IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западът не е подготвен за разпадането на Русия

Ще се появят нови държави и междурегионални федерации, които ще контролират собствените си ресурси и вече няма да изпращат своите хора да умират за империята на Москва

19:39 | 12.01.23 г. 54
Снимка: Eric Lee/Bloomberg
Снимка: Eric Lee/Bloomberg

В момента сме свидетели на разгръщаща се революция в глобалната сигурност, за която западните политици очевидно не са подготвени — предстоящия колапс на Руската федерация.

Вместо да планират непредвидени ситуации и да се възползват от деимпериализацията на Русия обаче, западните служители изглежда са заседнали в една отминала ера и вярват, че могат да се върнат към статуквото след Студената война, пише за Politico Януш Бугайски, старши сътрудник във фондация Jamestown.

Някои от тях дори предлагат на Москва гаранции за сигурност, които да запазят страната непокътната, отбелязва той.

Русия обаче е провалена държава. Тя не успя да се трансформира в национална държава, гражданска държава или дори стабилна имперска държава. Това е федерация само на име, тъй като централното правителство следва политика на етническа и езикова хомогенизация и отрича всякакви правомощия на 83-те републики и региони в страната.

Хиперцентрализацията разкрива многобройните слабости на страната, включително свиваща се икономика, притисната от международните санкции, военни поражения в Украйна, които разкриват некомпетентността и корумпираността на управляващия елит, и безпокойство в много региони заради намаляващите бюджети.

Москва най-после се разкрива като грабителски имперски център, който изчерпва капацитета си да държи страната заедно. Повечето западни лидери обаче все още не виждат ползите от разпадането на Русия.

Разкъсването на Руската федерация ще бъде третата фаза на имперския колапс след разпадането на източния блок и на Съветския съюз в края на 80-те и началото на 90-те години. Процесът се движи от борби за власт на елита и засилващи се съперничества между централното правителство и недоволните региони, което в някои части на страната може да доведе до граждански войни и гранични спорове.

Това ще насърчи появата на нови държави и междурегионални федерации, които ще контролират собствените си ресурси и вече няма да изпращат своите хора да умират за империята на Москва.

Докато Москва се обръща навътре, нейният капацитет за външна агресия ще намалее. Като остаряла държава, подложена на интензивни международни санкции и лишена от ресурсната си база в Сибир, тя ще има силно намалени способности да атакува съседи. От Арктика до Черно море източният фронт на НАТО ще стане по-сигурен, а Украйна, Грузия и Молдова ще си върнат окупираните територии и ще поискат интеграция в Европейския съюз и НАТО, без да се страхуват от реакцията на Русия.

Страните в Централна Азия също ще се чувстват все по-освободени и ще могат да се обърнат към Запада за разширяване на енергийните и икономическите връзки и подкрепа за сигурността.

Китай ще бъде в по-слаба позиция да разшири влиянието си, тъй като вече не може да си сътрудничи с Москва и нови прозападни държави могат да възникнат от Руската федерация.

Въпреки че ядрените оръжия ще останат потенциална заплаха, руските лидери няма да извършат национално самоубийство, като ги изстрелят срещу Запада. Вместо това те ще се опитат да спасят политическото си бъдеще и икономическото си богатство - както направи съветският елит. Дори ако някои нововъзникващи държави се сдобият с такива оръжия, те няма да имат причина да ги разполагат, докато търсят международно признание и икономическа помощ.

Поструските държави вероятно ще се стремят към ядрено разоръжаване - подобно на Украйна, Беларус и Казахстан след разпадането на СССР.

Идеята, че западните лидери помагат на президента Владимир Путин, като не говорят за колапса на Русия, е подвеждаща. Кремъл твърди, че Западът иска да унищожи Русия, независимо от действителната политика, а отказите от Вашингтон и Брюксел просто подхранват конспирациите на Кремъл.

По-ефективен подход би бил, ако Западът ясно уточни какво подкрепя. Откритото подкрепяне на плурализма, демокрацията, федерализма, гражданските права и автономията на републиките и регионите може да насърчи гражданите на Русия, като демонстрира, че не са глобално изолирани. Те също така ще се нуждаят от достъп до информацията, която Москва потиска, особено когато става въпрос за осигуряване на сигурност, икономическо развитие и култивиране на мирни, продуктивни отношения със съседите.

