IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цв. Симеонов: Административните мерки не са пътят за охлаждане на инфлацията

Държавата все повече се намесва в отношенията работодател-работник и така се обезсмисля съществуването на профсъюзи, смята председателят на БТПП

13:02 | 08.02.23 г.

Очевидно е намерението държавата да се справи с инфлацията, но административните пътища не са правилните. Никъде с административни мерки не са задържани цените – обратно, предизвикана е спекула. С административни мерки вероятният изход за много от предприятията ще бъде преминаването към сивия сектор, за други – тъмния сектор, а една голяма част ще си заминат. Това заяви в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria Цветан Симеонов, председател на Българска търговско-промишлена палата (БТПП).

„Административните мерки, ако бяха част за управление на икономиката, социализмът щеше да оцелее, нямаше да се провали“, посочи той.

Според Симеонов държавата все повече се намесва в отношенията работодател-работник и така се обезсмисля съществуването на профсъюзи „при условия на административно определяне на голяма част от нещата, които са в социалния сектор“.

Председателят на БТПП е категоричен, че ниската работна заплата в България в сравнение със средното европейско ниво се дължи на ниската производителност. Той коментира промените нивото на минималната работна заплата да се определя по механизъм, според който да е 50% от средната брутна работна заплата за страната.

„Средната заплата е разтегливо понятие. В момента минималната работна заплата е 50% само от средната заплата в София и още няколко региона. От заплатите в Кюстендилския регион, например, е 70% и повече над очакваната средна работна заплата“, даде пример Симеонов.

Той отбеляза, че в Европейския съюз „има десетки политици, които говорят, че минималната работна заплата трябва да се вдигне на такова равнище, че да осигурява добър начин на живот“. Председателят на БТПП е категоричен, че така се отрязва пътят на всякакъв натиск и най-вече когато той е в положителна посока – работниците да повишават своята квалификация и своята производителност.

Той съобщи, че работодателите ще атакуват механизма за МРЗ пред Европейската комисия и Международната организация на труда.

Симеонов коментира и държавните компенсации за бизнеса на фона на обвиненията, че компаниите не ги връщат обратно към хората. „Заради високите цени на енергията бяха отнети огромни средства (от бизнеса), и то от държавни фирми“, смята той и потвърди, че „с една трета от свръхпечалбите се посрещнаха всички компенсации за високите цени на тока“.

По думите му компенсациите за електроенергия трябва да са валидни за всички компании – независимо от размера им, както е настояла БТПП. „Те трябва да останат в сила, докато основните чуждестранни партньори на България правят същото в своите страни.“

Какъв ще е ефектът от новия механизъм за минималната работна заплата? Само технологиите и дигитализацията на бизнеса ли ще запълнят недостига на квалифицирана работна ръка? Каква е ролята на образователната система да осигури качествени специалисти?

Целия разговор гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването „Светът е бизнес“ гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:02 | 08.02.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още