Акционерите на Volkswagen подновиха критиките си към корпоративното управление на автомобилния производител, като поискаха по-голяма независимост на борда и изразиха нарастваща загриженост относно доминирането на семействата Порше и Пиех в рамките на групата.
На виртуалното годишно общо събрание на автомобилния производител няколко големи инвеститори се фокусираха върху двойната роля на главния изпълнителен директор Оливер Блуме, който едновременно ръководи Volkswagen и Porsche AG, съобщава Ройтерс.
„Г-н Блуме, отново отправяме призив: откажете се от една от позициите си в борда на директорите“, изтъква Инго Шпайх от Deka Investment, заявявайки, че конфликтите на интереси в управленската структура на автомобилния производител са „силно проблематични“ и причиняват „сериозни щети на репутацията и водят до огромни финансови загуби“.
Цената на акциите на Volkswagen се е понижила с близо 25% през последната година от 140,40 евро до 105,6 евро, изоставайки от автомобилния подиндекс и от германския DAX.
Автомобилният производител, който предупреди миналия месец, че вероятно ще достигне долния край на прогнозата си за годишния марж на печалбата, се сблъсква с редица предизвикателства на всички свои ключови пазари, от високите мита в САЩ до ожесточена конкуренция в Китай и високите разходи в Европа.
Семействата Порше и Пиех ефективно контролират Volkswagen чрез холдинговата си компания Porsche SE, която държи по-голямата част от правата на глас в автомобилния производител, базиран във Волфсбург.
Волфганг Порше, който ръководи надзорните съвети както на Porsche SE, така и на производителя на спортни автомобили Porsche AG, вече отхвърли идеята, че лошото управление е причината за ниската цена на акциите на групата, като вместо това обвини слабите резултати и високите разходи.
Въпреки това, четирима инвеститори твърдят, че липсата на експертиза в борда на директорите в ключови сфери като електрификация или дигитализация спъва Volkswagen.
„Впечатлението, че в групата доминира властта, а не пазарът, и това се усеща все по-силно“, изтъква Хендрик Шмит от компанията за управление на активи DWS.
Блуме и председателят на надзорния съвет Ханс Дитер Пьотч защитиха двойната роля на главния изпълнителен директор, заявявайки, че това е от полза по отношение на усилията за намаляване на разходите, които се провеждат и в двете компании. „От самото начало беше ясно, че [моята двойна роля] не е предназначена да продължи вечно“, заяви Блуме. „Двойната роля е рецепта за успех“.
Инвеститорите не са толкова сигурни.
„Вместо да игнорирате критиките на акционерите година след година, най-накрая трябва да обърнете внимание и да отстраните тези очевидни недостатъци в управлението, преди Volkswagen да се свлече още по-дълбоко в кризата“, изтъква от своя страна Яне Вернинг от Union Investment.
преди 1 месец точни това е проблема им, а не медиините вувузелите и лъжите на типчета като дядо тиква! отговор Сигнализирай за неуместен коментар