Дори след ужасите на атаката на Русия срещу Украйна и оправданията, които правителствените лидери и съветници на страната дадоха за геноцида, надеждата на западните служители, че могат да бъдат установени ползотворни отношения с Кремъл след Путин или че либералите могат да демократизират империята, е пожелателна.

Западът направи сериозна грешка, когато прие, че рухването на съветския комунизъм означава края на руския империализъм. Имперските държави неизбежно се сриват, когато прекаляват и когато центробежният натиск се подхранва от икономически затруднения, регионални недоволства и национални възраждания, заключава Бугайски.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:39 | 12.01.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

34
rate up comment 10 rate down comment 4
SnaGi
преди 1 година
До: zelka007, И къде видя тиквата да оспорва технологичния напредък и фундамент на Европа??? Даже незнам какво да ти напиша и тази дискусия уби с не адекватността си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 7 rate down comment 8
zelka007
преди 1 година
До: SnaGi ... хаха ... гайда с интелект ... :))) ... може , ама друг път ... гайда дървен филосов по-пасва ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 7 rate down comment 8
zelka007
преди 1 година
До: zelka007... *** = koмундета ... брех , да не се обидат нещо бившите апаратчици
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 7 rate down comment 8
zelka007
преди 1 година
До: Tikva007... като започнеш един куп производствени цикли в химическата индустрия , хранително-вкусовата , селскостопанската , металургия , обработка на метали ... от учебниците до софтуера за управление и отчитане ... :))) ... смешен ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 8 rate down comment 7
zelka007
преди 1 година
До: Tikva007... В цял свят технологичните цикли в един куп производства са европейски - като започнеш от теоретичната обосновка , минеш през техническата реализация , и стигнеш до търговските вериги ... Управлението и натрупването на данни , модернизирането и поддръжката също ... Ама книжен плъъъххх кат теб нема как да ги знае тези неща ... И само квииччии и храчи ... амглосакси , *** , англосакси , *** ... :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 9 rate down comment 6
SnaGi
преди 1 година
До: Импeраторът, Крайностите в мисленето винаги говорят за ограничено мислене и интелект. 99% от хората с различно от твоето мислене по темата работят в западни компании, но това не им пречи да четат различни източници на информация и да имат виждане по нещата различно от евроатлантическото. Знам, че няма да разбереш, още си малък- не на възраст, а на интелект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 9 rate down comment 8
zelka007
преди 1 година
До: Tikva007... Баце , ти не си нула по тема икономика , ти си ниво минус три ... В мазата си ... :))) ... Толкова си зле ... Немам дума с която да те сравня колко си ултра зле ... Ти не си влизал въобще в некво производство , нито си виждал машина , обаче даваш некви супер мега дупер мнения кое е зле , колко е зле и кой колко е добре ... :))) ... Иначе претенции до безпредела (нали така беше онзи непреводим русизъм ... :))) ... )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 10 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
До: Импeраторът: Не бе, ти пак не разбираш - ти и дружинката ви, заедно с политическото ти представителство не ни харесвате. Ако всички, които не харесваха бай Тошо, бяха избягали от него, нямаше да има кой да го свали и да завърти държавата в правилната посока. Ние не се борим срещу Европа, а срещу комунизма в ЕС и коммуннетата като вас с Петкан, Търчилъжи и народните комисари, на които се кръстите. Така по-ясно ли ще ти бъде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 10 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
До: SnaGi: #20 - Американците си бетонираха икономиката, или поне най-перспективните клъстери от индустрията и технологиите, като минимум - за първата половина на 21 век, върху пресния грроб на Европа. Днешното ядро на ЕС - Франция и Германия, вече агонизират и икономически, и политически. САЩ и UK си отглеждат ново ядро около Полша и прибалтийските пудели. Това ще са новите политически лидери на ЕС и съответно може да се направят някакви прогнози, що за съюз и що за ико се очертава за в бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 10 rate down comment 6
Импeраторът
преди 1 година
Сега за пари - началото на Февруари нов курс за инвестиции в Китай. Лекциите ще са на живо (стига да няма епидемия) и за записване във фейсбук. За копейници отново намаление от 20 процента, но не приемам рубли:-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още