IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо е вредно да се намалява ДДС сега?

Няколко политически сили залагат понижение на косвения налог на 18%, но подобна мярка може сериозно да застраши изпълнението на бюджета

08:12 | 22.02.17 г. 58
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Както вече казахме, повишението или намалението на ставките могат да окажат влияние и върху икономическия растеж, разбира се с различна степен. Това оказва въздействие върху инвестициите, капиталообразуването. Ако ставката бъде намалена, това би освободило допълнителен ресурс за частно потребление и инвестиции, а това би стимулирало  икономическия растеж. ДДС е от решаващо значение за постигането и запазването на балансиран бюджет. Ако той е балансиран и стабилен, доверието на чуждестранните ни партньори и инвеститори расте, а заедно с  него идват и повече преки инвестиции, които отварят нови работни места.

На това мнение е и икономистът Владимир Каролев. „Освен че ще намали данъчното бреме с около 1 млрд. лв. годишно, предлаганата от Реформаторския блок и Глас Народен мярка за намаляване на ДДС ще има комбиниран ефект, който ще се изрази в намаляване на цените, подобряване на финансовите резултати на фирмите и увеличаване на разполагаемия доход на потребителите“, коментира той. Според него данъците не трябва да влияят върху формирането на потребителски навици и тенденции.

От друга страна, ако евентуалното намаление доведе до стимулиране на вътрешното потребление (ако цените също паднат), можем да очакваме, че подобна стъпка ще доведе до увеличение на вноса, защото по-голямата част от допълнителното потребление ще бъде насочена към сектора на нехранителните стоки, в който България няма силни производствени позиции. Вследствие на увеличения внос ще нарасне дефицитът по търговското салдо на страната, а това  може да доведе до изтичане на важен финансов ресурс извън пределите на страната, обясни експертът от Фискалния съвет. 

Според икономическите теории плащането на данъци е в тежест на данъкоплатеца. От гледна точка на обществото свръхданъчното бреме не е нетна загуба на икономическото благосъстояние, загубата за данъкоплатеца всъщност е печалба за правителството и води до постъпления в хазната.

Тук е редно да припомним, че намалението до 18% на ДДС не се обсъжда за първи път. Още през 2008 г. имаше дебати по темата и тогавашната опозиция (СДС) предлагаше стъпката с идеята, че по този начин ще се смекчи безпрецедентното поскъпване на горивата, а оттам на стоките и услугите.

От синята партия настояваха "нищожните" загуби за хазната да се компенсират с бюджетния излишък, който към края на 2008 г. беше повече от 3 млрд. лв.

Обаче от 2009 г. насам държавният бюджет не е бил на плюс (изключение е 2016 г., когато заради неразплатени разходи по европейските програми и забавени капиталови разходи в края на декември беше отчетен 1,4 млрд. лв. излишък). За 2017 г. в Закона за държавния бюджет е планиран 1,3 млрд. лв. дефицит. Данъчните приходи се планират с над 2 мпрд. лв. повече отколкото през 2016 г., а по-конкретно от ДДС държавата планира да събере 8,78 млрд. лв., което е с над 230 млн. лв. повече от миналата година.

Според икономиста от Института за пазарна икономика Петър Ганев масово е схващането, че има фискално пространство за намаляване на данъци или въвеждане на облекчения, като макар и да няма ясни оценки, водещите идеи са в рамките на 300-500 млн. лв. по-малко приходи в бюджета на година.

Доколко обаче това е поносимо за хазната, е съвсем отделна тема. Нещо повече,  напрежението в приходите и заложените високи цели, натискът върху разходите, свързан основно с по-високите социални и здравноосигурителни плащания, както и по-високите разходи по програмите и фондовете на ЕС, са основните причини за очаквания дефицит по консолидирания бюджет, което прави понижението на ДДС немислимо.

Всъщност, преките данъци имат много по-голям ефект върху икономиката, тъй като засягат пряко спестяванията, инвестициите и заетостта. Ето защо, в дългосрочен план намаляването на ДДС не би довело да исканите ефекти.

Струва си да припомним, че през 2008 г. беше премахнат акцизът на кафето, но това изобщо не доведе до намаляване на цените на този продукт.

Всъщност намалението на ставката въобще не означава или гарантира, че цените на услугите и стоките ще намалеят.

Много по-логичното действие е търговците и производителите да увеличат печалбата си, но не и да намалят цената само защото ставката по ДДС е по-ниска. Разбира се, вече виждаме как някои цени намаляват, а други се повишават, но не в резултат на промени в ставките по ДДС, а защото пазарът така го решава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

35
rate up comment 4 rate down comment 4
v_tin
преди 7 години
Кажи го на твоите учители че някой ученик е завършил с 2,88. Най вероятно ще ти се смеят със задните си части на педя под кръста, Макар че така като ти гледам разсъжденията ти сигурно си бил отличника на класа с 2,00
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 3 rate down comment 1
StraightForward
преди 7 години
Е що да не можеш, щото ШУТИН И ПИОНКИТЕ ТУК НЕ ПОЗВОЛЯВАТ ЛИ ??? Или щото имаш детски мозък от край време и се излагаш, яко !!!! Ей некадърници не ви искате жалките опити за съвети и зависимости!??? завършил е средно с среден 2.88 ***, ТИ ВЪОБЩЕ РАЗБИРАШ ЛИ ЗА КАКВА ТОТАЛНА ПРОСТОТИЯ ОТ ВАША СТРАНА ГОВОРИМ !!!НА РУСНАЦИТЕ, ЛЕНИН ЛИ ИМ Е ИЗМИСЛИЛ ЕЗИКА??? хахахахаха ВИЕ НЕ МОЖЕТЕ ДА РАЗЛИЧАВАТЕ ЛЪЖИТЕ ОТ НОРМАЛНИТЕ НОВИНИ!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 1 rate down comment 5
v_tin
преди 7 години
Не говори глупости , в германия имам право на 5% от облагаемата сума за лекарства, кой ги брои според теб. За миналата година имам около 300 евро за лекарства, кой да ги брои според теб- ами на когото му се плаща
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 0 rate down comment 5
v_tin
преди 7 години
хахаха, погледни "" Най-голямата дермокрация""" Да направим като нея. Ама не , не може да правим като нея, защото само тя може да прави така. Смешникът си ти. А за тодор живков- по твоите думи означава че не е завършил, няма как да завършиш с двойка по някой предмет
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 11 rate down comment 1
karadjata
преди 7 години
най-добър вариант е този който предлагам аз: 1)премахване на 5% данък дивидент 2)премахване на данък "лихва" 3)намаление на на данък печалба за ЕТ от 15% на 10%4)повишаване на задължителния праг за регистрация по ДДС от сегашните 50,000 лв на 120,000 лв или 150,000 лв или 180,000 лв5)намаление на ДДС на 10% на сметките за ток, вода, парно.6)премахване на еко такса за първоначална регистрация на автомобил 7)промяна методиката за формиране на данък МПС (тотално нелогичен е сега)8)отмяна облагането с ДДС на нотариалните услуги и много други неща за които никоя политическа партия не говори
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 9 rate down comment 0
Спящият бик
преди 7 години
Намаляването на ДДС е удар в сърцето на мафията и тя няма да го позволи! От "източване" на ДДС тя печели повече, отколкото от наркотици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 6 rate down comment 2
Dies Irae
преди 7 години
След съкращаване на администрацията и съответно на държавните разходи следва и всички данъци и ставки да се намалят с някакъв процент. Така държавата ще може да плаща заплати на останалите държавни служители. Ще има пари за инвестиции и хората ще имат повече доходи за потребление. Това е. Всяко нещо и действие е следствие от предходно предприети решения и действия. Да трябва да се съкратят, но преди това трябва да се направи предпоставка за нормална работа между хората и държавния апарат, а не просто да ги съкратят и да настане хаос след което да ги назначат пак, но да използват този изкуствено създаден хаос за да им вдигнат заплатите и съответно на нас данъците за да може да ги храним.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 1
Dies Irae
преди 7 години
С тази промяна ще плащаш по малко за администрация. Аз съм за съкращаването и поне с 70% но преди това да стане трябва или да се промени закона и да отпаднат много от безполезните изисквания (като статистиката например) или да се промени модела на работа. Второ как точно ще се точи ДДС след като касовите бележки са обвързани с декларациите за оборот на търговските обекти? Или някой ще е толкова *** да издава фиктивни касови бележки и да внася 20% ДДС за да може някой да източи 2% от тези 20% ДДС нещо май математиката тук не пасва. И да по добре е частни лица да се занимават с това отколкото някаква лелка да и през оная работа защото тя от това 2 лева дори не взима. Когато някой ще вземе пари тогава работи. Какво по просто искаш от това като си платиш на касата пазиш си бележката и един път в годината или ако искаш на 3 месеца отиваш в офис Х и си оставяш бележките. На края на годината на същата банкова сметка на която ти превеждат болничните ти превеждат и възстановеното ДДС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 7 години
Няма регулация или забрана на света която да е по силна от това да убедиш хората че трябва да плащат данъци ! ... то е както с цигарите и наркотиците :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 7 години
Трето има и културен начин за предаване на бележките. Счетоводни кантори както е на Запад. Носиш си бележките там.----разбрах те, пак друг ще ми върши работата но срещу още едно комисионно. тоест един път плащаме заплати на администрацията с данъците си и после на частна такава от 2% които си връщам (като няма да засягам темата с за нашата съдебна система и как едно такова предложение ще спомогне за точене на ДДС) ... както и да го смятам, плащам зада ми приберат парите и пак гаранция няма че ще получа услугата за която съм платил, защото държавните агенции вече не може да ги аусорснем на частна такава :) .... или ако трябва да сумаризирам има два варианта да се зарина с административна работа зада си платя данъците или да се зарина пак в административна работа зада ги укрия :):) избора е някак си естествен :)ако искат да събират повече данъци, те трябва да са прости за разбиране от хората, лесни за събиране и резултатите от тяхното плащане да са видими....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още