IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западът не е подготвен за разпадането на Русия

Ще се появят нови държави и междурегионални федерации, които ще контролират собствените си ресурси и вече няма да изпращат своите хора да умират за империята на Москва

19:39 | 12.01.23 г. 54
Снимка: Eric Lee/Bloomberg
Снимка: Eric Lee/Bloomberg

В момента сме свидетели на разгръщаща се революция в глобалната сигурност, за която западните политици очевидно не са подготвени — предстоящия колапс на Руската федерация.

Вместо да планират непредвидени ситуации и да се възползват от деимпериализацията на Русия обаче, западните служители изглежда са заседнали в една отминала ера и вярват, че могат да се върнат към статуквото след Студената война, пише за Politico Януш Бугайски, старши сътрудник във фондация Jamestown.

Някои от тях дори предлагат на Москва гаранции за сигурност, които да запазят страната непокътната, отбелязва той.

Русия обаче е провалена държава. Тя не успя да се трансформира в национална държава, гражданска държава или дори стабилна имперска държава. Това е федерация само на име, тъй като централното правителство следва политика на етническа и езикова хомогенизация и отрича всякакви правомощия на 83-те републики и региони в страната.

Хиперцентрализацията разкрива многобройните слабости на страната, включително свиваща се икономика, притисната от международните санкции, военни поражения в Украйна, които разкриват некомпетентността и корумпираността на управляващия елит, и безпокойство в много региони заради намаляващите бюджети.

Москва най-после се разкрива като грабителски имперски център, който изчерпва капацитета си да държи страната заедно. Повечето западни лидери обаче все още не виждат ползите от разпадането на Русия.

Разкъсването на Руската федерация ще бъде третата фаза на имперския колапс след разпадането на източния блок и на Съветския съюз в края на 80-те и началото на 90-те години. Процесът се движи от борби за власт на елита и засилващи се съперничества между централното правителство и недоволните региони, което в някои части на страната може да доведе до граждански войни и гранични спорове.

Това ще насърчи появата на нови държави и междурегионални федерации, които ще контролират собствените си ресурси и вече няма да изпращат своите хора да умират за империята на Москва.

Докато Москва се обръща навътре, нейният капацитет за външна агресия ще намалее. Като остаряла държава, подложена на интензивни международни санкции и лишена от ресурсната си база в Сибир, тя ще има силно намалени способности да атакува съседи. От Арктика до Черно море източният фронт на НАТО ще стане по-сигурен, а Украйна, Грузия и Молдова ще си върнат окупираните територии и ще поискат интеграция в Европейския съюз и НАТО, без да се страхуват от реакцията на Русия.

Страните в Централна Азия също ще се чувстват все по-освободени и ще могат да се обърнат към Запада за разширяване на енергийните и икономическите връзки и подкрепа за сигурността.

Китай ще бъде в по-слаба позиция да разшири влиянието си, тъй като вече не може да си сътрудничи с Москва и нови прозападни държави могат да възникнат от Руската федерация.

Въпреки че ядрените оръжия ще останат потенциална заплаха, руските лидери няма да извършат национално самоубийство, като ги изстрелят срещу Запада. Вместо това те ще се опитат да спасят политическото си бъдеще и икономическото си богатство - както направи съветският елит. Дори ако някои нововъзникващи държави се сдобият с такива оръжия, те няма да имат причина да ги разполагат, докато търсят международно признание и икономическа помощ.

Поструските държави вероятно ще се стремят към ядрено разоръжаване - подобно на Украйна, Беларус и Казахстан след разпадането на СССР.

Идеята, че западните лидери помагат на президента Владимир Путин, като не говорят за колапса на Русия, е подвеждаща. Кремъл твърди, че Западът иска да унищожи Русия, независимо от действителната политика, а отказите от Вашингтон и Брюксел просто подхранват конспирациите на Кремъл.

