кажа, предпочитам регистрацията ми да е съвсем нова, отколкото да си сложа аватар на женски задни части и правописът ми да е като на петокласник. Какво Ви кара да мислите, че служителите в МФ и въобще който и да било може да уцели най-точния момент на пазара. Най-малкото, за да правите подобни предположения, означава, че единственият Ви допир до финансовите пазари се ограничава до форуми, подобни на този в Инвестор-а. Винаги ще има по-добри моменти от този, който сте избрали за покупка или продажба и никога няма да успеете да уцелите най-точния. А ако го направите, бягайте към най-близкия тото-пункт. Едно е сигурно - ако емисията беше пласирана в началото на май например (преди изборите в Гърция), то лихвата й щеше да бъде по-висока. Едно се чудя - дали, ако след 3 месеца цената на еврооблигациите падне с 6 процента, ще има противоположна на тази статия? Съмнявам се...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 4
absfresh
преди 11 години
Там е работата, че цялата схема е миризлива. Финансираш се от вътрешния пазар на 3.5-3.7%, но не, ти няма да дадеш емисията на собствените си участници на пазара, ти ще им блокираш достъпа, като ще я дадешна външни участници. Няма лошо, но защо на по-висок разход за България. Цитирам г-н Дянков по памет. Дадохме им една малка премия , да им остане сладък вкус на чуждите инвеститори. Това по повод почти моменталното спадане на лихвата по емисията, след като е появи на пазара (качване на цената).Като е такъв пичага Дянков защо не вземе на мене да ми подари едни 6 милиона евро.Много ясно , че няма, защото част от външните участници, са такива само на хартия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 3
GunMan
преди 11 години
По-добро е, г-н Йорданов, да пишете обективни и смислени неща. Съжалявам, че го казвам, но в случая написахте много неща, които не са съвсем на място. Като, да речем, поскъпването с над 40% на годишна база, което според вас се явява загуба за българската държава; това, че можели да се пласират по-добре (как точно можеха да се пласират по-добре - аз лично не съм запознат с механизмите за по-успешно пласиране на ДЦК и не мога да твърдя, че 3 от най-уважаваните в света банки не са си свършили работата) книжата.В общи линии от тенденциозният анализ разбирам, че е можело банките, пенсиите и застрахователите да спечелят спекулативно от бързата продажба на тези книжа (това не сме "ние" и не е "българската държава"), както и че в Мин. на финансите не са добри трейдтъри (а трябва ли да са?). Можеше да се анализира настоящата ситуация, но Вашият анализ, поне за мен, съдържа повече безпочвени обвинения, отколкото анализ на факти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 2
mpy_yordanov
преди 11 години
Сега нямам право да пиша. Трябва да има само една версия по всяка тема. Никой няма право да пише. Какви са тези журналисти, да си позволяват да пишат. Виждате, че статията породи дискусия. Има мнения За и Против.Какво по-добро от това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 2
opelastra2000
преди 11 години
Просто не се сдържах да се регистрирам в сайта, за да коментирам поредното феноменално умозаключение на г-н Мариян Йорданов. Г-н Йорданов, ако Вие бяхте толкова добър в уцелването на "подходящите моменти на пазара", едва ли щяхте да сте наемник в български икономически сайт, а щяхте да си уцелвате моментите и да си живеете на място, различно от нашите географски ширини. Както и Вие сам споменахте, DAX се качи с близо 1000 пункта за 2 месеца, но забравяте, че в предходните 3 пък беше паднал с 1000. Е, при тази волатилност, колко според Вас са хората по света, които могат да уцелят "точния момент".Изобщо целият Ви "анализ" е пълен с толкова абсурдни изводи и предположения, че едва ли ще ми стигне времето и мястото, за да опровергая всичките. Единствено ми остава да се надявам, че никога няма да Ви се наложи да взимате важни за държавата решения, за да не "бъркате във фискалния резерв" и да "вдигате самочувствието на България на международните пазари".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 0
data
преди 11 години
Що да не започнем да спорим какво се случва с книжата на Испания или на Италия след емисията им ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още