IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Путин предизвиква Запада и защо може и да успее?

Руският президент използва слабостта на Запада, за да представи Русия като велика сила, а това застрашава мира и световната икономика

08:15 | 24.01.22 г. 43
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: SPUTNIK MANDATORY CREDIT</em></p>

Снимка: SPUTNIK MANDATORY CREDIT

Русия - икономическо джудже, геополитически гигант

Неведнъж шефът на Кремъл се изолира напълно. По време на кризата с коронавируса той понякога дори не седеше в резиденцията си в Ново Огарьово западно от Москва, а беше строго защитен на Черно море, в луксозното си имение в Сочи. За да се увери, че това няма да бъде забелязано, кабинетът му бе пресъздаден с много подробности. Журналистите откриха опита за измама по една дребна подробност - един е контактите е бил неправилно закрепен, и на неправилното място.

Междувременно Путин отново прави изолирани изяви. На въпроса как ще продължи конфронтацията със Запада пред събралото се военно ръководство малко преди Коледа Путин отговори така: Русия „ще предприеме подходящи военно-технически контрамерки и ще отговори сурово на неприятелски стъпки“. И то „в зависимост от това, което ми представят нашите военни съветници“. 

Путин вече е постигнал първата си цел: от Русия отново се страхуват. Това само по себе си е изумително. След падането на Желязната завеса страната е икономически съсипана и трябваше да премине през шокова терапия, разработена от Международния валутен фонд във Вашингтон. През 2014 г. тогавашният президент на САЩ Барак Обама определи Русия като „регионална сила“. 

И до днес икономиката на Русия е по-малка от тази на Италия. „Бензиностанция, маскирана като държава“ - така покойният американски сенатор Джон Маккейн веднъж осмя Русия като износител на суровини.

Ако световната общност изпълни плана за постепенно отказване от изкопаемите енергии, минералните ресурси на Русия ще се превърнат в „блокиран актив". „Днес Русия изнася само газ, петрол, оръжие и страх", казва Конрад Музика, ръководител на анализаторския институт Rochan Consulting в Гданск.

таблица таблица
Приоритетите на Русия обаче се различават от тези на Запада. Икономическият просперитет има по-малко значение за Кремъл, отколкото военната мощ. Когато през 2018 г. Путин обяви цялостната модернизация на армията си, на огромни екрани зад него вървяха анимирани видеоклипове с хиперзвукови ракети. „Досега не ни слушахте, а сега ще ни слушате!“, извика лидерът на Кремъл, обръщайки се към Запада. Ядрени подводни дронове, модерни междуконтинентални ракети и нови видове лазерни оръжия - Русия обнови армията си за стотици милиарди долари.

Русия разполага с 6257 ядрени бойни глави, а САЩ - с 5550. Русия разполага с 12 240 танка - два пъти повече от САЩ. Освен това има повече от 30 000 бронирани машини, 3391 ракетни установки и над 14 000 артилерийски единици. „През последните 15 години Русия значително модернизира военните си сили, а ние не направихме почти нищо“, казва Йоахим Краузе, професор в Института за политика на сигурност към Университета в Кил.

Путин мисли много за себе си, за което свидетелстват дори само снимките от Кремъл: президентът в героична поза, независимо дали е на гърба на кон или в кабината на подводница. И това е вярно: фактът, че Путин успя да върне Русия в първата лига на великите сили въпреки основните слабости на своята гигантска империя, се дължи на забележителните му стратегически и тактически умения.

В никоя друга област бившият офицер от КГБ не е демонстрирал уменията си по-добре, от кризата в Украйна. През 2014 г. Русия измами Запада, като анексира Крим и започна война в източната част на украинския регион Донбас, която вече беше решена, преди Западът да разбере, че там се сражават руски войски. Ще успее ли отново да извърши подобен преврат?

Този път Путин не разполага с елемента на изненадата. Всеки ден може да се види как все повече руски танкове, артилерийски установки, мобилни ракетни установки и дори автомобили за откриване на химическо оръжие се придвижват към границата с Украйна.

