Цените на петрола се понижават в понеделник след данните, че икономическият растеж на Китай за третото тримесечие не се е увеличил толкова силно, колкото се очакваше. Данните от Китай засилват опасенията, че нарастващите случаи на коронавирус в световен мащаб оказват влияние върху търсенето в най-големия вносител на петрол в света, съобщава Ройтерс.
Втората по големина икономика в света през третото тримесечие се е разширила с 4,9% спрямо година по-рано, което не отговори на очакванията на анализаторите. Рафинерите в Китай, вторият по големина потребител на петрол в света, забавиха темповете си на работа през септември, а вносът на индустриални метали, подкрепен от държавни стимули, беше по-слаб.
Петролът от сорт Брент поевтинява с 0,35% до 42,78 долара за барел, докато американският лек суров петрол понижава цената си с 0,36 до 40,97 долара за барел.*
Китайските данни показват, че продажбите на дребно са нараснали с 3,3% през септември, промишленото производство е нагоре с 6,9% през месеца, а ръстът на инвестициите се е ускорил до 0,8% за деветте месеца до края на тримесечието.
„Вероятно цените ще останат слаби и през останалата част от деня“, коментира Хауи Лий, икономист в Oversea-Chinese Banking Corp.
Инвеститорите се фокусират върху заседанието на Съвместния министерски комитет за наблюдение (JMMC) на групата на ОПЕК + по-късно в понеделник.
Заседанието му от миналата седмица отчете по-мрачна перспектива за търсенето на гориво поради опасенията, че продължителната втора вълна на пандемията с COVID-19 и скокът в производството на Либия може да доведат до излишък на пазара на петрол през следващата година.
*Информацията е актуална към 9:32 часа българско време


Прецедент: Цял континент разреши шофиране след употреба на марихуна
Чудо: Момиче падна от 12-ия етаж и оцеля (ВИДЕО)
Магнитна буря ще удари Земята в петък
Награждават призьорите от Националния литературен конкурс „Този безкраен свят“ във Варна
Над 250 участници се включиха в Националния форум на социалните услуги край Варна
Фешараки: И двете страни лъжат за петролните потоци
Хюет и Евънс: Важни военни запаси се изчерпват от войната в Иран
LinkedIn: Наемането на AI специалисти изпреварва общия пазар на труда с 30%, част 2
LinkedIn: Наемането на AI специалисти изпреварва общия пазар на труда с 30%, част 1
Дигитални двойници и споделените данни раждат нови бизнес модели в София
Как кабината на ТИР се превръща в луксозен кемпер
Германци показаха суперкола с 2413 конски сили
Ferrari ще дебютира в краш-тест на Euro NCAP с най-скъпия си модел
Опит за изгонване на шефа на Honda завършил с неуспех
Шефът на BYD: До 5 години ще изпреварим Toyota по продажби
Една от най-известните индустрии на Грузия е притисната от Русия и Запада
Вижте дома от конопени тухли на Зак Ефрон, който тайно живее в Австралия
Синът на Андре Агаси и Щефи Граф стана неочаквана звезда на „Ролан Гарос“
Шотев: Спирането на оръжието за Украйна е димка
Бивш здравен министър: Няма да се сложи точка на източванията на Здравната каса
преди 5 години "Разочароващите данни за китайската икономика потопиха цените на петрола"- Потопиха, накиснаха, изпраха и простряха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Най-голямата икономика в света се е разширила с 4,9% и това било разочароващо ;)China Is Now the Worlds Largest Economy. We Shouldnt Be Shocked.https://nationalinterest.org/feature/china-now-worlds-largest-economy-we-shouldnt-be-shocked-170719China has now displaced the U.S. to become the largest economy in the world. Measured by the more refined yardstick that both the IMF and CIA now judge to be the single best metric for comparing national economies, the IMF Report shows that Chinas economy is one-sixth larger than Americas ($24.2 trillion versus the U.S.s $20.8 trillion). Why can't we admit reality? What does this mean? отговор Сигнализирай за неуместен коментар