IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Еврозоната ще изпадне в тежка рецесия, а възстановяването ще е бавно, смятат икономисти

Дори блокът да се измъкне от хватките на рецесията през първото тримесечие на 2023 г., следващите месеци ще са трудни

11:58 | 19.11.22 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Alex Kraus/Bloomberg
Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Еврозоната може да изпадне в рецесия в следващите месеци, a икономистите предупреждават, че „тя няма да е плитка“, пише CNBC.

19-членният блок е подложен на изключителен натиск, откакто в края на февруари започна войната в Украйна. Комбинацията от санкции срещу Москва, резкият край на руските доставки на природен газ и необходимостта от финансова подкрепа за домакинства и фирми помрачиха перспективите за съюза, за който в началото на годината се прогнозираше по-голям икономически ръст от този на САЩ.

„Потребителските нагласи се понижиха толкова силно, че рецесията вероятно няма да е плитка“, каза Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg.

Данните на Европейската комисия (ЕК) показаха, че потребителското доверие е спаднало до рекордно дъно през септември. Оттогава се е подобрило леко, но домакинствата все още се страхуват за бъдещето и финансите си.

Шмидинг посочи, че реалният (изгладен спрямо инфлацията) брутен вътрешен продукт (БВП) на еврозоната ще се свие рязко през четвъртото тримесечие на тази и през първото на следващата година, като общият спад ще бъде в размер на 1,7%. За техническа рецесия се приемат две поредни тримесечия на икономически спад.

Предварителните данни за растежа на региона предполагат, че е налице забавяне през третото спрямо второто тримесечие – от 0,8% до 0,2%. Белгия, Латвия и Австрия са отчели свиване през периода юли-септември.

„Не бих го нарекъл плитка, но определено ще бъде по-дълбока (рецесия) от това, което Европейската централна банка (ЕЦБ) очаква“, каза Спирос Андреополус, старши икономист за Европа в BNP Paribas.

ЕЦБ започна постепенно да признава възможността от рецесия. По-рано този месец управителят на банката Кристин Лагард предупреди, че „рискът от рецесия е нараснал“. Прогнозите на ведомдството към момента обаче не предвиждат такъв сценарий – БВП се очаква да нарасне с 3,1% през тази година и с 0,9% през 2023 г.

Предстои следващия месец да бъдат публикувани нови данни за очакванията на централните банкери.

„Виждам риска рецесията да се провлачи и през второто тримесечие (на 2023 г.)“, каза Андреополус, като изведе като причини енергийната криза и паричното затягане.

Освен това, има възможност температурите, които в момента са сравнително високи за това време на годината, да спаднат рязко в началото на 2023 г. Междувременно ЕЦБ продължава да покачва лихвите – като общото увеличение от юли насам е 200 базисни пункта – а по-агресивни ходове може да „задушат“ икономическия растеж.

Morgan Stanley прогнозира годишен спад на БВП от 0,2% през следващата година, като Германия - най-голямата икономика в еврозоната – може да отчете намаление от минус 0,7%.

„Пазарът на природен газ остава затегнат и цените ще останат високи. Фискалната подкрепа е значителна, но инфлацията натежава на корпоративните печалби и на реалните доходи на домакинствата, свивайки инвестициите и потреблението. Паричната политика затяга финансовите условия, допринасяйки за спада в капиталовите разходи“, казват анализатори от иневстиционната банка.

Дори блокът да се измъкне от хватката на рецесията през първото тримесечие на 2023 г., следващите месеци ще са трудни, смятат икономисти.

„Очаквам възстановяването да е бавно“, каза Марко Вали, главен икономист за Европа в UniCredit, който посочи по-високите лихви като една от основните спирачки на по-рязкото възстановяване.

На въпрос дали ще е лесна година за еврозоната, Вали каза: „Не, абсолютно не“.

Феликс Хюфнър, старши икономист за региона в UBS, смята, че дори рецесията да приключи през второто тримесечие, възстановяването през 2023 г. ще бъде „слабо... защото играта на недостиг ще започне отначало“.

Европейските лидери успяха да гарантират, че запасите на природен газ са пълни за тази зима, но ще трябва да потърсят нови източници през 2023 г., ако спрат руските хидрокарбонати – упражнение, което вероятно ще струва много, докато световното тъсене расте.

