IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

233-годишният доайен на Wall Street залага на криптовалутите

NYSE претърпява най-грандиозната си – и вероятно най-рискова – трансформация досега

14:58 | 27.04.26 г. 5
Автор - снимка
Създател
Снимка: Michael Nagle/Bloomberg
Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Централизирана, труднодостъпна и затворена през уикендите – Нюйоркската фондова борса (NYSE) е върховният символ на всичко, което биткойнът е създаден да разруши. И въпреки това 233-годишният титан на Wall Street тихомълком се позиционира като неочаквана криптосила, пише в. Wall Street Journal в материал.

В момента именитата борса претърпява най-грандиозната си – и вероятно най-рискова – трансформация досега: използва технологията на разпределената счетоводна книга, която стои зад биткойн, за да преосмисли самата система, която е изграждала векове наред.

„Бяхме начело на еволюцията на пазарите от аналогови към електронни и мисля, че сега, четвърт век по-късно, наблюдаваме следващата вълна на преход от електронни към дигитални“, посочва Майкъл Блаугрунд, вицепрезидент по стратегически инициативи в Intercontinental Exchange, собственик на NYSE.

Той предвижда „много вероятно бъдеще“, в което блокчейн технологията ще се превърне в ключово място за основните операции на NYSE като търговия, клиринг, сетълмент, формиране на капитал и разпространение на данни.

Това убеждение, подето от основателя и главен изпълнителен директор на Intercontinental Exchange Джефри Шпрехер, проправи пътя за инвестицията от около 200 млн. долара в криптоборсата OKX през март, според запознати с въпроса. Сделката оценява OKX на 25 млрд. долара и се случва година след като основаната в Китай борса се съгласи да плати повече от половин милиард долара, за да сложи край на федерално разследване срещу нея в САЩ.

Инвестицията е част от много по-широкообхватно движение на Wall Street за навлизане в по-рискови води, които доскоро се смятаха за табу – като пазарите за прогнози и криптовалутите. Благосклонната регулаторна позиция на настоящата американска администрация към нетрадиционните финансови активи, както и търсенето от страна на индивидуалните инвеститори, помогнаха за подхранването на манията.

Но въпреки това последните месеци не бяха най-добрите за криптосектора. Биткойн отбеляза най-лошия си старт на годината от първите три месеца на 2018 г., а цената му от около 75 хил. долара остава доста под максимума от 126 273 долара, достигнат през октомври.

Подобни разпродажби може и да са били смъртоносен удар за криптовалутите в миналото, но сега изглежда не са оказали особен ефект върху апетита на Wall Street. Конкурентът Nasdaq заяви миналия месец, че започва партньорство с криптоборсата Kraken и други компании, за да разработи плана си за предлагане на токенизирани акции на своята борса. Големите банки, включително JPMorgan Chase и Bank of America, обмислят дали да пуснат свои собствени стейбълкойни.

NYSE наскоро обяви също, че си партнира със Securitize за разработване на платформа за токенизирани ценни книжа, която ще предлага търговия 24/7 и ще урежда сделките мигновено. Инвеститорите също така ще могат да използват стейбълкойни за финансиране на сделки.

Фондовата борса също така разширява и криптоинвестициите си към пазарите на прогнози – бързоразвиваща се индустрия, която позволява на потребителите да правят залози с „да“ или „не“ по теми от политика до спорт. През октомври Intercontinental Exchange се съгласи да инвестира до 2 млрд. долара в Polymarket, увеличавайки стойността на борсата за прогнози, базирана на блокчейн, до 9 милиарда долара.

Подобно на криптофирмите, възходът на пазарите за прогнози бе белязан от някои противоречия. Администрацията на Тръмп и щатите са в битка за това дали договорите, базирани на провеждането на събития, особено спортни, са същите като онлайн залозите и трябва да бъдат регулирани като такива.

NYSE излезе от ситуацията, като по думите на Шпрехер интересите на фондовата борса са в залози, свързани с други теми, като времето и корпоративни събития.

Polymarket има сключено партньорство за предоставяне на данни с Dow Jones, издателят на Wall Street Journal.

Залогът на пазарите за прогнози не е първият път, когато NYSE решава да обърне внимание на зараждаща се и противоречива индустрия: през януари 2015 г. NYSE направи миноритарна инвестиция в Coinbase, когато биткойнът все още беше маргинален актив, търгуван за около 300 долара, и спечели 900 млн. долара след продажбата на дела си през 2021 г.

Но не всички криптоинвестиции на NYSE са се изплатили. Ярко напомняне за това е платформата Bakkt, която беше пусната през 2018 г. от Intercontinental Exchange с цел предлагане на биткойн фючърси с физически сетълмент. Оттогава обаче бизнес моделът на компанията се промени и до 2023 г. Intercontinental Exchange беше намалила дела си в Bakkt с повече от 1 млрд. долара, а през 2024 г. акциите се оказаха заплашени от делистване от NYSE.

Днес компанията се опитва да се възстанови като инфраструктурна платформа, работеща с АІ, въпреки че понесе удар със загубата на Webull – клиент, който представляваше 74% от криптоприходите на компанията през 2024 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:58 | 27.04.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
Скъсана_Ушанка
преди 1 месец
До: nikiangel мислиш ли, че най-голямата икономика в света ще позволи да замени валутата си, която контролира с някакъв скам, който не притежава и не контролира? Не знам някой с ай кю над 10 дс г8 вярва. А иначе си прав, огромния дълг рано или късно ще бъде нулиран, с нов долар или е-долар, но това ще е изцяло под контрола на държавата, а не на някакви скам-спекуланти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 0
nikiangel
преди 1 месец
Имат 31Т дълг, управлява ги побъркан...нищо не би ме учудило вече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 9
khao
преди 1 месец
хахахаха бъъъътерпръча е е лоша дума! Цензурирана, хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 18
khao
преди 1 месец
тая статия е тотален буламач... ако някой е разбрал нещо, моля да го преведе. Защото гугъла не е успял! .... все едно си говоря с *** по технически теми!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 25
Скъсана_Ушанка
преди 1 месец
Защо говорите глупости?? Значи шиткойна бил "създаден, да разрушавал", я последно тоя скам шиткойна нали бил валута? После се опитвахте да го представяте за "актив", сега, като вече ясно, че нито е пари, нито е актив, щял да бил разрушавал NYSE?? Това вече даже не са глупости, а смешки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още