IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Еврозоната ще изпадне в тежка рецесия, а възстановяването ще е бавно, смятат икономисти

Дори блокът да се измъкне от хватките на рецесията през първото тримесечие на 2023 г., следващите месеци ще са трудни

11:58 | 19.11.22 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Alex Kraus/Bloomberg
Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Еврозоната може да изпадне в рецесия в следващите месеци, a икономистите предупреждават, че „тя няма да е плитка“, пише CNBC.

19-членният блок е подложен на изключителен натиск, откакто в края на февруари започна войната в Украйна. Комбинацията от санкции срещу Москва, резкият край на руските доставки на природен газ и необходимостта от финансова подкрепа за домакинства и фирми помрачиха перспективите за съюза, за който в началото на годината се прогнозираше по-голям икономически ръст от този на САЩ.

„Потребителските нагласи се понижиха толкова силно, че рецесията вероятно няма да е плитка“, каза Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg.

Данните на Европейската комисия (ЕК) показаха, че потребителското доверие е спаднало до рекордно дъно през септември. Оттогава се е подобрило леко, но домакинствата все още се страхуват за бъдещето и финансите си.

Шмидинг посочи, че реалният (изгладен спрямо инфлацията) брутен вътрешен продукт (БВП) на еврозоната ще се свие рязко през четвъртото тримесечие на тази и през първото на следващата година, като общият спад ще бъде в размер на 1,7%. За техническа рецесия се приемат две поредни тримесечия на икономически спад.

Предварителните данни за растежа на региона предполагат, че е налице забавяне през третото спрямо второто тримесечие – от 0,8% до 0,2%. Белгия, Латвия и Австрия са отчели свиване през периода юли-септември.

„Не бих го нарекъл плитка, но определено ще бъде по-дълбока (рецесия) от това, което Европейската централна банка (ЕЦБ) очаква“, каза Спирос Андреополус, старши икономист за Европа в BNP Paribas.

ЕЦБ започна постепенно да признава възможността от рецесия. По-рано този месец управителят на банката Кристин Лагард предупреди, че „рискът от рецесия е нараснал“. Прогнозите на ведомдството към момента обаче не предвиждат такъв сценарий – БВП се очаква да нарасне с 3,1% през тази година и с 0,9% през 2023 г.

Предстои следващия месец да бъдат публикувани нови данни за очакванията на централните банкери.

„Виждам риска рецесията да се провлачи и през второто тримесечие (на 2023 г.)“, каза Андреополус, като изведе като причини енергийната криза и паричното затягане.

Освен това, има възможност температурите, които в момента са сравнително високи за това време на годината, да спаднат рязко в началото на 2023 г. Междувременно ЕЦБ продължава да покачва лихвите – като общото увеличение от юли насам е 200 базисни пункта – а по-агресивни ходове може да „задушат“ икономическия растеж.

Morgan Stanley прогнозира годишен спад на БВП от 0,2% през следващата година, като Германия - най-голямата икономика в еврозоната – може да отчете намаление от минус 0,7%.

„Пазарът на природен газ остава затегнат и цените ще останат високи. Фискалната подкрепа е значителна, но инфлацията натежава на корпоративните печалби и на реалните доходи на домакинствата, свивайки инвестициите и потреблението. Паричната политика затяга финансовите условия, допринасяйки за спада в капиталовите разходи“, казват анализатори от иневстиционната банка.

Дори блокът да се измъкне от хватката на рецесията през първото тримесечие на 2023 г., следващите месеци ще са трудни, смятат икономисти.

„Очаквам възстановяването да е бавно“, каза Марко Вали, главен икономист за Европа в UniCredit, който посочи по-високите лихви като една от основните спирачки на по-рязкото възстановяване.

На въпрос дали ще е лесна година за еврозоната, Вали каза: „Не, абсолютно не“.

Феликс Хюфнър, старши икономист за региона в UBS, смята, че дори рецесията да приключи през второто тримесечие, възстановяването през 2023 г. ще бъде „слабо... защото играта на недостиг ще започне отначало“.

