IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Русия измисля нови тактики, за да скрие доставките на петрол

Индия купува от евтиния руски петрол, но Китай търси малайзийски през април

13:54 | 21.05.25 г. 2
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Проследяването на доставките на руския петрол става все по-трудно от началото на май, отбелязва Bloomberg. Русия измисля нови тактики и танкерите от Балтийско море, Черно море и арктическите терминали много по-често "изчезват" от системите за автоматично проследяване спрямо миналата година.

Корабите, превозващи руски петрол, дават лъжливи локации, или въобще не подават данни за локация към системите за проследяване на морския трафик. Причината е засиленият контрол срещу "сенчестия флот" на Русия. Преди ден ЕС и Великобритания въведоха нови санкции срещу тези танкери и в тях вече се включват малко над 300 кораба. По данни на Естония числеността на "тайната флотилия" на Русия достига към 500 танкера.

Bloomberg отбелязва, че въпреки опитите доставките да бъдат скрити, все още има достатъчно добри методи за проследяване на танкерите - сателитни данни и информация на търговци и други участници в логистичните вериги.

Индия купува повече руски петрол, Китай има интерес към малайзийския

През април доставките на руски петрол в Индия достигнаха 2,15 млн. барела на ден, което е най-високото ниво за последните две години. През май тенденцията дотук е, че количествата се задържат около това ниво. Една от причините за интереса е ниската цена на руския петрол.

Според изчисленията на Bloomberg през април цената на руския сорт "Уралс" е 55,60 долара за барел, което е под тавана, определен от Г-7 и ЕС в края на 2022 година. Западните съюзници обсъждат възможността за допълнителни мерки, като Украйна поиска цената да бъде ограничена на ниво от 30 долара за барел.

Цената на руския петрол следва пазарната тенденция - през април сортът "Брент", който е референтен за повечето петролни договори, поевтиня с 14%.

30% от приходите в руския бюджет идват от търговията с петрол и природен газ. Според данните на Bloomberg през април от тази дейност в хазната са влезли 13,2 млрд. долара, което е най-ниското ниво от юни 2023 г. Заради по-ниските приходи бюджетният дефицит на Русия се утрои през април до 3,2 трилиона рубли (към 40 млрд. долара).

Въпреки ниската цена Китай е намалил покупките на руски петрол през април, отбелязва от своя страна Ройтерс, цитирайки данните на китайската статистика. През април в страната са внесени 8,07 млн. тона руски петрол, или 1,96 млн. барела дневно, което е с почти 13% по-ниско на годишна база.

Вносът на петрол от Малайзия обаче се повишава с 97% до 7,95 млн. тона през април.

Данните сочат още ръст на вноса на петрол от Иран и Венецуела. И двете страни са под санкции и цената на петрола е под пазарната. Като цяло вносът на петрол в Китай се задържа около нивото 48 млн. барела, или 11,69 млн. барела дневно. Това е ръст от 7,5% на годишна база.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:54 | 21.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

2
rate up comment 8 rate down comment 1
aldy
преди 3 седмици
Намериха работа на Балтийския флот. Ако на ТИЯ им държи алката, да извършват пиратски нападения над танкери в неутрални води. За такова нещо и на дъното може да слязат да проверяват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 3
0pk
преди 3 седмици
И коя е новата тактика? Вече се телепортират изчезвайки от радара? Или са си направили друга система за проследяване, различна от подконтролната на собствениците на блумбърг? :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още