Гръцкото правителство се готви да стартира процедура по приватизацията на обществени имоти и активи, свързани с тях, на стойност до 25 млрд. евро, пише специализираното издание PropertyEU.
Приватизацията, която има за цел да подкрепи окаяните финанси на страната е част от мащабна програма, която ще привлече общо 50 млрд. евро.
По някои данни планираната обща сума, която държавата се надява да набере чрез продажбата на държавни активи, е 65 млрд. евро до 2015 г.
Според изданието Гърция смята да продаде по-голямата част от своето портфолио от имоти, включващо над 100 хил. актива, чрез наскоро създадения фонд Hellenic Republic Asset Development Fund. Фондът бе създаден през миналото лято като официалната държавна агенция, натоварена със задачата да управлява приватизационната програма на страната.
“Целим продажба на активи за около 50 млрд. евро, половината от които ще включват имотни активи”, коментира Андреас Тапрандзис, изпълнителен директор на фонда.
Първата важна стъпка на програмата ще бъде събирането на заявления за участие в търга за първия голям актив, който ще бъде предложен за продан – бившето международно летище на Атина. Предварителните документи ще бъдат събрани до края на март 2012 г.
Фондът е поканил инвеститори да кандидатстват за покупката на мажоритарен дял в компанията Hellinikon, която притежава правата за развитието на терена от 6,2 млн. кв. м, разположен в близост до гръцката столица.
Територията, която е с големина три пъти по-голяма от тази на Монако, ще представлява най-големия проект за възстановяване и развитие на градската среда в Европа. Той предвижда инвестиции от окол 5 млрд. евро през следващите 10 години.
„Целим да привлечем интереса на големи инвеститори с дългосрочна визия за преобразуването на този първокласен имот в знаков проект със смесено предназначение“, казва Тапрандзис.
По думите му гръцката държава ще запази миноритарен дял от около 30% в проекта, но няма да участва в инвестицията.
Следващата фаза от процеса по приватизация се планира да завърши до края на 2012 г.
През следващите месеци ще бъдат обявени за продан и други първокласни държавни активи. Сред тях са терен за развитието на луксозно жилищно строителство, както и проект за изграждането на развлекателен и търговски комплекс, и двете на о. Корфу. До края на третото тримесечие на годината пък за продажба ще бъде обявен мащабен търговски център в Атина.
Един от централните активи на приватизационната програма обаче ще бъде мащабен проект на о. Родос. Крайбрежната ивица на проекта е разположена в район, популярен сред сърфистите, и заема обща територия от 800 хектара в южната част на острова. Той е предназначен за изграждане на туристически, хотелски и курортни съоръжения, както и развлекателни и жилищни сгради.


Българин постави рекорд на Гинес по излитания и кацания
Тежка катастрофа със загинал и двама ранени
Везенков стана шампион на Гърция
Премахват сухо дърво на ската в близост до заведение на крайбрежната алея
Седмичен хороскоп 15 юни - 21 юни 2026
Китай вече действа срещу AI шока върху заетостта, САЩ още нямат план
Мъск и Сейлър тестват силата на пазарната еуфория
Средните сили търсят начин да не изостанат в AI надпреварата
Тръмп и Моди се опитват да възстановят отношенията си след ударите на САЩ
Vanguard сложи край на 20-годишното царуване на BlackRock на ETF пазара в САЩ
Шефът на НАТО изненада с избора на лична кола
Не всичко е електричество - Skoda готви нов Karoq с ДВГ
Новият регламент за накладките изправя Европа пред сериозен проблем
Льо Ман: Какво трябва да знаете за най-великото автомобилно състезание?
Lexus пусна дезодорант за крака в автомобила
Зловеща мистерия отпреди 7000 години: археолози откриха обезглавени скелети в праисторическо селище
Русия представи AI дронове прехващачи за защита на морската инфраструктура
Тревожен сигнал от Антарктида: огромна температурна аномалия разтревожи учените
Необичайна защита в Русия: сграда обградена с конструкция срещу дронове
Антон Кутев: Нашата цел е да извадим държавата от този свръхдефицит
преди 14 години то май и че ще инвестират там...и то не само милиарди,а много милиарди,като гледам какви акули от големи инвестиционни фондове наминават и оглеждат Гърция...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Значи ще се оттърват от парцелите. И ще чакат някой да инвестира там милиарди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар