IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо е вредно да се намалява ДДС сега?

Няколко политически сили залагат понижение на косвения налог на 18%, но подобна мярка може сериозно да застраши изпълнението на бюджета

08:12 | 22.02.17 г. 58
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Както вече казахме, повишението или намалението на ставките могат да окажат влияние и върху икономическия растеж, разбира се с различна степен. Това оказва въздействие върху инвестициите, капиталообразуването. Ако ставката бъде намалена, това би освободило допълнителен ресурс за частно потребление и инвестиции, а това би стимулирало  икономическия растеж. ДДС е от решаващо значение за постигането и запазването на балансиран бюджет. Ако той е балансиран и стабилен, доверието на чуждестранните ни партньори и инвеститори расте, а заедно с  него идват и повече преки инвестиции, които отварят нови работни места.

На това мнение е и икономистът Владимир Каролев. „Освен че ще намали данъчното бреме с около 1 млрд. лв. годишно, предлаганата от Реформаторския блок и Глас Народен мярка за намаляване на ДДС ще има комбиниран ефект, който ще се изрази в намаляване на цените, подобряване на финансовите резултати на фирмите и увеличаване на разполагаемия доход на потребителите“, коментира той. Според него данъците не трябва да влияят върху формирането на потребителски навици и тенденции.

От друга страна, ако евентуалното намаление доведе до стимулиране на вътрешното потребление (ако цените също паднат), можем да очакваме, че подобна стъпка ще доведе до увеличение на вноса, защото по-голямата част от допълнителното потребление ще бъде насочена към сектора на нехранителните стоки, в който България няма силни производствени позиции. Вследствие на увеличения внос ще нарасне дефицитът по търговското салдо на страната, а това  може да доведе до изтичане на важен финансов ресурс извън пределите на страната, обясни експертът от Фискалния съвет. 

Според икономическите теории плащането на данъци е в тежест на данъкоплатеца. От гледна точка на обществото свръхданъчното бреме не е нетна загуба на икономическото благосъстояние, загубата за данъкоплатеца всъщност е печалба за правителството и води до постъпления в хазната.

Тук е редно да припомним, че намалението до 18% на ДДС не се обсъжда за първи път. Още през 2008 г. имаше дебати по темата и тогавашната опозиция (СДС) предлагаше стъпката с идеята, че по този начин ще се смекчи безпрецедентното поскъпване на горивата, а оттам на стоките и услугите.

От синята партия настояваха "нищожните" загуби за хазната да се компенсират с бюджетния излишък, който към края на 2008 г. беше повече от 3 млрд. лв.

Обаче от 2009 г. насам държавният бюджет не е бил на плюс (изключение е 2016 г., когато заради неразплатени разходи по европейските програми и забавени капиталови разходи в края на декември беше отчетен 1,4 млрд. лв. излишък). За 2017 г. в Закона за държавния бюджет е планиран 1,3 млрд. лв. дефицит. Данъчните приходи се планират с над 2 мпрд. лв. повече отколкото през 2016 г., а по-конкретно от ДДС държавата планира да събере 8,78 млрд. лв., което е с над 230 млн. лв. повече от миналата година.

Според икономиста от Института за пазарна икономика Петър Ганев масово е схващането, че има фискално пространство за намаляване на данъци или въвеждане на облекчения, като макар и да няма ясни оценки, водещите идеи са в рамките на 300-500 млн. лв. по-малко приходи в бюджета на година.

Доколко обаче това е поносимо за хазната, е съвсем отделна тема. Нещо повече,  напрежението в приходите и заложените високи цели, натискът върху разходите, свързан основно с по-високите социални и здравноосигурителни плащания, както и по-високите разходи по програмите и фондовете на ЕС, са основните причини за очаквания дефицит по консолидирания бюджет, което прави понижението на ДДС немислимо.

Всъщност, преките данъци имат много по-голям ефект върху икономиката, тъй като засягат пряко спестяванията, инвестициите и заетостта. Ето защо, в дългосрочен план намаляването на ДДС не би довело да исканите ефекти.

Струва си да припомним, че през 2008 г. беше премахнат акцизът на кафето, но това изобщо не доведе до намаляване на цените на този продукт.

Всъщност намалението на ставката въобще не означава или гарантира, че цените на услугите и стоките ще намалеят.

Много по-логичното действие е търговците и производителите да увеличат печалбата си, но не и да намалят цената само защото ставката по ДДС е по-ниска. Разбира се, вече виждаме как някои цени намаляват, а други се повишават, но не в резултат на промени в ставките по ДДС, а защото пазарът така го решава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 18 rate down comment 4
khao
преди 7 години
като цяло е вредно да се плащат данъци към този момент. Колкото повече плащаш, толкова повече ги крадът, а с откраднатите пари ни манипулират.Като бях помлад на 23 като колегата от по долу и аз мислих така, защото нямах доходи и ми беше все тая дали ги крадът, но после почнах да работя и да плащам данъци и вече не е така... та веско поработи малко, плащай и после като видиш че нищо не получаваш отсреща ще размислиш ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 12
sdar
преди 7 години
Нали разбираш, че сам си противоречиш? От една страна казваш че държавата чака да събира парите от ДДС, защото преките данъци у нас куцат, това е така и не го отричам. У нас преките данъци са символични, те затова и не работят, например символичния 10% подоходен данък, или още по-символичните данъци за имоти и коли. Така богатите у нас им излиза евтино да са богати, а това води до неравенство.А от друга страна твърдиш, че ако се диференцира ДДС-то нямало да се харчи повече. Не мисля, бедните пак ще харчат заплатите си изцяло за ядене и режийни, но поне ще могат да купят малко повече неща. От там се стимулира икономиката, което води до повече данъци по веригата. Просто ако решим да облегчим бедните, то трябва богатите да плащат повече с преките данъци, а у нас това е табу да се коментира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 2
scott
преди 7 години
защо е вредно да се родиш българин СЕГА?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 14
Vesko94
преди 7 години
Приятелю, различно ДДС може да има тогава, когато останалите приходоизточници, работят добре. Като гледам отделните параметри в приходната част, едва ли е разумно да се намалява цялостната ставка в този момент. И едва ли румънците харчат много повече, след като им намалиха ДДС-то. По-скоро там се забелязва ефектът на бързорастящите доходите на определени групи в обществото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 2
sdar
преди 7 години
Много откровено пропагандна статия. Значи не е добре да се намали ДДС-то на 18%? Добре. А защо не се коментира другата насока на ДДС-то, например в Румъния въведоха по-ниска ставка ДДС за храни и лекарства? А у нас кога? Или и това е много вредно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още