IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Войната в Украйна може да доведе до нов световен енергиен ред

Енергийният конфликт на Русия с Европа се превръща в такъв на изтощение

11:35 | 12.03.23 г. 20
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Войната на Русия срещу Украйна има много фронтове, като един от тях е енергийният. И както стана с плановете на Кремъл за бърза военна победа над Киев, и двете страни в енергийния конфликт видяха как мечтите им за бърз триумф рухват на фона на бавна и изтощителна окопна война, пише за Financial Times Сергей Вакуленко, старши сътрудник във фондацията за международен мир Карнеги.

Москва беше сигурна, че нейният газ не може да бъде заменен и че без него Европа ще се изправи пред зима със спирания в индустрията. Тя вярваше, че социалната и политическа нестабилност в резултат на това ще принуди ЕС да се откаже от подкрепата си за Украйна.

Газовата война наистина струваше на Европа стотици милиарди евро във вид на увеличени сметки за газ. Някои европейски индустрии, като производството на торове, дори затвориха, но комбинацията от мека зима и потиснато китайско търсене възстанови баланса на световния газов пазар, докато европейската икономика се оказа много адаптивна.

От друга страна, съществуваше убеждението, че Русия е силно зависима от западните технологии, за да поддържа своя петрол и газ, от западните пазари - за своите приходи, и от западните финансови системи - за да подкрепя енергийния си износ. Имаше надежда, че ако бъде откъсната от тях, Русия ще бъде изправена пред бърз икономически колапс, който ще ограничи способността й да води война.

След инвазията, на фона на бойкотите от страна на западните купувачи и опитите на Москва да запази жизнени веригите за доставки и постъпленията, руското производство на петрол намаля с 10 процента между февруари и април, но по-късно се възстанови. Сега, година след началото на войната, руското производство на петрол е на предвоенното ниво.

Европейското ембарго върху петрола и петролните продукти и таванът на цените наистина доведоха до по-високи разходи за руските оператори, но не изглежда да са навредили значително на търговията с руски петрол. Данъчните приходи от петролната индустрия в Русия намаляха значително до края на 2022 г. - но не защото петролните компании печелеха по-малко пари, а поради грешки на правителството, които в момента се коригират чрез промени в данъчната система.

И двете страни изглежда са изчерпали непосредствения си офанзивен капацитет и са преминали към война на изтощение, надявайки се, че времето ще бъде на тяхна страна. Надеждите на Русия са за горещо лято и студена зима, които ще доведат до повишени нужди от газ, плюс скок на търсенето от Китай. Русия все още поддържа известни количества тръбен газ за Европа и Турция. Тя може да обмисли пълно прекъсване на потоците към Европа, но цената ще бъде висока. Москва ще загуби последните си останали съюзници, като Сърбия и Унгария, заедно с важния търговски канал през Турция.

Втечненият природен газ (LNG) все още не е част от енергийната война. Русия е четвъртият по големина износител на LNG, съставлявайки 8 процента от световните обеми. Но по-голямата част от нейния капацитет е частично собственост на китайски и японски компании и би било трудно да го използва за постигане на геополитическите си цели.

Москва също така може да се опита сама да пресъздаде енергийната криза от 1973 г., като изтегли петрола си от пазарите. Засега обаче е прагматична, като предпочиташе да заобикаля тавана на цените и ембаргото.

Арсеналът на Запада е ограничен и повечето от инструментите, с които разполага, вече бяха използвани срещу Иран и Венецуела. Европа ще продължи да диверсифицира своето енергийно портфолио, но гигаватите слънчева и вятърна енергия не могат да бъдат добавени за една нощ. А големи нови производствени обеми LNG ще започнат да се доставят едва в края на 2024 г.

Засега мониторингът на механизмите за ограничаване на цените и реекспорта на руски суров петрол и дизел през трети страни изглежда сравнително хлабав. Целта на ЕС и САЩ беше да запазят руските обеми на пазара, така че посланието, изпратено до пазарните участници, беше да не спазват прекалено много ограниченията и да не създават твърде много търкане при операциите. Примката обаче сега може да започне да се затяга, тъй като някои посредници бяха поставени в списъците със санкции, а танкерите от сенчести флотове бяха конфискувани.

В същото време таваните на цените може да бъдат понижени, намалявайки приходите на Кремъл. Това обаче би създало огромен трансфер на стойност към индийската и китайската икономики и към посредници, участващи в търговията с руски петрол и определени от руските продавачи. Поне част от богатството, от което Кремъл ще бъде лишен, може да се окаже при неговите приятели. В същото време западните промишлени компании може да са изправени пред по-голяма конкуренция от Азия.

Това е нов конфликт с невиждан мащаб, който не е воден досега. И точно както направи Първата световна война, той може да възвести нова ера, този път в икономическите войни, с нови стратегии, опустошителни нови ефекти и в крайна сметка нов световен енергиен ред.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:31 | 12.03.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

10
rate up comment 22 rate down comment 12
Alex Silver
преди 1 година
Кой гръмна Северните патоци? Защо ФРГ мълчи като наакано дете? Нищо не знае или активно е съучаствала? Къде са изчезнали данните в кантората, която се е намирала в Швейцария и е събирала пълна информация за всякакво движение в ройона на газопроводите? Кой гръмна самолета на шефа на фирмата, занимаваща се с това наблюдение? Май една "проукраинска" групировка, ама на американска земя?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 11
mr. Yoda
преди 1 година
Идолът на Украйна - Спепан Бандера е лежал в немски концентрационен лагер. Бил е слуга на SS и му дали пари за диверсии срещу СССР. Но както полото е национална игра на англичаните, бейзбола на янките, така и кражбите в Украйна са национален спорт. Бандера ( с прякор баба, сиреч женка/женска, що бил и леворезбен ) бил затворен от немците за кражба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 14
zelka007
преди 1 година
До: danchomentata... две-три плочи от облицовката ще ли да ги натрошат и да раздават по парченце , да си го съхранявате в бурканче с по една рубла ... а там заравняваме всичко и градинка с пейки ... нема да ни требва нищо друго ... гледай да не изпуснеш денят когато ще ги раздават , че нещо нема много голема опашка и бързо ще приключат ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 12
danchomentata
преди 1 година
До: zelka007 Бегай да прайш ПУП на Княжевската градина да има кво да гътат безработните реститути.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 10
zelka007
преди 1 година
До: danchomentata... пак ли те напъва нещо , взимай имодиум на капсули ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 11
danchomentata
преди 1 година
Low river levels to affect French nuclear power generation https://***.reuters.com/article/us-france-electricity-idUSKCN1UT06M
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 12
danchomentata
преди 1 година
Урсула требва да помисли и за общи покупки на електроенергия от Байдънско. https://***.bbc.com/news/world-europe-62487300
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 13
zelka007
преди 1 година
не че нещо , ама в момента 12:15 , товарът на ФЕЦ в микса е 800МВт , а на ВяЕЦ е 140Мвт ... един хилядник ... :))) ... още петилетка и въглищните централи ще ни трябват само един-два месеца през зимата ... електричките ще са поне 10-15% от градският трафик ... светло бъдеще ги чака петролните компании ... калната 1/8 от сушата не ни интересува - ограда , ров с вода и вишки с автоматични оръжия ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 7
danchomentata
преди 1 година
Политикономията изтърка плочата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 10
danchomentata
преди 1 година
Since 11 October 2022, after the first massive attacks against the energy infrastructure, Ukraine has stopped exporting electricity to Continental Europe. https://***.entsoe.eu/news/2023/02/16/further-increase-in-the-trade-capacity-with-the-ukraine-moldova-power-system/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още