IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Квартетът на централните банкери в защита на икономиката на САЩ

Джанет Йелън и бившите председатели на Фед Бен Бернанке, Алън Грийнспан и Пол Волкър изключват вероятността най-голямата икономика в света да изпадне в рецесия

09:05 | 08.04.16 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Джанет Йелън, Бен Бернанке и Пол Волкър. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Джанет Йелън, Бен Бернанке и Пол Волкър. Снимка: Ройтерс

Председателят на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джанет Йелън и трима бивши ръководители на американската централна банка се опитаха да разсеят съмненията, че икономиката на САЩ се насочва отново към рецесия въпреки опасенията от бавния глобален икономически растеж и напредналата възраст на възстановяването, пише Wall Street Journal.

В четвъртък Йелън, която се присъедини в необичайно събиране в Ню Йорк, в което участваха бившите председатели на Фед Бен Бернанке, Алън Грийнспан и Пол Волкър, описа една икономика, която напредва, без да създава очевидни нови финансови балони, които могат да подкопаят растежа.

„Това е една икономика, която расте със стабилен курс, а не икономика с балони“, каза Йелън. Щатското стопанство е постигнало впечатляващ прогрес от тежката финансова криза от 2007-2009 г.

„Американската икономика се движи напред“, добави Бернанке. „Не виждам конкретна причина да вярвам, че рецесия е вероятна да настъпи през 2016 г. в сравнение с вероятността, която беше през 2015 г. или 2014 г.“

Въпреки че периодът с растеж на американската икономика вече е по-голям от средния период с разширяване след Втората световна война, той коментира, че възстановяванията не умират от старост. Вместо това те се обръщат, когато дисбалансите отхвърлят разходите и инвестициите. Грийнспан и Волкър до голяма степен се съгласиха.

„Дълбоко се съмнявам, че нашият проблем е рецесията“, заяви Грийнспан във видео разговор. Той каза, че политиците трябва да се фокусират върху бавния растеж на производителността на труда, който потиска ръста на икономиката.

Взети заедно, коментарите на квартета, съставен от едни от най-влиятелните централни банкери в света сигнализират за съхранено доверие в момент на политически оттенъци. Кандидатът за президент на републиканците Доналд Тръмп смята, че американската икономика е в балон, която се насочва към тежка рецесия.

Критиците на Фед пък спорят, че политиката на ниски лихвени проценти и повтарящите се програми за изкупуване на облигации са повишили цените на финансовите активи и са ги направили податливи на спадове.

Това бе първият път, когато и четиримата говорят заедно публично толкова дълго. Срещата им идва в момент, в който централните банки са на фокус и срещат все по-голям обществен натиск. В този контекст срещата беше възможност за лидерите на институцията през последните 37 години да я защитят.

„Мнозина не са доволни от състоянието на икономиката“, каза още Бернанке. „Всичко, което Фед може да направи, е да опита да направи правилното.“

Настоящият лидер на Фед от време на време бе притискан да се защитава. Фед увеличи лихвените проценти през декември, след като ги държа близки до нулата в продължение на седем години, за да стимулира спадането на лихвите по кредитите, разходите и инвестициите. На фона на главоболията за глобалния растеж и турбуленциите на финансовите пазари Фед оттегли плановете си за увеличаване на лихвите тази година.

„Не мисля, че декември беше грешка“, заяви Йелън. „Оставаме на разумен път.“

Финансовите балони често се формират от големи увеличения на дълга в частния сектор и надценени цени на активите.

„Определено не виждаме тези дисбаланси“, каза тя и добави, че „смятаме, че постепенното покачване на лихвените проценти ще бъде подходяща стратегия и сме готови да приспособим това, което прави, на базата на това как еволюират вижданията ни за икономиката“.

Председателят на Фед изтъкна, че икономиката е показала силни признаци за възстановяване на заетостта, като текущото ниво на безработица от 5% граничи със състояние на пълна заетост. Това означава, че ако показателят продължи да пада, е толкова по-вероятно да се увеличи натискът върху покачване на инфлацията.

По думите на Йелън ниската инфлация се дължи на временни фактори, за които е вероятно да преминат, и очаква натискът за повишаване на цените да се покачва.

Също така тя каза, че въпреки че силният долар влияе негативно на икономиката, Фед не използва инструментите на паричната си политика, за да постигне определен валутен курс. Тя заяви още, че процесът по намаляване на разходите за финансиране до момента преминава гладко и показва, че централната банка разполага с подходящите инструменти, за да контролира краткосрочните лихвени проценти.

Йелън изтъкна и че в даден момент Фед ще прибегне до свиване на своя баланс в размер на 4,5 трлн. долара, но не каза кога какво ще се случи това.

Още за политиките на централните банки четете тук!