Maxar Technologies, търгуван на борсата в Ню Йорк и Торонто производител и оператор на спътници за наблюдение на Земята, предоставя остри като бръснач изображения от космоса. Те показват: В приятелски настроения към Русия сепаратистки регион Приднестровие в Молдова, в анексирания Крим, в югозападната част на Русия и дълбоко в Беларус - руските войски затягат примката около Украйна.

Ще направят ли САЩ и Европа необходимите жертви, за да възпрат руската армия? Президентът на САЩ Байдън рано възможността за военен отговор на подновената атака срещу Украйна. Остават икономическите заплахи.

За „всяка агресия" Русия ще трябва да понесе „високи политически, икономически и финансови разходи“, обяви германският канцлер Олаф Шолц. Въпросът е: доколко сериозно трябва да се приема това? Стратезите в Кремъл знаят точно колко зависима е Германия от доставките на руски природен газ. Способна ли е Федерална република Германия да издържи икономическа война срещу Русия?

Този въпрос изведнъж се оказва изключително актуален. САЩ винаги са давали ясно да се разбере, че няма да предоставят на Москва право на вето върху решенията на НАТО - нито по въпроса за разширяването на Изток, нито по решението за разполагане на войници. Отстъпките в тази област биха поставили под въпрос обещанието за сигурност на алианса - нещото, което го крепи в основата му. Путин изгражда от това мит за жертва, говори за обкръжение от страна на НАТО.  Таблица Таблица

Но всеки, който си мисли, че може да преговаря с Путин за „финландизация" на Украйна, се заблуждава. Лидерът на Кремъл никога няма да се задоволи с модел, при който съседната страна се обвързва с Европа по отношение на икономическата политика, но остава военно неутрална.

Една Украйна, която се е освободила от хватката на олигарсите, която процъфтява и гарантира гражданските права, може да изкуши и руския народ да поиска това, което Путин му отказва: независима съдебна система, честни избори, борба с клептокрацията и фаворизирането. Колкото по-стабилна е Украйна, толкова по-крехка става хватката на Путин върху властта. Ето защо той отрича правото на съседната държава на собствена държавност. И не само той.

Външният министър на Путин говори за районите, които са „осиротели“ след разпадането на Варшавския договор, като има предвид например балтийските държави. Въпреки това тези страни избраха демокрацията, западния модел и НАТО по своя собствена воля. Това е сърцевината на дилемата на Путин в областта на сигурността. Той не се страхува от западното военно оборудване, но се страхува от подривната сила на просперитета, демокрацията и правовата държава.

