IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Запазването на украинския неутралитет ще разреши кризата?

Суверенитетът на страната ще бъде запазен, а опасенията на Русия от разполагане на чужди военни сили близо до нея - смекчени, смята Кристофър Гранвил

08:38 | 16.08.14 г. 38
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Украйна трябва да внесе изменение в украинската конституция, което значително да възпрепятства присъединяването на страната към който и да е военен съюз. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Украйна трябва да внесе изменение в украинската конституция, което значително да възпрепятства присъединяването на страната към който и да е военен съюз. Снимка: Ройтерс

Дори и никой да не си представя, че едно продължително примирие в Газа само по себе си ще донесе някакъв пробив в разрешаването на конфликта между Израел и Палестина, заинтересованите страни неуморно се опитват да прекратят огъня.

Когато обърнем поглед към влошаващата се ситуация в Източна Украйна обаче, основните играчи САЩ, Европейският съюз (ЕС) и Русия не само не успяват да договорят примирие, но и отказват да работят за постигането на решение, което за разлика от случая в Близкия Изток, може да бъде намерено много по-лесно, пише бившият британски дипломат и управителен директор в Trustedsources Кристофър Гранвил за Project Syndicate.

Единственото, което трябва да се направи, е да се внесе изменение в украинската конституция, което значително да възпрепятства присъединяването на страната към който и да е военен съюз, бил той НАТО или доминираната от Русия Организация на Договора за колективна сигурност (CSTO). Решението за обвързване с такъв съюз например или дори за съгласието на държавата на нейната територия да бъдат разполагани чужди военни сили, би могло да изисква одобрението на квалифицирано мнозинство от, да кажем, 2/3 от избирателите или регионалните власти.

Въвеждането на подобно изискване би било равнозначно на даването на право на вето на двата украински лагера – проруската източна част от страната и клонящата към НАТО и ЕС западна част. В резултат Украйна ще остане необвързана във военно отношение, което ще отразява и общата воля на целокупния украински народ.

Този подход съответства на принципа за позволяване на Украйна да „начертае собствения си път”, който американският президент Барак Обама посочи при последното разширяване на санкциите срещу Русия. Преди всичко той би позволил на разделените украинци да живеят в мир помежду си.

Разбира се, позицията на Украйна може и да се промени в бъдеще, водена от културни, демографски или икономически причини, които да способстват за постигането на необходимото съгласие за напускане на неутралитета. Важното в случая е, че конституцията ще изисква квалифицирано мнозинство за подобно решение, вместо резолюция, която лесно може да бъде отхвърлена, каквато парламентът прие през 2010 г. В една толкова дълбоко разединена страната присъединяването към НАТО с обикновено мнозинство неминуемо би довело до вълнения, независимо от реакцията на Русия.

Подобно решение би могло да включва и други, не толкова противоречиви елементи, като допълнителни правомощия за регионалните власти в Източна Украйна, които те да могат да упражняват на руски език. Освен това Русия може да бъде убедена да приеме икономическото обвързване на Украйна с ЕС в замяна на насрещни гаранции за използването на украинското споразумение за свободна търговия с ЕС като заден вход за навлизане на европейските стоки на руския пазар.

В момента Западът разчита на все по-твърди санкции, които да убедят руския президент Владимир Путин да оттегли подкрепата си към украинските бунтовници и след като съпротивата им бъде премахната, украинското правителство да диктува какво ще се случва в страната. Съдейки по 14-те точки от мирния план на президента Петро Порошенко, ограничените отстъпки, които ще бъдат направени, няма да включват правото на вето на Източна Украйна относно установяването на военен съюз със САЩ.

От своя страна Русия се опитва да поддържа бунтовниците, защото има достатъчно козове, с които да си осигури неутралитета на Украйна по време на мирните преговори, които ще дойдат рано или късно. Имайки предвид, че неутралитетът не е в разрез с руските интереси, за разлика от продължителните санкции, Кремъл няма убедителна причина да отхвърли  евентуален изход, според който Украйна остава стратегически необвързана.

Със сигурност обаче намеренията на Путин в Украйна не се свеждат само до предотвратяване на установяването на антируски военни сили в страната. Ако неговата цел е анексирането на по-голяма част от украинската територия, тогава вероятно той ще отхвърли подобно решение, дори и ако Украйна го приеме.

Има достатъчно основания обаче да вярваме, че Путин ще е доволен от неутралитета на Украйна, докато тя остава извън НАТО и зачита руската идентичност на източните региони. От руска гледна точка надпреварата с ЕС за привличането на Украйна към една от двете търговски общности е незначителна, в сравнение с целта за недопускането на НАТО, съответно САЩ, в страната.

