IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Путин предизвиква Запада и защо може и да успее?

Руският президент използва слабостта на Запада, за да представи Русия като велика сила, а това застрашава мира и световната икономика

08:15 | 24.01.22 г. 43
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: SPUTNIK MANDATORY CREDIT</em></p>

Снимка: SPUTNIK MANDATORY CREDIT

Вътрешните мотиви за външната политика на Русия

Людмила Ивановна с мъка успява да стигне до поликлиниката. 77-годишната жена ходи с бастун в снега и черния лед. Тя се нуждае от рехабилитация след скъпа операция на тазобедрената става.

Но шансовете да го получи са малки - и затова тя се обявява против здравната система, ограниченията заради коронавируса и антисоциалната политика на президента Путин като цяло. „Единственото нещо, по което съм съгласна с него, е външната политика", казва тя. Тя приветства връщането на Крим, както и подкрепата за сепаратистите в Донбас.

През 2014 г. анексирането на Крим предизвика националистическа еуфория в Русия. Рейтингът на Путин в социологическите проучвания се покачи до рекордни стойности. Междувременно годините на слаб икономически растеж, намаляването на реалните доходи и непопулярната пенсионна реформа разочароваха много руснаци. 

Вярно е, че благодарение на драстичното покачване на цените на суровините БВП официално нарасна с 4,4% през миналата година, а с това и валутните резерви - до рекордните 630 млрд. долара. Но повечето анализатори предвиждат много по-слаб растеж за 2022 г. Наталия Орлова, главен икономист в „Алфа Банк“, очаква само 1,5%. Инфлацията рязко се повиши, изтичането на капитали от Русия се ускори до 72 млрд. долара - за което допринесоха „геополитическите рискове“, както обичат да се изразяват икономистите, т.е. заплахите за санкции от страна на Запада.

Въпреки това преобладаващото мнозинство от над 80% от руснаците все още подкрепя анексирането на Крим. Курсът на външнополитическа конфронтация с Украйна и колективния Запад също се одобряват като цяло. Таблица Таблица

Самият Путин все по-често оправдава своите действия, позовавайки се на историята. Още през 2014 г. той въведе термина "Нова Русия" за югоизточните украински територии по черноморското крайбрежие.

Неотдавна той сравни претенциите на Русия към Крим с вековните гранични спорове между САЩ и южните им съседи: „Кой притежаваше Калифорния и кой - Тексас? Това е забравено, но за Крим се напомня постоянно“, подигра се той на пресконференция в Кремъл.

След това се зае с това, което смята за изкуствена държавна конструкция на Украйна. „Кой я е създал? Ленин, Владимир Илич, когато основава Съветския съюз през 1922 г.", твърди Путин. Още през лятото той написа статия, в която заяви, че руснаците, беларусите и украинците са един народ и че триединството е неестествено.

Примерът на държавния глава е последван и от други водещи политици. Пьотр Толстой, депутат в Думата и ръководител на парламентарната група на Русия в  Съвета на Европа, наскоро призова Русия да бъде върната в границите на Руската империя. А няколко дни по-късно, след кризата в Казахстан, съпартиецът на Толстой Бийсултан Чамзаев предложи на казахите референдум за присъединяване към Русия.

Списъкът на новите руски зони на влияние е дълъг

Светлана Андреева стои в руините на своя магазин Dolce Vita в казахстанския мегаполис Алмати. Всички витрини са счупени, по пода лежи натрошено стъкло, а черните стени свидетелстват за пожар. „Откраднаха всичко, всичко изчезна“, казва жената, която притежава два магазина за бижута. Един от тях вече беше затворен заради пандемията. Другият, в търговския център City Center, е опустошен и разграбен.

Около разрушения търговски център по улиците се разчистват изгорели камиони. Останки от размириците през първата седмица на януари в Казахстан.

С помощта на руски войски президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев потушава протестите, разразили се заради удвояването на цените на бензина. Резултатът е 255 убити, над 5000 арестувани и свален диктатор. Нурсултан Назарбаев, който през 1991 г. извоюва независимостта на Казахстан и само допреди няколко месеца ръководеше съдбата на страната, трябваше да се оттегли. Токаев поема управлението. С помощта на Русия. И в интерес на Русия.

Защото Назарбаев беше обвързал страната си с Китай. „През последните 15 години Китай все повече успява да насочи износа на нефт и газ от Казахстан към себе си", отбелязва Владимир Милов, някогашен заместник-министър на енергетиката по времето на Путин, а сега опозиционер, който е избягал в чужбина.

Китайски компании като CNPC успяха да придобият големи части от енергийния сектор на Казахстан, включително дялове, които преди това бяха собственост на руската петролна компания „Лукойл“. А сега с подкрепата на Токаев Казахстан отново трябва да бъде по-тясно свързан с Русия.

Свалянето на Назарбаев е удобно за Путин и поради факта, че 82-годишният основател на казахстанската държава твърдо настояваше за националния суверенитет на страната си, докато Путин нарича северната част на Казахстан „руска заселническа зона“.

Руската военна операция в Казахстан е само последната от поредица екстериториални операции. Началото бе поставено през 2008 г. в Грузия, когато Москва изпрати танкове през кавказки тунел, за да защити руските граждани в провинция Южна Осетия. Днес Южна Осетия, както и грузинската черноморска провинция Абхазия, са самопровъзгласили се републики, признати само от Русия. През 2014 г. последва нападението срещу Украйна.

