IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мит ли е предимството на банките, които са твърде големи, за да фалират?

Анализ на Goldman Sachs, целящ да разсее този мит, всъщност в голяма степен потвърждава това предимство, сочи коментар на Bloomberg

10:00 | 09.06.13 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Мит ли е предимството на банките, които са твърде големи, за да фалират?

В свой доклад шестима анализатори от Goldman Sachs Global Markets Institute разглеждат дали предимството да си „твърде голям, за да фалираш“ влияе върху цените на ценните книжа. Различни изследвания пък показват, че това предимство позволява на банките да заемат средства на по-ниски лихвени проценти.

В пет стъпки докладът на Goldman Sachs, анализиран обстойно в сайта на Bloomberg, се опитва да опровергае логиката за спасяването на твърде големите, за да фалират. В него се твърди, че големите банки не се радват на предимството да бъдат подпомагани финансово за разлика от малките банки.

Преди да навлезем в детайли е важно да отбележим, че в изследването има доста нясноти. Може би анализаторите са се постарали да го представят по удобен за определена аудитория начин. Иначе те търсят отговор на въпроса наистина ли големите банки заемат средства на по-ниски лихвени проценти за разлика от лихвите, с които се кредитират малките банки, като по-същественият въпрос е дали големите банки правят това благодарение на правителството. 

1. Големите банки нямат предимство при финансирането пред малките банки.

Анализаторите сравняват доходността на ценни книжа, емитирани от две групи банки. Първата се състои от шестте най-големи американски банки, а втората - от няколко по-малки. Те откриват, че лихвите, по които големите банки заемат средства, е средно с 0,31 процентни пункта по-ниска през 2013 г. в сравнение с 1999 г. В последно време обаче лихвата се е увеличила с 0,10 процентни пункта.

Анализът обаче пропуска съществен факт: големите банки носят по-голям риск, защото използват привлечен капитал, за да осъществяват своята дейност. Това най-лесно може да се види от съотношението на активите към собствения капитал. То показва какъв процент от активите се финансира за сметка на собсвения капитал. Той е по-точният измерител в сравнение с рисковопретеглените капиталови съотношения, които банките и техните регулатори предпочитат.

Малките банки имат съотношение на активите към собствения капитал в размер на 9%. Това означава, че собственият капитал (без да включва нематериалните активи) е 9% от всичкия, т.е. привлеченият е 91%. Може да се каже също, че ливъриджът (активи/собствен капитал) е около 11. Медианната стойност на този показател при големите банки е 7%.

Ако в него се включат и откритите позиции на банките по сделките им с деривати, както всъщност Международните счетоводни стандарти изискват, то стойността му ще падне до 3,6%. Банка с толкова ниска стойност на отношението собствен капитал към активи може да се възприеме като неплатежоспособна.

Големите банки са по-рискови и по други показатели. Извършваните операции и счетоводството на банката, например, вече са толкова сложни и непрозрачни, че дори директорите им не могат да ги разберат, а какво остава за опитните инвеститори. 

Това, което ни казва анализът, е, че група големи, рискови банки имат възможност да заемат средства на същата лихва, по която по-малките и стабилни банки могат да го направят. Това предполага, че пазарът не оценява напълно големите банки за поетия от тях риск. С други думи – анализът потвърждава предимството на големите банки, ако се наложи да бъдат спасявани, вместо да отхвърли категорично това предположение.

Последна актуализация: 06:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
iivanoff
преди 10 години
Недей спори с мен -> вярвай си в свободата! - сега да не искаш да ти доказвам, че ФЕД изкупува "всичкото" ДЖУНК и евритинг ис ОК ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Искаш ли да поспорим по въпроса или само си казваш (питаш) ей така - от скука или нещо друго?...Питам, защото нямам за теб впечатление на човек, с когото може да се води конструктивен разговор (или спор).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
Много елементарно "допускане и разсъждение" -> тук се изхожда от глупавото допускане, че всичко е свободно и има свободен пазар!Без да обяснявам, че това не е така, само ще елеминирам всички "мисли" в статията, като кажа /попитам/ - Какво ще попречи на ЕЦБ и ФЕД, да си изкупуват и облигации, и имоти /лоши кредити/ и да дават заеми, дори и БЕЗ кредитни рейтинги?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Една идея по темата:ДА СЕ ЗАБРАНИ ЛИ ДАВАНЕТО НА КРЕДИТЕН РЕЙТИНГ НА ДЪРЖАВИ И НА ТВЪРДЕ ГОЛЕМИ ЗА ДА ФАЛИРАТ?http://represia.blog.bg/politika/2012/12/01/.1026576
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 1
SS-23
преди 10 години
Какво значи "Да фалира банка?"? Буквално всяка една съвременна банка, независимо дали е голяма или малка, си е винаги във фактически фалит, защото НИКОГА не може да покрие и на 30% влоговете, които има! При положение, че раздаваш "хартиени" кредити в съотношение 1:10 (някъде е 1:20, че даже и без ограничение), спрямо резервите, които държиш, си винаги във фалит...или по-точно вложителите са във фалит! Икономиката е имагинерна, сбъркана "наука", стъпваща на очаквания, нагласи и доверие, т.е. практически на нищо "твърдо"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 0
balkando
преди 10 години
Не е мит, но е деформация на свободния пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още