IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Термоядреният синтез - една от областите, в които без Русия не може

Споразумението за ITER не предвижда изгонване на член на проекта

15:43 | 15.01.23 г. 24
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

След 24 февруари, когато започна пълномащабната война в Украйна, партньорството с Русия започна да става нежелано в редица области - от енергетика до търговия и транспорт. Но има една област, в която Русия не може да бъде избегната или изгонена - термоядреният синтез, пише европейското издание Poitico. 

Изграден в слънчевата Южна Франция Международният международен експериментален реактор (ITER), продължава да търси начин да бъдат "отприщени" огромни количества чиста енергия. В процеса участват руски учени и руски технологии. 

Проектът е на 35 години и е резултат от среща на президентите на САЩ и СССР Роналд Рейгън и Михаил Горбачов през 1985 година. Той е опит да бъде сложен край на продължилото десетилетия по време на Студената война напрежение между двете страни. Той е така структуриран, че няма как да бъде отстранен член от екипа без да бъде разбита цялата схема. 

За разлика от тях, базираната в Швейцария лаборатория "Церн" вече прекратиха връзките си с Русия. По отношение на ITER обаче има споразумение, наподобяващо структурата на ООН и няма механизъм за изгонване на член. 

ЕС е сред основните участници в ITER, покривайки близо половината разходи. Останалите участници - Индия, Япония, Китай, Русия, Южна Корея и САЩ, имат по около 9%. В момента 50 руски служители и инженери работят в реактора, но Русия е част от съвета, който взима решения, заедно със своите колеги от ЕС и САЩ.

Организацията е аполитична, но много от служителите се чудеха какво да правят след руската инвазия в Украйна, споделя главният инженер на проекта Ален Бекуле. Трудно се постига балансът между осъждането на действията на един от членовете и изискванията пред проекта, допълва и говорителят на ITER. 
Бекуле коментира още, че първото заседание на съвета след началото на войната е било "много конструктивно" и членовете са дискутирали как да продължат да работят заедно. Ангажиментите са потвърдени на последната среща на съвета през октомври. 

Стойността на проекта е 44 млрд. евро и целта му е да тества ядрения синтез - процес, който протича в ядрата на звездите. Това е източник на чиста, минимално радиоактивна енергия. Доскоро учените не успяваха да стартират процеса и да получат повече енергия, отколкото са вложили. В началото на месеца обаче екип учени от Калифорния съобщиха за съществен напредък в тази област

Технологията предвижда инжектиране на гореща плазма, чиято температура достига до 150 млн. градуса по Целзий в устройство и ограничаването ѝ чрез магнитни полета. Така водородните ядра се сливат, отделяйки огромни количества енергия.  

Войната има отражение на работата в ITER - санкциите затрудняват закупуването на части, произведени в Русия, включително и алуминиеви шини ,които се поставят в реактора и магнитна бубина, която тежи 200 тона. Проектът има дерогации от всички европейски ограничения, но отнема време да бъде обяснено на власите и доставките се бавят с месеци, разказва още Politico, позовавайки се на разговорите със служители в проекта. 

Руснаците, работещи в реактора, също са били притеснени относно възможността Русия да се оттегли от проекта. От години те живеят във Франция и според своите колеги "не са заинтересовани да се приберат" отново у дома си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:43 | 15.01.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

14
rate up comment 14 rate down comment 8
SnaGi
преди 1 година
До: valentino29, Хахото нито може да чете, нито може да мисли. Незнам защо си губиш времето с него в не продуктивни дискусии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 10
khao
преди 1 година
До: valentino29браво, това е най смисления ти коментар...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 6
valentino29
преди 1 година
До: khao
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 9
khao
преди 1 година
До: valentino29 ааа сега стана за тестовия проект, а не по принцип...и то за захранването а не реактора... не било компютри, а компоти... русоробчее!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 8
valentino29
преди 1 година
До: khaoThe 25th batch of electrical equipment has been delivered, in 14 trailers, to the construction site of the International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) in the south of France.(Image: Rosatom)The delivery, from St Petersburg, was of equipment for the power supply system "without which it is impossible to obtain the first plasma at the reactor" and included "switching equipment, busbars and energy-absorbing resistors for power supply and protection of the superconducting ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 7
valentino29
преди 1 година
До: khao"Доставката от Санкт Петербург беше на оборудване за захранващата система, без която е невъзможно да се получи първата плазма в реактора и включваше превключващо оборудване, шини и енергопоглъщащи резистори за захранване и защита на свръхпроводящата магнитна система на реактора ITER, което според Росатом е най-скъпото и сложно руско задължение по проекта ITER."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 8
valentino29
преди 1 година
До: khao:Вземи прочети малко за проекта" инженере"и не ползвай руски източници,руснаците винаги лъжат! : )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 16
khao
преди 1 година
До: valentino29 "Руснаците правят свръхпроводими шини" хахахахахаха! и да добавя .... даже учат извънземните на тази технология...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 7
mikimaus
преди 1 година
Кулоновите сили са много големи в началото на Менделеевата таблица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 12
Импeраторът
преди 1 година
От години те живеят във Франция и според своите колеги "не са заинтересовани да се приберат" отново у дома си. - хахахха но шит
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още