IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо е вредно да се намалява ДДС сега?

Няколко политически сили залагат понижение на косвения налог на 18%, но подобна мярка може сериозно да застраши изпълнението на бюджета

08:12 | 22.02.17 г. 58
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Както вече казахме, повишението или намалението на ставките могат да окажат влияние и върху икономическия растеж, разбира се с различна степен. Това оказва въздействие върху инвестициите, капиталообразуването. Ако ставката бъде намалена, това би освободило допълнителен ресурс за частно потребление и инвестиции, а това би стимулирало  икономическия растеж. ДДС е от решаващо значение за постигането и запазването на балансиран бюджет. Ако той е балансиран и стабилен, доверието на чуждестранните ни партньори и инвеститори расте, а заедно с  него идват и повече преки инвестиции, които отварят нови работни места.

На това мнение е и икономистът Владимир Каролев. „Освен че ще намали данъчното бреме с около 1 млрд. лв. годишно, предлаганата от Реформаторския блок и Глас Народен мярка за намаляване на ДДС ще има комбиниран ефект, който ще се изрази в намаляване на цените, подобряване на финансовите резултати на фирмите и увеличаване на разполагаемия доход на потребителите“, коментира той. Според него данъците не трябва да влияят върху формирането на потребителски навици и тенденции.

От друга страна, ако евентуалното намаление доведе до стимулиране на вътрешното потребление (ако цените също паднат), можем да очакваме, че подобна стъпка ще доведе до увеличение на вноса, защото по-голямата част от допълнителното потребление ще бъде насочена към сектора на нехранителните стоки, в който България няма силни производствени позиции. Вследствие на увеличения внос ще нарасне дефицитът по търговското салдо на страната, а това  може да доведе до изтичане на важен финансов ресурс извън пределите на страната, обясни експертът от Фискалния съвет. 

Според икономическите теории плащането на данъци е в тежест на данъкоплатеца. От гледна точка на обществото свръхданъчното бреме не е нетна загуба на икономическото благосъстояние, загубата за данъкоплатеца всъщност е печалба за правителството и води до постъпления в хазната.

Тук е редно да припомним, че намалението до 18% на ДДС не се обсъжда за първи път. Още през 2008 г. имаше дебати по темата и тогавашната опозиция (СДС) предлагаше стъпката с идеята, че по този начин ще се смекчи безпрецедентното поскъпване на горивата, а оттам на стоките и услугите.

От синята партия настояваха "нищожните" загуби за хазната да се компенсират с бюджетния излишък, който към края на 2008 г. беше повече от 3 млрд. лв.

Обаче от 2009 г. насам държавният бюджет не е бил на плюс (изключение е 2016 г., когато заради неразплатени разходи по европейските програми и забавени капиталови разходи в края на декември беше отчетен 1,4 млрд. лв. излишък). За 2017 г. в Закона за държавния бюджет е планиран 1,3 млрд. лв. дефицит. Данъчните приходи се планират с над 2 мпрд. лв. повече отколкото през 2016 г., а по-конкретно от ДДС държавата планира да събере 8,78 млрд. лв., което е с над 230 млн. лв. повече от миналата година.

Според икономиста от Института за пазарна икономика Петър Ганев масово е схващането, че има фискално пространство за намаляване на данъци или въвеждане на облекчения, като макар и да няма ясни оценки, водещите идеи са в рамките на 300-500 млн. лв. по-малко приходи в бюджета на година.

Доколко обаче това е поносимо за хазната, е съвсем отделна тема. Нещо повече,  напрежението в приходите и заложените високи цели, натискът върху разходите, свързан основно с по-високите социални и здравноосигурителни плащания, както и по-високите разходи по програмите и фондовете на ЕС, са основните причини за очаквания дефицит по консолидирания бюджет, което прави понижението на ДДС немислимо.

Всъщност, преките данъци имат много по-голям ефект върху икономиката, тъй като засягат пряко спестяванията, инвестициите и заетостта. Ето защо, в дългосрочен план намаляването на ДДС не би довело да исканите ефекти.

Струва си да припомним, че през 2008 г. беше премахнат акцизът на кафето, но това изобщо не доведе до намаляване на цените на този продукт.

Всъщност намалението на ставката въобще не означава или гарантира, че цените на услугите и стоките ще намалеят.