Европейските лидери успяха да гарантират, че запасите на природен газ са пълни за тази зима, но ще трябва да потърсят нови източници през 2023 г., ако спрат руските хидрокарбонати – упражнение, което вероятно ще струва много, докато световното тъсене расте.

Въпреки това положението няма да е толкова зле, както през изминалите кризи - икономиката на еврозоната се сви с 4,4% през 2009 г. и с 6,1% през 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:02 | 19.11.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Пазари виж още

Коментари

9
rate up comment 2 rate down comment 21
zelka007
преди 1 година
До: Biso ... От много неща се вълнуваш ... Виждаш ми се един развълнуван човек , на средна възраст предполагам ... :))) ... И аз си задавам въпроса : Що за човек си , да четеш арабски информационни канали . Че даже да ги цитираш , като някакви истини и изворчета ?! Все пак сме в Европа , има предостатъчно информационни потоци , доста напред в класациите за достоверност и независимост ... Арабски баце , не е истина ... :))) ... Няколко въпроса с повишена трудност ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 3
Biso
преди 1 година
Въпроса които ме вълнува е, дали ще имаме рецесия или ще наблюдаваме бавната и продължителна агония и упадък на европейската промишленост и конкурентоспособност. Но някой би казал, че това е добре за климата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
Biso
преди 1 година
Macron calls out US for double standards on gas prices to EU. The French President slams the US for practicing double standards as it offers EU gas prices 3 to 4 times higher than the prices in the American domestic market. https://english.almayadeen.net/news/politics/macron-calls-out-us-for-double-standards-on-gas-prices-to-eu
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 3
Biso
преди 1 година
Обърнете внимание, че в разгара на студената война, Франция и ФРГ сключват договори за доставка на газ от СССР. Или не е имало други възможности, или цената е била много изгодна. Не се изгражда конкурентна икономика с скъпи ресурси. И това не се е случило без съгласуване с големия брат отвъд океана. Тези дни Макрон се оплакваше, че газта от САЩ за Европа била 3-4 пъти по-скъпа в сравнение с цената за американските потребители и фирми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 4
Biso
преди 1 година
Малко история за руския газ и Европа. 1968 - договор с Австрия. 1970 - договор с ФРГ газ за тръби. 1973 - договор с ФРГ за доставка на газ. 1975 - договор с Белгия, Унгария, Финландия и Франция. 1987 - договор с Турция. 1996 - договор с Гърция. 2001 - договор с Холандия. 2011 - Дания. Тук не влизат доставките на газ за източния блок и за същите страни след 1990. С други думи, 2/3 от Европа живееше на руски газ. Ако бяхме толкова умни, защо не купувахме от друго място?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 24
zelka007
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРСС... Пххаххаххааа ... на чийто гръб живеем ... Не е трябвало да ставаш даскал , другаде ти е силата ... Енергийната криза в Германия , която дърпа целият ЕС си има име - Шрьодер и компания ... Не че французите са света вода ненапита , но основното е от Шрьодер ... В ЕС повече няма да има място за садистичният рашибозук ... !! ... Да се оправят ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 30
Скъсана_Ушанка
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРСС Митя, глупой толстолоб, ети глупасти дали сме ти ги за другие места да пишеш. Тук само смеют ти се. Гляди внимателно что пише на лист, куда какво да пишеш, ако искаш пилучиш нещо на конец месеца!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 40 rate down comment 25
Р?мператоръ
преди 1 година
ПрогнозираШЕ се ръст по-голям от щатския, преди обаче САЩ и тяхното прокси украйна да спретнат една войничка именно с цел да съсипят европейската икономика !!! И докога ще лъжете, че в ЕС няма рецесия, при инфлация от 10% и нагоре? Мислите ли, че някой грамотен човек ви вярва? И кой ви накара в тоя конфликт да застанете на страната на нацистка украйна и да се самозаколите със санкции срещу държавата, на чийто гръб живеете?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 27 rate down comment 7
corner
преди 1 година
"Дори блокът да се измъкне от хватките на рецесията .... " Дори пациентът да се измъкне от лечението , санитарите ще го чакат .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още