Последна актуализация: 03:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

13
rate up comment 6 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 2 години
Ти на кого ги разправяш(пишеш) тия? От предоставени 11.2 млрд СССР заплаща само 1 млрд. От останалото, унищоженото по време на бойни действия не се е заплащало, а годните само обезопасявани. Например след края на войната, от доставените танкове американците си вземат само куполите. И запомни, без помощ от САЩ русия нямаше да победи Германия. Наистина американците си гледаха интереса, иначе те трябваше да измират след като Хитлер ги нападне. Това, че братушките близо 80 години не проумяват тази истина, не я прави по-малко достоверна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 6
valentino29
преди 2 години
Определено не познавате историята на втората световна война,запада се включва във войната едва когато виждат неизбежната победа на СССР,а ленд лиза се плаща непосредствено след доставките от СаЩ и то със злато.Преди това САЩ снабдяват и хитлериска Германия.Западът много се е надявал Хитлер да смаже СССР.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 6
Стенси
преди 2 години
И двете световни войни бяха спечелени от икономическите възможности на участниците. И в двата случая след намесата на мощната Америка победата бе за нейните съюзници. Къде е тръгнала Русия с нейните 2% от световния БВП и 140 млн. население срещу американския и на ЕС БВП, който е над 45 %, а и като сложим 330 млн.американци и 450 млн. европейци, картинката за братушките става катастрофална. Единственото средство на Путин е да плаши гаргите, но досега никой не му се връзва и това го вбесява. Щели да ударят Запада, е как ще стане тая работа, когато децата и парите на руската олигархия са именно там. Само чиповете да им спрат и ще изгорят за нула време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 0
dr.5rov
преди 2 години
Забравих, че с.ви.р.ка се пише по особенно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 1
dr.5rov
преди 2 години
Доста минорно звучаща статия и доста реалистично написана. Само където доста преувеличава могъществото на РФ, а и това че Путин и обкръжението му били добри стратези. Добри са в оперативните разработки. Всичко (почти), изброено в статията спада към опреративната дейност. А тя както е известно обслужва стратегическите цели. И какви са стратегическите цели на Путин? Към какво всъшност той се стреми? В какъв свят иска да остави РФ да съществува в близко и по-далечно бъдеще? Признавам си, нямам никаква представа. Каквото и да постигне той сега, то в дългосрочен план няма да е устойчиво за РФ. Поне аз не виждам как може да е устойчиво. Но пък кой съм аз за да го знам. От друга страна ако някой някога е имал намерението да издигне непреодолима стена между РФ и останалта част на Европа, сега може да потрие доволно ръце и да каже "mission completed". Путин игра точно по неговата ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 0
redcretin
преди 2 години
"Ако световната общност изпълни плана за постепенно отказване от изкопаемите енергии, минералните ресурси на Русия ще се превърнат в блокиран актив"."Затова и наблюдаваме предсмъртните гърчове на последните диктатори - и тук, и в Китай, и в Турция. И какво ще се случи дори при победа в една война за която и да е страна? Износ на мизерия за следващите 50тина години. Дори не е пирова победа, а пълен смях - и всеки човек с малко акъл в главата би окачил на въжето лидери като тези, вече сме в 21 век и дори крепостните селяни в Русия и Китай искат нормален живот
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
redcretin
преди 2 години
Забравил си Задунайската губерния :)Ама вие си го поддържайте де, ще дойде пак да ви оправи както през 45-та :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
Стоян Петров
преди 2 години
Вместо да ми пишеш, драсни два реда на милер. Продава в чужбина за средна цена няма и 300 $ за 1000 кубика. Прави с теб каквото си иска, всъщност с твоите пари вложени в акции на газпром. Вместо да продава на спота по 1000$ , той храни бюргерите с газ цената на която е привързана към нефта. Плаща ти дивиденти, а можеше да са 3-4 пъти по големи. Ако си решил да ставаш донор на германците не чакай признателност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 10
Императорът
преди 2 години
Русофобските клакьори нещо изпадате в истерия, струва ми се? На стоенчик ще напомня, че правото на всеки човек да говори и изучава родния си език е основно човешко право. На опърпания с ватенката ще кажа да иде да се прегледа. Явно е латентен хoмoсеkсуалист и има редовни мокри сънища с Путин, а това е патология.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 2 години
Путин изгуби Украйна и го обзеха пристъпи на хистерия. Защо сега се случва това? Ами защото през миналата година влезна в сила закон за украинският език. Съгласно него децата изучават училищните предмети на мова. Руския се запазва в част от училищата но са разписани срокове за преминаването на украински. През тази година влезна в сила и закон който фактически забранява руският език в печата. Не е императивно, но издателят е длъжен да печата толкова копия на украински, колкото е пуснал и на руски. кремълския недоносек сега осъзна, че рускит му мир наистина губи 40 млн украинци и оставя няколко милиона руснаци на украинизация. До сега имаше някаква надежда че нещата са обратими, но уви. Задова са и тези хистерични вълни който го връхлитат. Вътрешнополитическият план също важен и по този начин се опитва да намали напрежението в страната си. русия е страна останала в 20 -ти век, а ръководството и може би и в 19-ти. Преди няколко дни четох декларация на тяхното външно министерство в която призовават САЩ да не се опитват да въздържат русия и китай. Двете страни имали толкова потенциал, че заедно със САЩ щели да "усвояват света на ново ниво". Другите страни и народи съществуват за да ги "усвоява" русия. Рускипримати, няма да липсвате на света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още