„От речта на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайн става ясно, че в срок от 300 дни с конкретни мерки развиването на бизнес в Европа трябва да става по-привлекателно и по-лесно. Идеята е Европа да се позиционира като глобален лидер в повечето от важните производства и да преориентира веригите на доставки към критични материали и суровини, така че да получава такива доставки от страни, с които има повече сходства в позициите“, коментира тя.
Според нея, с така наречения критерий на материалност, всяко подотчетно лице, „а това са в момента големите компании с над 750 заети, може да обясни каква част от неговата дейност ще бъде отчитана спрямо тези 12 критерия, като ползва критерия ненанасяне на съществена вреда“. Така се прави оценка с коя част от дейността си дадена компания „заплашва да нанесе съществена вреда на устойчивостта и коя част не“, за да се ограничи работата ѝ в съответствие с новите стандарти.
Ангелова обясни, че тези стандарти не са само свързани с потреблението на електроносители и ресурси, но и с веригите на доставка – доколко те са социално отговорни, доколко хората, които са заети в тези вериги са социално осигурени и са ангажирани в колективно трудово договаряне.
Главният секретар на АИКБ посочи, че компаниите, които ще бъдат засегнати от това отчитане в България са 500, но в европейски мащаб са над 60 хиляди, като от тях 10 300 са разположени в САЩ като европейски филиали.
Поставят ли под риск 12-те ESG критерия бизнес средата в Европа? Кои са предимствата и недостатъците на новите стандарти? Какви са механизмите за предотвратяване на greenwashing? Защо е толкова голяма ролята на малките и средните предприятия освен в заетостта и в грижата за малките общности?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости от предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.
преди 11 месеца Комунисти, сър. Едно време Западът спаси Европа от комунизма. Сега комунизмът спасява Европа от Запада. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Урсула и ЕК може много да искат да въведат ESG, но пазарът не иска.Ще има сътресения в цените на акциите.Не стига дълговата криза, покачването на лихвите, войната в Украйна, а сега и това.Нагледен пример, че в ЕК са ***.Дори немският мин. фин. в прав текст заяви преди дни че плановете на ЕК са опасни, безразсъдни и неосоществими. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Хахаха в САЩ спряха сертифицирането по ESG, защото инвеститорите започнаха да разпродават акции на сертифицирани компании.Това е така, защото ESG не е толкова обвързано с екология и бизнес, а с наемането на черни,ЛГБТИ+ и всякаква *** на ръководни позиции с квотен принцип, и плащане на неизработени соц. придобивки.Компаниите се самозадължават да плащат трансполови операции на ***.Та в САЩ един борсов играч заяви, че ESG прилича повече на религия, отколкото на обективни показатели отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца На мен повече ми прилича на Дедо с неговите 800 дни... отговор Сигнализирай за неуместен коментар