Много по-логичното действие е търговците и производителите да увеличат печалбата си, но не и да намалят цената само защото ставката по ДДС е по-ниска. Разбира се, вече виждаме как някои цени намаляват, а други се повишават, но не в резултат на промени в ставките по ДДС, а защото пазарът така го решава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 8 rate down comment 1
bgMan
преди 7 години
Импе - както се видя държавата предпочита високите цени точно заради постъпленията от ДДС. Та едва ли някога държават ще тръгне да влиза в разходи за да свали цените и надценките като знае с колко това ще ощети държавния бюджет.На никой български политик или търговец НЕ му пука нито за народа, нито за социални ефекти от каквото и да било.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 8 rate down comment 2
Dies Irae
преди 7 години
Първо тъй като държавните служители така или иначе не си вършат работата това е начин да се съкратят, второ те са склонни към корупция, но теб как ще те подкупят и защо след като ще вземеш не чак толкова голяма сума. Трето има и културен начин за предаване на бележките. Счетоводни кантори както е на Запад. Носиш си бележките там. Те ти изготвят данъчна декларация и при искане от НАП предоставят касовите бележки който са им нужни и който са ползвали при изготвяне на данъчната ти декларация. Пускат я електронно в НАП (тъкмо стимул да се довърши електронното правителство което е с добавен бонус още съкращение на държавни служители) и това е. Никой няма да губи време и да прави опашки в НАП и да няма извинения за назначаване на още държавни заплатополучатели. По този начин намираш работа на част от висшистите който сега ревът, че са без работа (създаваш работни места) те получават % от възстановените ти данъци което ги стимулира да си вършат работата съвестно и да докажат всяка стотинка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 11 rate down comment 0
Dies Irae
преди 7 години
Честно казано много повече се дразня, че политиците ни са го превърнали в бит пазар и само обещания. След като искат доверие от нас на кредит да кандидатстват за него така както ние кандидатстваме за кредит в банка. С ясна програма обвързана с дати, срокове, кой ще е виновен, какви ще са последствията за него, какъв ще е ефекта от това или онова решение. Също така трябва да има една одобрена от всички концепция за развитие на държавата която да се спазва от всички партии и тя също да е обвързана с точни дати и срокове. Без значение кой е на власт да има едни базови цели за държавата който да се постигат. Също така е крайно време да се вкара закон, че може да се кандидатираш 2 пъти (ако не те избират значи никой не те иска, ако те избират значи си направил каквото можеш и това е) за да се спре с професия депутат. Също така трябва всеки който е бил член на БКП да няма право да се кандидатира в избори и да работи на държавна работа. По този начин системата ще се изчисти от не малко хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 7 години
Но да предложат на хората да възстановяват 2% срещу предоставени касове бележки.----и в края на годината като ида с два чувала бележки, кой ще ги брои ? А опашката след мен, колко време ще чакат като видят че и след мен има един с два чувала?иначе добре звучи тази невъзможна операция ? :):)Бой по данъчните да си вършат работата е решението, а не да се аутсорсва всяка работа на институциите към гражданите, тогава защо са ни институции за които събираме данъци ? .... ако ние ще ги контролираме, да махат данъците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 1
KPetkov
преди 7 години
Нещо се обърка. Ти ми говориш за държавно контролирани цени. В момента има пазар за горивата и на 2,7 лв. Когато пазарът има капацитет за тези цени кой доставчик ще продава на 1,5, пък бил той и държавен. Във Фолксваген и в Рено (мисля че не беше Пежо) има държавно участие, ама да си видял някъде Фолксваген за 5000 евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 1
KPetkov
преди 7 години
Не така. Д-р инж. Борисов е светлинни години пред др. Тодор Живков.http://iliaganchev.blog.bg/history/2011/02/01/disertaciiata-na-d-r-inj-boiko-borisov-jertva-na-otnosheniet.677355
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 1
Dies Irae
преди 7 години
Аз съм за масови съкращения в държавна администрация (800 хил. държавни хрантутници) от който ползи няма никакви. А за помощите, ползване на здравни заведения и всичко друго да е само за тези който плащат данъци. Ако работиш и плащаш данъци ако ще и ром да си да имаш право да ползваш всичко. Ако не си плащал данъци американец да си да нямаш право на нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 8
StraightForward
преди 7 години
Нещо, пак некадърно сравнение !??? ЕДНО Е ДА СРИЧАШ, ДРУГО Е ДА МОЖЕШ ДА ЧЕТЕШ И ПИШЕШ, ПОНЕ!!!! смешно е как сравнявате, пълни некадърници с човек завършил висше!?? МНОГО НЕУДАЧНО И ГЛУПАВО СРАВНЕНИЕ!!?? НО НИЩО, ПЛЕЩЕТЕ СИ ГЛУПОСТИТЕ !!!БОЙКО ВСЕКИ МЕСЕЦ Е В БРЮКСЕЛ, ПЛЕВНЯТА СЪЩО, НО УВИ ТИЯ СЕГАШНИТЕ КОЛКО ПЪТИ ЩЕ БЪДАТ ПОКАНЕНИ, ЧЕ ДА ОТИДАТ, ХВАЩАТ ЛИ ВИ ГЛАВИТЕ НЕЩО ОТ ПОЛИТИКА. ВЪОБЩЕ ?!??И МОЖЕ ЛИ 45 ГОДИНИ ДА СЕ ИЗБИРА, СЕЛЯНИН ОТ СЕЛО С БЕЗ ОБРАЗОВАНИЕ И СРИЧАЩ??? ТОВА ЛИ ЗНАЧЕЛО ВЛАСТТА НА НАРОДА !!! ПО СЕЛАТА КМЕТОВЕТЕ С ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ И ТАКА СЕ ПРАВИ ТКЗС, ЗАВОДИ И КАКВИ ЛИ НЕ ОЩЕ ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ С ДЕСЕТИЛЕТИЯ !! ТАКА, ЧЕ ЯВНО СТЕ СИ МНОГО НЕ ОБРАЗОВАНИ КАТО ЦЯЛО!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 3
sdar
преди 7 години
Абе той и Бойко малко срича и не знае чужди езици, ама ни управлява вече 2 мандата.Така е не е важно колко знае човек, а колко му сече пипето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 1
KPetkov
преди 7 години
Айде пак социализъм. Не си го даваме свободния пазар. Който не иска да не купува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още