IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Над 130 държави работят за въвеждане на дигитални национални валути

Те формират 98% от световната икономика, става ясно от проучване

21:44 | 28.06.23 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: Moe Zoyari/Bloomberg
Снимка: Moe Zoyari/Bloomberg

Общо 130 държави, които формират 98 на сто от глобалната икономика, проучват въвеждането на дигитални версии на своите национални валути.

Почти половината от тези страни са достигнали до напреднал етап при подготовката за стартиране на дигитална валута или вече са започнали нейното въвеждане, показват резултатите от ново проучване, предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс.

Благодарение на значителния напредък, постигнат през последните шест месеца, всички страни от групата на най-големите икономики в света (Г-20), с изключение на Аржентина, вече са в напреднал етап на пускане на дигитална версия на националната си валута, по данни на базирания в САЩ аналитичен център Atlantic Council.

Единадесет държави, сред които редица страни от региона на Карибите, както и Нигерия, вече представиха т. нар. дигитални валути на централната банка (CBDC).

Други две големи нововъзникващи икономики, Индия и Бразилия, също планират да въведат цифрови валути през следващата година.

Европейската централна банка е напът да започне реализацията на своя пилотен проект за въвеждането на цифрово евро, докато над 20 други държави също се очаква „да предприемат значителни стъпки“ в тази насока до края на годината.

В САЩ напредъкът по въвеждането на дигитален долар се развива само при т.нар. версия на едро (за разплащания между банки), се казва в изследването, докато работата по  т.нар. версия на дребно (за широка употреба от населението) е „в застой“.

Миналата седмица управляващият директор на Международният валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева заяви, че институцията „работи усилено“ върху концепция за международна инфраструктура, която да осигури извършването на сетълменти между дигитални валути, издавани от централните банки.

„Работим върху принцип за оперативна съвместимост“, коментира тя. Такава концепция ще предвижда споделена инфраструктура, която да предотвратява появата на пречки пред сетълмента, което е „последното нещо, което искаме“, за да се избегне бъдеща икономическа фрагментация, каза Георгиева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:11 | 28.06.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 6
zelka007
преди 9 месеца
До: cyclop ... силно ти препоръчвам , да се ометеш в еритрея , там освен че нема дигитални валути и крипто-мипто-бибто-разни-шитове са забранени и не се толерират от държавата ... дори банкоматите са рядкост , от банковите сметки можеш да теглиш до $300 на година , та и банките са кът ... цар кеш баце ... живот ще си живееш , само естествена храна в естествен вид , щото и супермаркетите са с размер и вид на квартален магазин , всичко от натурални пазари на земята ... хич не се помайвай ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 1
cyclop
преди 9 месеца
Уважаеми бъдещи неофеодални роби. Единствената причина да се гонят с такава ожесточеност и спешност "дигитални валути" е че те са основно средство за контрол, ограбване, наказване и ограничаване на гражданите - по всякакъв начин, във всяка област от ежедневието! Конспирацията, която е известна, признвата и се случва пред очите ни с невероятна скорост е, че трябва "да не притежаваме нищо" и "да бъдем щастливи" - понеже който не е "щастлив", вероятно ще бъде наказан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
danchomentata
преди 9 месеца
Дъждовете и късната жътва повлияха на добива и качеството на пшеницата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още