По-ефективен подход би бил, ако Западът ясно уточни какво подкрепя. Откритото подкрепяне на плурализма, демокрацията, федерализма, гражданските права и автономията на републиките и регионите може да насърчи гражданите на Русия, като демонстрира, че не са глобално изолирани. Те също така ще се нуждаят от достъп до информацията, която Москва потиска, особено когато става въпрос за осигуряване на сигурност, икономическо развитие и култивиране на мирни, продуктивни отношения със съседите.

Дори след ужасите на атаката на Русия срещу Украйна и оправданията, които правителствените лидери и съветници на страната дадоха за геноцида, надеждата на западните служители, че могат да бъдат установени ползотворни отношения с Кремъл след Путин или че либералите могат да демократизират империята, е пожелателна.

Западът направи сериозна грешка, когато прие, че рухването на съветския комунизъм означава края на руския империализъм. Имперските държави неизбежно се сриват, когато прекаляват и когато центробежният натиск се подхранва от икономически затруднения, регионални недоволства и национални възраждания, заключава Бугайски.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:39 | 12.01.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

24
rate up comment 9 rate down comment 9
Импeраторът
преди 1 година
До: SnaGi Ей колко ги разбираш. Ама разбира се, че си прав мойче. Немците ако не слушат и хамериланската база ще ги превземе. И турците ако не слушат хамериланската база там с ядрени бойни глави ще ги взриви. И ти ако гласуваш още веднъж за Костя Копейкин, американците от нашата база ще ти вземат парите за обяд... и така много сте умни копейниците, всичките учили в руското училище...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 9 rate down comment 9
Импeраторът
преди 1 година
До: Амеба007, айде пусни сълза за бай Тошо и колко добре беше... Пак ще повторя - като не ви харесва в ЕС, бегайте в РФ. Няма да ни липсвате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 11 rate down comment 11
Tikva007
преди 1 година
До: Импeраторът: А на теб кой ти делегира права да говориш от името на Европа? И какъв точно ти е приносът и заслугата животът в Европа да е по-добър от на други места? Европа в момента по-добро място ли е от преди 10 години? А от преди 15 или 20? И ако не е, а нещата само се влошават, не е ли причината в малоумието на такива като теб и тези, на чието слънце се грееш? Защото тази Европа е постигнала благоденствието си доста отдавна и под управлението на доста по-различни политици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 11 rate down comment 10
SnaGi
преди 1 година
До: Импeраторът, ЕС в момента нищо не решава. Решенията се взимат в Вашингтон и Лондон. В Германия има доста голяма американска база, който си мисли, че е там да ги пази е доста ниска топка интелект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 9
SnaGi
преди 1 година
До: Импeраторът, Това, че коментирам темата за сегашната война и имам мнение, по различно от твоето на тема възникването и развитието на войната, не означава, че не харесвам повече западният-европейския начин на живот. Не се кефя, на васалното състояние на Европа и обирането на негативите, заради геополитическите игри на англосаксонците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 9
Импeраторът
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРСС теб те предупредих да не пишеш повече тук. Утре ще пратя до дирекцията чатовете ти от фейсбук с децата. Да видим как ще обясняваш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 10
Импeраторът
преди 1 година
До: SnaGi Таке е пич, много ги разбираш. Ама все пак мисля да остана в България и ЕС и да живея тука лошо. Пък ти, като си толкова убеден в нощта на РФ защо не отидеш там, на хубаво? Как няма един русофил, който да живее в РФ. Всичките все при нас, на лошото, и все мрънкате колко лоши са решения на ЕС, как се затрива ЕС, и т.н.? Това не е ли идиотизъм :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 12 rate down comment 10
SnaGi
преди 1 година
До: Стефчо, Хаха то и ракетите и танковете свършваха, пък какво стана последните месеци. Чети умно, не вярвай кви ти пишат "демократите"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 8
Стефчо
преди 1 година
До: ИмпeраторътМисля, че Тютчев го беше казал - монголци с много тънко европейско покритие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 11
Стефчо
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРССДаже и С. корея вече не ви дава патрони, а Венецуела почна да покрепя Украйна. Останахте тукашните ***, Сирия, Куба, Беларус и то май други няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още