През следващата година Путин подкрепи сирийския диктатор Башар Асад с военновъздушните си сили в борбата срещу бунтовниците, без да се съобразява с жертвите сред цивилното население. Асад остана на власт, а Путин надделя в Сирия - срещу САЩ, Турция, член на НАТО, и богатите държави от Персийския залив, които бяха инвестирали стотици милиони в опозиционни милиции, за да свалят Асад. Военноморската база на Москва в Тартус, Сирия, в Средиземно море, бе защитена. 

Но преди всичко Путин показа, че ще се противопостави твърдо на съмнителни управници. Това му донесе покана за посещение в Либия, където Русия застана на страната на генерал Хафтар, който искаше да вземе властта в северноафриканската петролна държава.

Тук за първи път Русия изигра различна карта: вместо официалните руски военни са изпратени наемните войски на „Вагнер Груп", собственост на Евгений Пригожин. Пригожин някога е бил готвач в любимия ресторант на Путин в родния му град Санкт Петербург.

Днес фирмите на Пригожин печелят държавни поръчки за доставка на храна за руските войски или за детски градини и училища в цялата страна. САЩ санкционираха Пригожин за това, че според твърденията той безмилостно е наводнявал социалните медии със своята интернет „армия от тролове“ и се е намесвал манипулативно в изборите в САЩ през 2017 г. - с платени интернет потребители, които са публикували коментари в социалните медии под фалшиви имена и са разпространявали фалшиви новини.

Наемниците на Вагнер не само продължават да се бият в Либия, където руски корпорации като „Газпром“ и „Роснефт“ преследват интереси в областта на нефта и газа. Те също така подкрепят диктаторите в много африкански държави с военни съветници и помощ срещу опозиционни фигури. Неотдавна войници на „Вагнер“ бяха забелязани в Мали, където Бундесверът се бори с терористите заедно с френски части, а Русия подкрепя военната хунта.

Последна актуализация: 03:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

33
rate up comment 4 rate down comment 3
Pyramid
преди 2 години
"Как Путин предизвиква Запада и защо може и да успее?Руският президент използва слабостта на Запада, за да представи Русия като велика сила, а това застрашава мира и световната икономика"Бойчо, нечисти манипулации си позволяваш и го отдавам на това, че изпълняваш работа, за която, ти плаща поръчалият статията. Със същия че, и по-висок заряд заплаха на световния мир, е заредено досегашното англосакско господство в света, на което (господство) е време да се сложи край. А край на господство може изобщо да НЕ означава ново, а дори просто паритет.Затова, моля, дръж се на ниво. ИЗЛАГАШ СЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 3 rate down comment 5
Valentin13
преди 2 години
не познаваш добре историята вероятно си на двайстина години. в 90 те Русия беше пропаднала държава, молеше се на Запада за храна. сега Запада и се моли за енергия, минерали, жито и др. Путин ги доведе дотук. Лидер по учебник.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 0
doba
преди 2 години
Dr. Vatnikov, само спомена за Елцин държи Владимир Владимирович на пиедестал(отделно и други... заслуги). Оня разсипник направо ги беше уморил от глад. Сега поне за хляб и водка изкарват, товага и това нямаше.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 5 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Хаха, вярно, никой политик на запад не е довел народа си до 850 лв средна заплата, 270 лв мин.заплата и 240 лв средна пенсия., до първо място по хероинизависими, ниво на придължителност на живота на мъжете като в Африка, пълна безперспективност и масов алкохолизъм. Прав си, "блестящ лидер" е. :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 1 rate down comment 7
Valentin13
преди 2 години
Путин е блестящ пример за лидер, патриот и мислещ държавник. Няма дори и малко подобен на запад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 1
kmilchev
преди 2 години
Ясно ми е, после довършват отслабения Ссср в Студената война по-късно. Има един филм от 2015 - Man in the High Castle. Показва паралелна вселена, в която Хитлер успява да завземе Ссср, създава първи атомна бомба и завзема впоследствие и Сащ. И Студената война е между Германия и Япония, а не между Сащ и Ссср. Идеята е, че нещата за всяка от биещите се страни са били много на кантар. Нито Ссср е знаел, че ще спечели, нито Сащ, нито Великобритания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 0
Стоян Петров
преди 2 години
Откровено испросттяваш. Вярно е че няма безплатни неща, затова и САЩ си платиха за да умрат 26(40 но както и да е) милиона руснака, вместо след като победи Хитлер те да воюват с него. Даряват(не само на ссср) 50 млрд долара и спестяват смъртта на 5 млн американски войника, според Рузвелт. Толкова ли е трудно да разбереш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 2 години
"Во вторую мировую погибло 26 миллионов наших соотечественников. Сколько сейчас вы планируете смертей.?"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 5
kmilchev
преди 2 години
Доколкото четох корабите на връщане са ги товарили със злато и други ценни неща като манганова руда.Some of these shipments were intercepted by the Germans. In May 1942, HMS Edinburgh was sunk while carrying 4.5 tonnes of Soviet gold intended for the U.S. Treasury. Трябва да разбереш, че няма безплатни неща в този свят. А това, което цитираш е Reverse-Lend Lease. Това не е Repayment. Прави разлика. Отделно, че Сащ са се подписали, че нямат финансови претенции повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 2 години
Ти наистина си несериозен. Публикуваш същият текст, който копирах аз, само че на английски. И в двата текста пише че от предоставени $50.1 от САЩ са им върнати $7.8 млрд, при това $6.8 млрд от Великобритания. Останалия $1млрд е върнат от СССР(дължащ 11.3 млрд), Франция(3.2 млрд) и Китай(1.6). Няма какво да пишем повече, дай ми 11 300$, аз ще ти върна 1000$ и сметка е готова, пито - платено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още