IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Путин предизвиква Запада и защо може и да успее?

Руският президент използва слабостта на Запада, за да представи Русия като велика сила, а това застрашава мира и световната икономика

08:15 | 24.01.22 г. 43
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: SPUTNIK MANDATORY CREDIT</em></p>

Снимка: SPUTNIK MANDATORY CREDIT

Американските десни популисти - петата колона на Путин

Русия не би изглеждала толкова силна, ако Западът не беше толкова слаб. Начинът, по който Русия използва за пропаганда демократичната криза на Запада, беше демонстриран наскоро отново в САЩ. На 6 януари се навърши първата годишнина от щурма на Конгреса на САЩ от фанатични привърженици на Тръмп и във Вашингтон се проведоха няколко възпоменателни церемонии. Докато президентът на САЩ Байдън произнасяше реч в Конгреса, руската държавна телевизия "Россия-1" предаваше на живо от стълбите на Капитолия.

Бунтът е „инсценирана атака от ФБР и радикалните демократи“ - заговори в микрофона руски репортер. Същият водещ, както съобщава американският портал Daily Beast, се е смесил с фанатиците година по-рано, за да заснеме бунтовете за руската публика. Оттогава насам „Россия-1“ излъчва специално предаване след специално предаване за „Откраднатите избори в Америка“. Поддръжниците на Тръмп и конгресмените, които отричат победата на Джо Байдън, получават достатъчно ефирно време.

Всъщност САЩ вероятно никога не са били по-близо до държавен преврат, отколкото на 6 януари 2021 г., когато парламентът се опита официално да удостовери изборната победа на Байдън и почти беше възпрепятстван от тълпа. Привържениците на Тръмп нахлуха в историческата сграда, преследвайки политици. По време на бунта бяха убити петима полицаи и един участник в бунта.

През 2021 г. САЩ за първи път бяха включени в списъка на „изплъзващите се демокрации“ от базирания в Стокхолм Международен институт за демокрация и подпомагане на изборите (IDEA), заедно с Унгария и Полша. Според проучване на Масачузетския университет почти три четвърти от привържениците на Републиканската партия се съмняват в легитимността на изборите. Това е една трета от населението на САЩ.

Експерти по Русия като Фиона Хил, бивш съветник на Тръмп по въпросите на сигурността в Белия дом, смятат, че слабостта на западните демокрации играе в полза на Путин. „Той може да се представи за герой на руския народ, който предотвратява безредиците и хаоса“, казва Хил пред Handelsblatt. Сега Тръмп може би е на прага на завръщане. Той продължава да подхранва лъжата за откраднатите избори - и държи кандидатурата си отворена за президентските избори през 2024 г. И дори да не се кандидатира: почти никой от водещите републикански политици няма да се справи без благословията на Тръмп.

Хакерите на Путин - идеалното оръжие за необявена война

Объркване, дестабилизация и разрушения отвъд официалната война - това е занаятът, който бившият агент на КГБ Путин владее. В края на миналата седмица украинските граждани видяха украинско знаме и зачеркната свинска глава, когато кликнаха върху уебсайтовете на своето правителство.

Хакери бяха превзели уебсайтовете и бяха оставили съобщение: „Украинци, всичките ви лични данни са качени в интернет." И след това: „Страхувайте се и очаквайте най-лошото." Нападението беше извършено само няколко часа след като преговорите между НАТО и Русия приключиха до голяма степен неуспешно.

Украинските агенции за сигурност предполагат, че зад атаката може да стои хакерската група UNC1151, свързана с Беларус и Русия, известна още като ghostwriters. Накрая украинското министерство на цифровото развитие алармира: всичко сочи, че организатор е Русия. Москва води „хибридна война“ срещу Киев.

Кремъл е известен със своите кибератаки, макар че винаги ги отрича. Путин знае, че нападнатите западни държави обикновено реагират на кибератаките със средствата на наказателното право, които са безвредни за Русия.

Освен това кибератаките струват сравнително малко. Руските разузнавателни служби могат да се възползват от голям резерв от добре подготвени младши служители в областта на информационните технологии. От съветско време насам природо-математическото образование се смята за образцово. Но за разлика от САЩ, в Русия няма международно значими технологични компании като Google или Amazon с голям брой високоплатени работни места. Остава държавната служба. графика графика

Американските и европейските служби за сигурност неведнъж са успявали да установят самоличността на заподозрени извършители в редиците на руските тайни служби. През 2020 г. например германската федерална прокуратура издаде заповед за арест на служител на разузнаването, за когото се твърди, че стои зад хакерската атака срещу Бундестага през 2015 г.

