IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западните икономики се изправят пред тежка рецесия заради санкциите

Политиците в ЕС и САЩ трябва да избират между налагането на максимален натиск върху Русия или по-скромен подход, който да предотврати опустошителна криза

10:55 | 10.03.22 г. 44
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Рецесия в Европа и Северна Америка вероятно ще е неизбежната цена за защитата на свободата, противопоставянето на агресията и спазването на международното право в Украйна.

Лидерите на САЩ и Европа сега са изправени пред неприятен избор, тъй като трябва да решат колко агресивно да използват икономическите санкции в отговор на военната инвазия на Русия в Украйна, пише Ройтерс.

Моралният императив е бързото оказване на максимален икономически натиск върху Русия, за да прекрати сраженията в Украйна възможно най-бързо и да изтегли военните си сили, за които Москва казва, че участват в „специална операция“ без планове за окупация.

Икономическият императив е да се защитят бизнеса и заетостта у дома, да се сведат до минимум последствията за домакинствата с по-ниски доходи и да се поддържа подкрепа за политиките за санкции.

Труден избор за санкциите

В средата на февруари топ политиците изглежда смятаха, че могат да съвместят тези цели чрез внимателно контролирана стратегия за ескалация на санкциите, която не обхваща търговията с петрол и газ.

Този план се провали в резултат на бавния напредък на Русия на бойното поле и огромния дипломатически и обществен натиск върху американските и европейските лидери за бързо увеличаване на санкциите.

Американските и европейските политици трябва да избират между налагането на максимален натиск върху Русия чрез прекратяване на покупките на петрол и газ или по-скромен подход, който да предотврати рецесията.

Но дори и преди инвазията бързото икономическо възстановяване след пандемията започна да се забавя, а ръстът на цените - да се ускорява, което налагаше повишаване на лихвените проценти.

Изглаждащата се крива на доходността на държавните облигации на САЩ показва повишена вероятност от забавяне в средата на цикъла или рецесия в края на цикъла през следващата година.

Руската инвазия и санкциите, които последваха, засилиха тези тенденции, като нарушиха веригите на доставки и покачиха цените на енергията и храните, което допълнително изравни кривата на доходността.

Финансовата криза през 2008/2009 г. и пандемията през 2020/2021 г. бяха шокове от страна на търсенето, които можеха да бъдат компенсирани чрез понижаване на лихвените проценти, купуване на облигации, намаляване на данъците и засилване на обезщетенията за безработица. Инвазията и санкциите са шокове от страна на предлагането, които намалиха производствения капацитет на световната икономика, така че не могат да бъдат компенсирани по същия начин.

Увеличаването на търсенето чрез засилване изкупуването на облигации, намаляването на данъци или увеличаването на държавните разходи просто ще влоши разликата между производството и потреблението и ще доведе до още по-бърза инфлация.

Нарушения в търговията на критични суровини

Кризата заплашва да наруши световната търговия с критични суровини и промишлени компоненти - алуминий, никел, благородни газове, автомобилни части, океанско корабоплаване и сухопътен железопътен товарен превоз.

Най-голямото и непосредствено въздействие се усеща при петрола и природния газ, където Русия е един от най-големите износители в света, и зърното, защото Русия и Украйна са основни световни доставчици.

Последна актуализация: 14:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

31
rate up comment 4 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Я, целия отбор копейки скъсаняци на амбразурата :) Еех, копейничета, я сега разкажете някой нов виц! Хайде, плащам по 1 рупла на дума. Може и песен да ни изпеете тука, нещо за Малкото Пy примерно. Тъй и тъй сте се събрали, поне малко полза да има от вас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 2
Valentin13
преди 2 години
това го гледах, ето това за което говоря - https://***.infowars.com/posts/watch-oliver-stones-bombshell-ukraine-documentary-censored-by-youtube/ на Оливър Стоун
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 1 rate down comment 3
Alex Silver
преди 2 години
Гладни в ЕС сте само мързеливците, които не искате нито да учите, нито да работите. === Гледам тЕпичен пример на "юрист(ка)", който никога, при никакви обстоятелства не бих наел за адвокат, защото ярко демонстрира неприемливи за професията качества. Толкова по въпроса за мързеливите и работните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 1
Bones
преди 2 години
https://***.youtube.com/watch?v=F0nHxWqempw За това видео става въпрос. Кухия *** каза, че било пропаганда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 2
cyclop
преди 2 години
И всички знаем кога се блокира, цензурира и крие нещо... Даа Министерството на Истината няма почивка. Толкова много "ДЕЗИНФОРМАЦИЯ" трябва да се укрива денонощно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 4
Valentin13
преди 2 години
не можах да намеря за кое видео си говорите, но аз днес гледах "Украйна в пламъци" на Оливър Стоун и съм потресен. В тубата е блокиран, но на инфоуорс го има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 4
khao
преди 2 години
пак ли лъжете с мазния боклуук ? :) и прокарвате стари опорки, кажи нещо за ядрените оръжия в запорожие, че поне е нова!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
Импе, това видео течеше на живо по всички телевизии през 2014 г. Проблемът е, че в Европа и останалия "цивилизован свят" му се радваха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 6
Императорът
преди 2 години
УЖАС !!! Всички да изгледат това видео... русофобите да видят кого защитават !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Забравяте, че за разлика от русия, България е във валутен борд и ако влезем в еврозоната, ще влезем със валутния борд. А това е доста солидна гаранция за избягване на хиперинфлация в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още