Още по темата - във видеото на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

16
rate up comment 0 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Проф.д-р Иван Ангелов в "Сблъсъкът на икономическите идеологии" по BOOM & BUST (2 и 3 част) - https://***.youtube.com/watch?v=fw9lh1idQKc добре обяснява за държ.намеса за да се намалят ''бизнес кризите'' на капитализма но и това е грешно защото държавната намеса без осъзнаване на системната криза - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441ще отложи проблема и дори ще го задълбочи и затова смятам въобще да ги няма тези ''кризи'' с нова ''система'',и съм обяснил какво да се направи - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Ако Фед се опита да увеличи лихвените проценти, ще имаме по-лоша финансова криза от тази, която причиниха през 2008 г., заяви Питър Шиф за CNBC. Те ще говорят така, сякаш ще повишат лихвените проценти, защото не искат да признаят, че това е просто един балон - http://***.investor.bg/sasht/337/a/fed-nikoga-niama-da-povishi-otnovo-lihvenite-procenti-tvyrdi-investitor-213934HSBC: Светът копира бавно издишащата икономика на Япония и предупредиха за възможността от значителна и синхронизирана глобална рецесия и мечи фондов пазар(коментар 1)- http://***.investor.bg/drugi/338/a/hsbc-svetyt-kopira-bavno-izdishashtata-ikonomika-na-iaponiia-213182/#comment-newestМарк Фебер - Демокрацията дава власт на централните банки да отчуждават собственост на честните хора, които имат спестявания. Ще бъде много интересен експеримент, когато въведат това - - http://***.investor.bg/analizi/91/a/mark-faber-eksperimentyt-na-centralnite-bankeri-shte-svyrshi-zle-210394/?page=3
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 0
Slavi.13
преди 8 години
Тук прочетох, че всички всичко са предвидили как всичко е ясно..."да влезе убития". Да може и всичко да е точно както го казвате НО всичко е кога ще стане това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Според ЦРУ най-голяма икономика е Китай - https://***.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2001rank.htmlтоест САЩ е на 3-то място Останалото в коментар 11 Индустриалното производство в Китай е два пъти повече от САЩ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 5
Grosss
преди 8 години
Прав е Боян,ще съборят доларът и не до 1,3 ами до 3-5 за евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
В публикацията ''От постиндустриална към неоиндустриална икономика'' - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1736144519997108е обяснено добре и за индустриалното производство на ЕС ,САЩ и Китай (16,18 и 38%) ,и за Apple, струва $370 млрд, но продава продукция едва за $108 млрд.Съотношението на капит. пазар спрямо БВП в САЩ 143% ,Англия 133% ,Китай 80% - http://***.infograf.bg/article/1441689354958За частните фондове е ясно ,че ще фалират - http://***.infograf.bg/article/1430806211209 защото кризата е системна и съм обяснил подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441КАЗАНО КРАТКО ЗНАМ КАК ДА СЕ ОПРАВИ ВСИЧКО
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 6
data
преди 8 години
американчетата се оправят , тях не ги мислете
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 1
Mike Florida
преди 8 години
Не става! Ако потопят долара, доходността по облигациите ще скочи драстично, от там банките всичко, което държат като ДЦК им идва на голяма загуба. Това ще удари облигационния пазар и в Европа, да не говорим скъпото евро какво ще им причини, като и без това са по-рехави! Ако долара рязко се насочи към 1,3-1,35 разпродажбите на ДЦК, ще са огромни. ДБ се държи на косъм чрез дериватите си. При ДЦК движенията на ААА рейтинг облигациите са малки, едно пропукване на сентимента там, ги изпращат директно в бездната при голяма волатилност, която до тук я няма! Гърмят дериватите! Когато долара за 2-3 месеца ти се обезцени с 20-25%, доходността по облигациите ти се изпарява и отиваш на загуба 18-23%. Пазара става пасивен, а доходността отива в небесата. Тъй като US е най-големия пазар, всичко се пренася и на останалите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
Mike Florida
преди 8 години
Не става! Ако потопят долара, доходността по облигациите ще скочи драстично, от там банките всичко, което държат като ДЦК им идва на голяма загуба. Това ще удари облигационния пазар и в Европа, да не говорим скъпото евро какво ще им причини, като и без това са по-рехави! Ако долара рязко се насочи към 1,3-1,35 разпродажбите на ДЦК, ще са огромни. ДБ се държи на косъм чрез дериватите си. При ДЦК движенията на ААА рейтинг облигациите са малки, едно пропукване на сентимента там, ги изпращат директно в бездната при голяма волатилност, която до тук я няма! Гърмят дериватите! Когато долара за 2-3 месеца ти се обезцени с 20-25%, доходността по облигациите ти се изпарява и отиваш на загуба 18-23%. Пазара става пасивен, а доходността отива в небесата. Тъй като US е най-големия пазар, всичко се пренася и на останалите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 1
Jorkata
преди 8 години
Тия реплики ги слушахме и 2008ма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още