За тази кражба на данни е отговорна така наречената Sofacy Group, кръстена от ИТ средите Fancy Bear. Обвиненията на главния прокурор са, че те са били агенти и че са шпионирали данни.

Нападението срещу украинските уебсайтове може да е предвестник на това, пред което е изправена страната в случай на война. През уикенда изследователи в областта на сигурността от американската софтуерна компания Microsoft предупредиха, че са открили особено зловреден софтуер в украинските мрежи, който може да бъде активиран по всяко време. Зловредният код замразява всички функции на компютъра и изисква откуп.

Това звучи като класически метод за киберпрестъпления - т.нар. атака с цел получаване на откуп. Този път обаче се предполага, че няма начин да предадете откупа в цифров вид. Поради това анализаторите на Microsoft предполагат, че целта не е изнудване, а максимално разрушаване.

Руски държавни хакери са заподозрени, че са отговорни за кибератаката срещу украинската електропреносна мрежа в края на 2015 г., която засегна 230 000 потребители. Две години по-късно зловредният софтуер NotPetya се разпространи бързо, първо в компютрите на украински компании и държавни институции, а след това и в целия свят.

В началото на миналата седмица руската информационна агенция ТАСС публикува двуминутен клип в YouTube. На него се вижда как агенти на руската служба за вътрешно разузнаване ФСБ, облечени в балаклави, нахлуват в апартаменти в Москва и Санкт Петербург. В съобщение за пресата ФСБ заявява, че набезите са били удар срещу хакерската група REvil.

Последна актуализация: 03:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

23
rate up comment 2 rate down comment 3
kmilchev
преди 2 години
During the war the USSR provided an unknown number of shipments of rare minerals to the US Treasury as a form of cashless repayment of Lend-Lease. This was agreed upon before the signing of the first protocol on October 1, 1941, and extension of credit.A total of $50.1 billion (equivalent to $575 billion in 2019) worth of supplies was shipped, or 17% of the total war expenditures of the U.S.[2] In all, $31.4 billion went to the United Kingdom, $11.3 billion to the Soviet Union, $3.2 billion to France, $1.6 billion to China, and the remaining $2.6 billion to the other Allies. Reverse Lend-Lease policies comprised services such as rent on air bases that went to the U.S., and totaled $7.8 billion; of this, $6.8 billion came from the British and the Commonwealth.Wikipedia
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 5
Gocho
преди 2 години
А щатите като са толкова "мощни "що така нещо не могат да се справят с тия "слабаци" руснаците ,дето си имат само 2% а те разполагат с всичко останало Не се връзва нещо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 2
Gocho
преди 2 години
Нещо хич не личи това Виж щатите се справят много добре по тоя въпрос Вчера в Брюксел и Париж си пролича пак в Испания също
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 0
Стоян Петров
преди 2 години
Толкова ли не ти идва на акъла, че при предоставени 11.3 млрд долара а търсени за връщане от американците под 1 млрд, *** може наистина да са се разплатили до копейка? Даже и с диаманти. И те се бият в гърдите. Ако искаш дай ми 11 000 лева, а аз ще ти върна дължимите 1 000. Става нали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 2 години
Оказва се, че руснаците, французите и китайците общо са платили 1 млрд долара(сам сметни колко са дължали). Америка не е била заинтересована да си търси парите : "Текстовете на Заем-наем предвиждат, че след края на войната, в случай че американската страна е заинтересована, запазената техника и оборудване трябва да бъдат върнати на САЩ.[3]Общата стойност на доставките по Заем-наем възлиза на около 50,1 милиарда тогавашни долара [4], от които 31,4 на Великобритания, 11,3 в Съветския съюз, 3,2 получава Франция и 1,6 Китай. Обратно са върнати общо 7,8 млрд. долара, от които 6,8 от Великобритания[5]."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 7
kmilchev
преди 2 години
Сега проверих твоите думи - руснаците са си изплатили всичко от Lend Lease - последното плащане е било през 2006 година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 3
kmilchev
преди 2 години
Жуков също е признал, че американската помощ е била критична особено 42-43. Експлозиви, високооктаново гориво за самолети, товарни влакове и всеизвестните джипове. Храна също, имало е огромен недостиг на храна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 0 rate down comment 7
valentino29
преди 2 години
Американците са ги публикували,гордост ,алтруизъм.!?Епруветка!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 7
valentino29
преди 2 години
Покажи документи,за какви 11 млрд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Хаха, тая "история" от сподвижниците на Костя Копейкин ли си я чувал?! Нищо вярно няма в нея, а тия, дето са я писали сега ви говорят, че кирилицата е дошла от македонските земи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още