IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо е вредно да се намалява ДДС сега?

Няколко политически сили залагат понижение на косвения налог на 18%, но подобна мярка може сериозно да застраши изпълнението на бюджета

08:12 | 22.02.17 г. 58
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Когато дойде време за избори, кандидат-депутатите ни заливат с идеи за икономически просперитет на България. За съжаление, повечето предложения са кое от кое по-абсурдни. Приличат си само по едно –  преливат от популизъм и са лишени от елементарна икономическа логика.

Дори идеи като тази за поетапно намаляване на ДДС от 20% на 18% (предложението е заложено в предизборните програми на Реформаторския блок и Глас Народен, както и на Да, България), е представена без адекватна обосновка и детайлен анализ. Защото намаляването с близо 10% на един от най-важните налози за държавната хазна би следвало да бъде анонсирано с конкретни разчети до какво ще доведе и как ще се отрази на фирми и граждани. 

Безспорно най-големите приходи в бюджета са от ДДС. Едва ли ще бъде пресилено, ако кажем, че постъпленията от данък добавена стойност са гръбнакът на държавната хазна. Само за 2016 г. от този налог са събрани 8,5 млрд. лв., при планирани 8,4 млрд. лв.

Косвените налози са най-сериозното приходно перо, което ясно показва дали има раздвижване на вътрешното потребление, защото тези данъци се плащат именно от потребителите.

Истината е, че хората не работят, за да плащат данъци. Те спестяват, за да увеличат своето богатство, а данъчната политика трябва да стимулира именно това.

Дали обаче понижаването на ставката по ДДС ще доведе до намаление на цените и стимулиране на потреблението?

„По-високото потребление води до повишен икономически ръст. Проблемът е, че ефектът от стимулирането на растежа с намаление на ДДС не е дългосрочно. Това би имало ефект през първите 2 години, ще направи икономиката по-силна, но след това ще се абсорбира. Особено ако има повишение на долара, например, ефектът ще изчезне. Горивата пак ще поскъпнат. Под въпрос е фискалният ефект от тази мярка. Тук става въпрос за ниво на еластичност. Истината е, че нямаме проблем с потреблението и съответно нямаме нужда да го стимулираме. Имаме проблем с бюрокрацията. България е на първо място по административна тежест. За да стимулираме инвестициите и спестяванията не е нужен по-нисък ДДС, а цялостна икономическа стратегия“. Това коментира пред Investor.bg член на Фискалния съвет, който пожела да остане анонимен. 

Знае се, че данъците могат да променят цените на пазара и да деформират поведението на стопанските субекти.

Данъчната система не трябва да пречи на ефективното разпределение на ресурсите.

Промяната на косвените данъци може да има пряк ефект върху инфлацията (намаляващ или стимулиращ). Това може да повлияе на състоянието на разпределение на данъчното бреме. Евентуално намаление на ставката може да увеличи търсенето пропорционално на разходите на домакинствата. По този начин промяната в ставката ще се отрази повече на богатите, докато по-бедните могат да предпочетат да увеличат спестяванията си, вместо да харчат повече.

„Всички разговори за намаляване на данъци, особено за ДДС, са неадекватни! Никой в България няма проблем с данъците. Намаляване на ставката на косвения налог до 18% звучи популярно, но зад тази идея не стои нищо. Категорично това няма да доведе до намаляване на цените. Партиите трябва да се фокусират върху качеството на администрацията. Данъчните закони трябва да бъдат замразени поне за 3 години. Постоянните промени объркват хората. Нужно е време да се установят практиките. И защо никой не говори за ефективност на разходите и качество на публичните услуги? Това е много по-важно от намаляване на ставката по ДДС“, коментира за Investor. bg Людмила Елкова, бивш заместник-министър на финансите.

Последна актуализация: 07:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 18 rate down comment 4
khao
преди 7 години
като цяло е вредно да се плащат данъци към този момент. Колкото повече плащаш, толкова повече ги крадът, а с откраднатите пари ни манипулират.Като бях помлад на 23 като колегата от по долу и аз мислих така, защото нямах доходи и ми беше все тая дали ги крадът, но после почнах да работя и да плащам данъци и вече не е така... та веско поработи малко, плащай и после като видиш че нищо не получаваш отсреща ще размислиш ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 12
sdar
преди 7 години
Нали разбираш, че сам си противоречиш? От една страна казваш че държавата чака да събира парите от ДДС, защото преките данъци у нас куцат, това е така и не го отричам. У нас преките данъци са символични, те затова и не работят, например символичния 10% подоходен данък, или още по-символичните данъци за имоти и коли. Така богатите у нас им излиза евтино да са богати, а това води до неравенство.А от друга страна твърдиш, че ако се диференцира ДДС-то нямало да се харчи повече. Не мисля, бедните пак ще харчат заплатите си изцяло за ядене и режийни, но поне ще могат да купят малко повече неща. От там се стимулира икономиката, което води до повече данъци по веригата. Просто ако решим да облегчим бедните, то трябва богатите да плащат повече с преките данъци, а у нас това е табу да се коментира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 2
scott
преди 7 години
защо е вредно да се родиш българин СЕГА?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 14
Vesko94
преди 7 години
Приятелю, различно ДДС може да има тогава, когато останалите приходоизточници, работят добре. Като гледам отделните параметри в приходната част, едва ли е разумно да се намалява цялостната ставка в този момент. И едва ли румънците харчат много повече, след като им намалиха ДДС-то. По-скоро там се забелязва ефектът на бързорастящите доходите на определени групи в обществото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 2
sdar
преди 7 години
Много откровено пропагандна статия. Значи не е добре да се намали ДДС-то на 18%? Добре. А защо не се коментира другата насока на ДДС-то, например в Румъния въведоха по-ниска ставка ДДС за храни и лекарства? А у нас кога? Или и това е много вредно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още