В Украинската криза, за разлика от тази в между Палестина и Израел, няма нужда преговарящите да се задоволяват с крехки споразумения. Те имат възможност за разрешаване на кризата, която достига до нейните корени и едновременно гарантира целостта на украинския суверенитет, и намалява стратегическата несигурност на Русия. Това е и решението, което страните трябва да гонят.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

38
rate up comment 5 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
А ти нещо май забрави, как руските академици казваха, че "българите са народ с мисия", или как "Русия е неблагодарната дъщеря на България". Разрови се из нета и ще видиш кой по какъв повод го е казал. Ще чуя ли от устата на твоите любими западняци нещо в тоя дух? Например-първата цивилизация в Европа е българска. Или-културата в Европа идва от днешният Балкански полуостров. Ако руснаците са ни налагали от време на време по гърбината с тоягата то сега западняците много активно ни промиват мозъка. Не знам кое е по-зле. И за жалост не познавам ни един руснак(освен натурализирани), но нещо ми подсказва, че по-рядко ще видиш руснак с лошо чувство към българите, от колкото французин или италианец(пред мен италианец е изразявал учудване, че имаме асфалт по улиците 10 мин. след като е кацнал).В заключение-като казваш А, кажи и Б. България трябва да си гледа своя интерес, но ако смяташ, че ортодоксалните славянски държави не трябва да имат нищо общо с нас, то прочети първият учебник по геополи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 5 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
И още нещо-не знам кой е д-р Владимир Калоянов, ама цитира данните, както Дявола чете Библията. Голодомор е огромна трагедия направена от един грузинец в Украйна и ти замеси руснаците, щото някакъв Калоянов го е казал? Има теории, че са умрели над 10 милиона човека. Това(за да го съпоставя с твоите числа) е: 10 000 000. Предполагам убива 20 000 българи там. Може и много повече да са. И можеш да си сигурен, че след болшевишката революция става много зле за българите там-става много зле за всички. Но не е нужно да се чувстваш специален, че е било щото сме били българи. А след като българите вземат страната на Хитлер(и има всякакви интерпретации тогава, вкл. че не сме славяни, а славяни е на първо място културно лингвистичен термин) не намираш ли за нормално да депортират българите далеч от фронтовата линия, поради потенциалната опасност да помагат на вражеските армии?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 3 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
е??? аз ли нещо не разбрах, или ти си мислел, че в Русия българите са мнозинство?:) Да ти кажа-*** в Щатите и Канада(все емигрантски държави) и пробвай да им говориш на български, че ми е интересно да им видя тяхната реакция:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 7 rate down comment 1
STRAHO
преди 9 години
Факт. Еми прав е . Руски лидер е! Затова го и уважават руснаците а на запад не го долюбват. Кой не би се радвал да има за съперник слабак. Започна да стабилизира държавата си и веднага бе обявен за диктатор. :))) Бих се радвал да имаме като него и ние.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 9 години
В Русия живеят руснаци. Всяко малцинство, независимо от къде е, което иска да живее, работи и яде в Русия трябва да говори руски език и трябва да уважава и спазва руските закони. Ако някой иска Шериат, съветвам ги да отидат в държавите, където това е държавен закон. Русия не се нуждае от малцинствата. Малцинствата се нуждаят от Русия и ние няма да им предоставим специални привилегии или да редактираме законодателството си спрямо техните желания, независимо колко силно крещят думата дискриминация. В.Путин http://alterinformation.wordpress.com/2013/09/27/989301120322/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 0 rate down comment 0
STRAHO
преди 9 години
http://kitap.net.ru/halikov5.php
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 2 rate down comment 2
data
преди 9 години
Пак се правиш на не разбрал : официално Българи в Русия не съществуват . Това е политиката на вашият любимец . Продължавайте да му се кланяте и да го боготворите , че асимилира и последните останали Българи в Крим . По руски те вече не са Българи а Руснаци !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 1 rate down comment 0
STRAHO
преди 9 години
Голяма част от научната общност на руснаците признават българския етнос като един от основоположниците на руската нация /има разлика между народ и нация справка САЩ/ . Един от трите - угрофинския, славянския и българския. Що се отнася до самите българи, то измежду тях има от всякакви вероизповедания не само мюсюлмани/макар и най многобройни/. Общото помежду им е езика им принадлежащ към Огурската група езици /Българи Хазари Авари/. Между другото без тяхна подкрепа към Путин, Русия просто може да се разпадне. Те имат огромен принос и към руската култура и във военното дело и победи на руснаците. Само ще спомена КУТУЗОВ и СУВОРОВ от пълководците. Суварите също считат себе си за Българи. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 9 години
Значи в Русия са признати всякакви *** а Българите *** ? Замислял ли се се що ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 9 години
Гордейте се с Възрожденците си и се учете от тях : http://***.extremecentrepoint.com/archives/335
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още