Въпреки това положението няма да е толкова зле, както през изминалите кризи - икономиката на еврозоната се сви с 4,4% през 2009 г. и с 6,1% през 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:02 | 19.11.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Пазари виж още

Коментари

19
rate up comment 7 rate down comment 11
zelka007
преди 1 година
До: Biso ... Освен това , газът за индустриални нужди е около 25-30% от всичкият доставян , останалият е за отопление на битовите абонати и някаква част за електропроизводство ... Заменили са въглищните ТЕЦ с газови ... :))) ... Което се случва в цяла Европа помеждудругото ... И сега нечестивият занулен детеубиец точно с това спекулира , да не се пипа рахата на европейците ... :))) ... а той да си вършее както и където поиска ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 10
zelka007
преди 1 година
До: Biso... Ултра повърхностно е да сравняваш търговските баланси в някакъв кратък времеви период без нищо друго ... :))) ... Мега елементарно и не лови дикиш за нищо ... Няма връзка с газовите доставки от блатните opkи ... Те доставят от 1975 , нали ?! Защо нищо не се случва 1975-2000г ?! СП започва да действа от 2012 ... Защо 2000-2012 има зверски ръст , който после не продължава в такива темпове ?! Ако приемем , че супер-дупер ефффтината газ е помогнала ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 2
Biso
преди 1 година
"Германия търговския баланс е на + от 1993 без прекъсване до тази година." - Те и тази година ще са на +, но може и да не минат 100 милиарда $. А миналата година са имали + от 173 милиарда $. Погледнах търговския баланс на САЩ. За послено са били на + през далечната 1975 с 15 милиарда $. Който желае може да потърси информация какво се случило в това далечно време, какви процеси са тръгнали и какви са последствията в настоящето. Съответно какво може да очкваме в бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 2
Biso
преди 1 година
До: zelka007 . Погледнах за Япония търговския баланс. 1981 излизат на + с 7 миларда $. До 2010 са на +, като рекорда им е през 1993 с + 95,5 милиарда $. От 2008 до 2020 за периода са на - с 249 милиарда $. Германия търговския баланс е на + от 1993 без прекъсване до тази година. 2003 минава + 95 милиарда $. 2007 минава + 200 милиарда $. За периода 1993-2021 Германия е на + в размер на 4,132 трилиона $. Незнам, но според мен Германия се е справила несравнимо по-добре в сравнение с Япония.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 1
Biso
преди 1 година
Ето ти изказването на Макрон от Блумбърг и Яху Нюз (и те цитират Блумбърг): https://***.bloomberg.com/news/articles/2022-10-06/macron-pledges-to-talk-tough-on-gas-with-us-when-g-7-meets?leadSource=uverify%20wall .. .. https://news.yahoo.com/macron-accuses-us-trade-double-145755843.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS91cmw_c2E9dCZyY3Q9aiZxPSZlc3JjPXMmc291cmNlPXdlYiZjZD0mY2FkPXJqYSZ1YWN0PTgmdmVkPTJhaFVLRXdpVnQ0bXppYnY3QWhYdHdRSUhIVGY3QjZ3UUZub0VDQlVRQVEmdXJsPWh0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 18 rate down comment 2
Biso
преди 1 година
До: zelka007. . А защо ти си се заел толкова сериозно да ми помагаш? Остави ни в нашите си "илюзии". Ти гледам си млад човек, с перспективи, инвестирал си в крипто и нямаш грижи. Времето ще покаже как ще се развият нещата в Европа в следващите 2, 3, 5 години. Със сигурност ще наблюдаваме от първия ред. Относно разни там революции, ще ти напомня, че Арева и Сименс строиха една атомна в Финландия и закъсняха с пусковия срок 11 (единадесет) години. Едно летище до Берлин закъсняха с срока 6 или 7 г
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 11
zelka007
преди 1 година
До: Biso... тази песничка е от 2016 на един словенски комедиен актьор ... надявам се , след като я изгледаш , да схванеш за какво иде реч , ако и след нея не можеш , не знам какво и кой може да ти помогне ... :))) ... https://***.youtube.com/watch?v=t-wFKNy0MZQ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 11
zelka007
преди 1 година
До: Biso... Въпрос 3 : Можеш ли да си преведеш текста към тази карикатура от 1982 година ?! ... https://***.reddit.com/r/europe/comments/ueuii7/1982_political_cartoon_regarding_russian_energy/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 14
zelka007
преди 1 година
До: Biso... Въпрос 2 : От къде идва природният газ в ЕС , преди рассияните да теглят тръби ?! Откъде идва природният газ по света , където няма тръби от рассияните ?! Колко от всичкитя консумиран газ по света е рассийски ?! Как над 90% от света се оправят без рассийски газ ?! Как Китай , Южна Корея , Япония , Виетнам , Канада , Мексико , Израел и пр. им излизат сметките БЕЗ рассийски тръбен газ и са конкурентно способни , а видиш ли в ЕС не можем без тръби от блатните opkи ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 14
zelka007
преди 1 година
До: Biso ...Въпрос 1 : Що е то Индустриална революция ?! Що е то Втора индустриална революция ?! Що е то Научно-техническа революция ?! Що е то Цифрова революция ?! Къде са възникнали и са се развили ?! Има ли Европа някакво отношение към това или всичко иде от Китай с рассийски ресурси ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още